att.Ryiw5cLJI34i H8wreOOvFCkqTsNZkOuiFghzxODfek
23 czerwca 2024 Iza Żaczek Sport

Rekordowe wyniki podczas Memoriału Czesława Cybulskiego w Poznaniu


Odbywający się dzisiaj na poznańskim Golęcinie Memoriał Czesława Cybulskiego to jedno z ważniejszych wydarzeń w polskim kalendarzu lekkoatletycznym. Bezapelacyjnie Natalia Kaczmarek była główną gwiazdą mityngu, osiągając imponujący czas 22,70 na dystansie 200 m. Justyna Święty-Ersetic była najszybsza na dystansie 400 m, a Aneta Konieczek ustanowiła nowy rekord Polski na 2 000 m z przeszkodami. Wyjątkowa atmosfera i wsparcie kibiców sprzyjały rewelacyjnym wynikom.

Zmagania lekkoatletyczne miały upamiętnić znakomitego Czesława Cybulskiego, który był trenerem m.in. Anity Włodarczyk, Pawła Fajdka i Malwiny Kopron.

W Poznaniu najlepiej wypadła Natalia Kaczmarek, złota medalistka Mistrzostw Europy w Rzymie, specjalistka na 400 m. Tym razem pokazała wielką klasę, wygrywając na dystansie 200 m z czasem 22,70 i ustanawiając nowy rekord życiowy. Stała się tym samym najszybszą Polką na tym dystansie od 37 lat. Natalia zdecydowanie pokonała swoje rywalki, Biance Williams (23,24), która zameldowała się na mecie jako druga zawodniczka, oraz Martynę Kotwiłę (23,27), plasującą się na trzecim miejscu.

IMG 8019
Fot. A. Olszanowski

Na 2000 m z przeszkodami najlepsze były siostry Konieczek. Dzisiaj w odwrotnej kolejności niż zwykle i podczas biegu to Aneta Konieczek uzyskała najlepszy w tym sezonie wynik na świecie – 6:00,81, co daje jej 8. lokatę w historii tego dystansu. To jeden z cenniejszych wyników dzisiejszego Memoriału.

Podczas nieobecności Natalii Kaczmarek na dystansie jednego okrążenia najszybsza okazała się Justyna Święty-Ersetic, osiągając czas 51,91 i ustanawiając tym samym nowy rekord zawodów. Sprinterka bardzo dobrze spisała się na ostatniej prostej i dzielnie odpierała ataki rywalek. Druga na mecie pojawiła się Czeszka Barbora Malikova z czasem 52,22, a trzecie miejsce zajęła również reprezentantka Czech, Tereza Petrzilkova, osiągając czas 52,30.

IMG 8020
For. K. Berda

W biegu przez płotki na 100 m zwyciężyła Victoria Foster z czasem 12,88. Podczas dzisiejszego Memoriału nie pojawiła się na starcie jej główna rywalka, Pia Skrzyszowska, brązowa medalistka Mistrzostw Europy w Rzymie. Reprezentantka Polski wycofała się z rywalizacji w niedzielę rano z powodu kontuzji pachwiny.

Największa zagraniczna gwiazda tegorocznego mityngu na stadionie w Golęcin, Wayde van Niekerk, przebiegł dystans 200 m w czasie 20,23, ustanawiając najlepszy wynik w historii stadionu. Niestety, nie zostanie on uznany za nowy rekord obiektu z powodu zbyt silnego wiatru. Wielkim zaskoczeniem za to okazał się występ Diego Pettorossiego, który zwyciężył we wcześniejszej serii biegu na 200 m z czasem 20,45 przy dozwolonym wietrze.

Konkursy Memoriałowe wygrali byli podopieczni Czesława Cybulskiego: trzykrotna mistrzyni olimpijska Anita Włodarczyk (72.00) i Paweł Fajdek (78.77), który wygrał z Wojciechem Nowickim.

Konkurs skoku o tyczce dostarczył również kibicom wielu wrażeń. Piotr Lisek wyrównał swój najlepszy wynik w sezonie, skacząc 5,82 m, ale nie dało mu to zwycięstwa podczas rywalizacji. Filipińczyk Ernest J. Obiena próbował ustanowić nowy rekord życiowy, ale finalnie jego próby zakończyły się na poprzeczce na wysokości 5,87 m, co zapewniło mu pierwsze miejsce.

Doping kibiców towarzyszył także rywalizacji paraatletów, których występy wzbogaciły Memoriał Czesława Cybulskiego.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek
Jacek
18 dni temu

AUTORZE! Wynik nie jest nigdy NAJSZYBSZY, jak piszesz. Najszybszy może być zawodnik.

Avatar photo
Iza Żaczek

Humanistka uwielbiająca aktywny tryb życia. Była biegaczka amatorka, w wolnych chwilach wielka pasjonatka kolarstwa szosowego. Nigdy nie odmówi kawy i serniczka. Na codzień mieszkająca i zakochana w górach