LSE 6184
9 czerwca 2024 Jakub Jelonek Sport

Dwa pierwsze medale 2. dnia ME w Rzymie

Dwa medale zdobyła reprezentacja Polski w drugim dniu Mistrzostw Europy rozgrywanych w Rzymie. Na stadionie pamiętającym igrzyska olimpijskie w 1960 r. brązowe medale zdobyli: Pia Skrzyszowska w biegu na 100 m przez płotki i Michał Haratyk w pchnięciu kulą. Siódme miejsce zajął chodziarz Maher Ben Hlima.

Drugi dzień Mistrzostw Europy w Rzymie przyniósł reprezentantom Polski pierwsze medale. Broniąca tytułu mistrzyni Europy Pia Skrzyszowska wywalczyła brąz, a niespodziankę w pchnięciu kulą sprawił Michał Haratyk, który pokonał wielu lepiej notowanych rywali.

Udana sesja poranna

W sesji porannej do półfinałów w biegu na 400 m awansowali: Justyna Święty-Ersetic (52,01), Iga Baugmart-Witan (52,18) i Karol Zalewski (45,80).

W rzucie młotem do finału awansowali Wojciech Nowicki (79,00) i Paweł Fajdek (75,17).

W wieloboju Paulina Ligarska w skoku w dal skoczyła 6,07, a po pięciu konkurencjach zajmowała czternaste miejsce z 4440 punktami.

Dwa medale na koniec drugiego dnia

Sesja wieczorna rozpoczęła się od rywalizacji chodziarzy na 20 km. Odważnie zaczął Maher Ben Hlima, który trzymał się na końcu grupy i ostatecznie ukończył chód na 7. miejscu z wynikiem 1:21:12. Drugi z Polaków, Artur Brzozowski szedł w drugiej dziesiątce i w drugiej części poprawiał swoją pozycję, ale na 18. km został skierowany na przymusową, dwuminutową karę, przez co stracił szansę na czołowe miejsca. Ukończył w czasie 1:23:05. Gdyby nie kara, nasz chodziarz mógłby zająć nawet 6. miejsce, ale otrzymał dziś trzy wnioski (dwa za brak wyprostu nogi w kolanie i jedną za lot). Zwyciężył Szwed Perseus Karlstrom (1:19:13), srebro wywalczył Hiszpan Paul McGrath (1:19:31), a brąz Włoch Francesco Fortunato (1:19:54).

W pierwszym półfinale biegu na 100 m ppł nowy rekord życiowy wywalczyła Klaudia Wojtunik (12,84). Polka zajęła trzecie miejsce w swoim biegu, ale niestety nie zdołała awansować do finału z czasem (zabrakło jednej setnej sekundy).

W drugim biegu półfinałowym druga była Pia Skrzyszowska (12,62) i awansowała bezpośrednio do finału. Ósma w tym biegu była Marika Majewska (13,08) i odpadła z dalszej rywalizacji.

W trzecim półfinale wystąpiła czwarta z Polek – Klaudia Siciarz, która z czasem 12,94 zajęła czwarte miejsce w swoim biegu.

W finale Francuzka Cyrena Samba-Mayela wygrywała z rekordem mistrzostw Europy – 12,31. Druga była Szwajcarka Ditaji Kambundji, która czasem 12,40 poprawiła rekord Europy do lat 23. Trzecia na mecie była Pia Skrzyszowska. Polka oprócz medalu świętowała też rekord życiowy – 12,42 to drugi najlepszy wynik w historii polskiej lekkoatletyki.

LSE 6214

– Jechałam tutaj z założeniem, że nie będę bronić medalu tylko zdobyć kolejny medal  – powiedziała dla PZLA Skrzyszowska. – Zakładałam kolejne złoto. Jest brąz, ale ze świetnym wynikiem. Poziom jest światowy. Ja po dwóch latach poprawiam rekord życiowy czasem 12.42. Mam duże nadzieje co do przyszłych startów i igrzysk. W półfinale nie byłam do końca skoncentrowana. Wiedziałam, że w finale muszę wszystko zrobić poprawnie. Miałam dobre odczucia i dobrze się to skończyło – mówiła po biegu zawodniczka z Warszawy.

Michał Haratyk zdobył brązowy medal z najlepszym wynikiem w tym sezonie (20,94).

Paulina Ligarska w siedmioboju w wieczornej sesji rzuciła oszczepem 40,64 i przebiegła 800 metrów w 2:13,52. Ostatecznie zgromadziła 6034 pkt. i zajęła 12. miejsce.

Finału biegu na 110 metrów przez płotki nie ukończył Damian Czykier, który popełnił błąd w połowie dystansu.

– Niestety. Byłem dobrze przygotowany. Byłem w czubie. Jestem załamany, bo brąz był na wyciągnięcie ręki. Kolejna szansa za dwa lata. Będę musiał jeszcze obejrzeć ten bieg żeby zobaczyć co się stało. Na tych imprezach mistrzowskich jest inny tartan. W sumie podobnie było rok temu w Budapeszcie. Ten tartan bardzo oddaje. Mozę trzeba zacząć na takim trenować, przyzwyczajać się do niego. Czuć różnicę. Tak jak w Budapeszcie uzyskiwałem prędkość maksymalną i nie wytrzymywałem rytmu – przyznał dla PZLA Czykier.

Finały bez naszych płotkarzy

Biegu w półfinale 100 m przez płotki nie ukończył Krzysztof Kiljan. Nie awansował do finału także Jakub Szymański. Potknięcie na przedostatnim płotku, zabiegnięcie drogi rywalowi, finisz z czasem 13,71 i ostatecznie dyskwalifikacja – tak przygodę z mistrzostwami zakończył Szymański.

– Jestem za szybki jak na te braki w technice. Nie chciałem zabiec rywalowi, przepraszam go. To było niezamierzone – powiedział dla PZLA Szymański.

Do finału sprintu na 100 metrów nie awansowali Dominik Kopeć i Oliwer Wdowik. Ten pierwszy był w swojej serii trzeci z czasem 10,28. Drugi startował dwukrotnie. Najpierw w serii Polaka odstrzelono falstart, ale część zawodników – w tym Wdowik – nie usłyszała drugiego strzału i dobiegła do mety. W powtórce Polak wypadł z bloków i pobiegł pod protestem.

Na półfinale przygodę z biegiem na 800 metrów zakończył w Rzymie Filip Ostrowski. Polak na ostatniej prostej był wyraźnie słabszy od rywali i dobiegł do mety swego półfinału siódmy. Uzyskał czas 1:47,15.

W tabeli medalowej prowadzą Włosi przed Holandią i Francją. Polska zajmuje po drugim dniu 15. miejsce.

Harmonogram i starty Polaków w niedzielę, 9 czerwca 2024

Sesja poranna:

• 9:00 półmaraton M – FINAŁ (Mateusz Kaczor)
  • 9:30 półmaraton K – FINAŁ (Aleksandra Brzezińska, Monika Jackiewicz, Sabina Jarząbek, Aleksandra Lisowska, Angelika Mach, Izabela Paszkiewicz)
  • 10:05 młot K – kwalifikacje, grupa A (Malwina Kopron)
  • 10:45 trójskok M – kwalifikacje (A+B)
  • 11:30 młot K – kwalifikacje, grupa B (Katarzyna Furmanek, Anita Włodarczyk)
  • 11:35 wzwyż M – kwalifikacje (A+B) (Norbert Kobielski – B, Mateusz Kołodziejski – A)
  • 11:50 200 m M – eliminacje (Albert Komański – 11:58, Patryk Wykrota – 12:06, Łukasz Żok – 11:50)
  • 12:40 400 m pł K – eliminacje (Anna Maria Gryc – 12:40, Izabela Smolińska – 12:49)
  • 13:20 400 m pł M – eliminacje (Krzysztof Hołub – 13:38)

Sesja wieczorna:

• 20:05 400 m K – półfinały (Natalia Kaczmarek 20:13, Iga Baumgart-Witan – 20:05, Justyna Święty-Ersetic – 20:21)
  • 20:30 wzwyż K – FINAŁ
  • 20:38 400 m M – półfinały (Karol Zalewski – 20:54)
  • 21:04 trójskok K – FINAŁ
  • 21:11 młot M – FINAŁ (Paweł Fajdek, Wojciech Nowicki)
  • 21:13 100 m K – półfinały (Ewa Swoboda 21:13)
  • 21:35 200 m M – półfinały (ew. Komański, Wykrota, Żok)
  • 22:04 3000 m z przeszkodami K – FINAŁ (Alicja Konieczek, Kinga Królik)
  • 22:27 800 m M – FINAŁ
  • 22:36 1500 m K – FINAŁ (Aleksandra Płocińska)