Poprawna rozgrzewka. Jakie ćwiczenia wykonywać przed bieganiem?
Rozgrzewka jest najbardziej niedocenianym i nierzadko niesłusznie pomijanym elementem treningu. Poprawnie wykonana nie tylko zminimalizuje ryzyko problemów z układem mięśniowo-szkieletowym, ale również w odczuwalny sposób podniesie jakość naszego biegu. Jak się z nią zabrać i jakie ćwiczenia powinny stać się naszą rutyną? Oto krótki i skuteczny zestaw, który dla was przygotowaliśmy.
Po pierwsze – rolowanie
Nie jest co prawda obowiązkowym elementem przygotowania do treningu, ale za to – bardzo dobrym pomysłem. Warto wdrożyć ten element w przygotowanie do wysiłku, ponieważ pozwala rozluźnić napięcia powięzi, otaczającej mięśnie. Gdy poszczególne warstwy powięzi poruszają się bez trudu względem siebie, wszystko co znajduję się pod nią – może pracować wydajniej. Wcale nie trzeba poświęcać na to zbyt wiele czasu. Tak naprawdę wystarczy kilka powtórzeń na każdą grupę mięśni.
Po drugie – zwiększenie zakresu ruchu w stawach
I to już będzie element obowiązkowy, którego nie może zabraknąć w rozgrzewce żadnego biegacza niezależnie od tego – czy jest amatorem, czy profesjonalistą. Osobiście nie znam zawodnika kadry, który nie wykonuje tego typu ćwiczeń przed wyjściem na trening. Ich główną zaletą jest poprawianie techniki biegu i możliwość uniknięcia problemów z przeciążeniem poszczególnych partii ciała.
Ćwiczenie 1
Ćwiczenie otwierające biodra, aktywizujące je do ruchu oraz poprawiające ruchomość piersiowego odcinka kręgosłupa. Przyczynia się do zmniejszenia bólu pleców.
Wykonanie: Zacznij od podporu na rękach i stopach, następnie przenieś prawą stopę jak najbardziej do przodu. Pozostając w tej pozycji, podnieś prawą rękę do góry. Spójrz na nią. Wróć do pozycji wyjściowej i powtórz ćwiczenie na lewą nogę. Całość powtórz 10 razy.
Ćwiczenie 2
Ćwiczenie mobilizujące biodra i poprawiające zakres ich ruchomości.
Wykonanie: Usiądź. Stopy połóż przed sobą, zginając nogi w kolanach. Zwiększ rozkrok. Następnie przełóż oba kolana na prawą stronę podpierając się rękami z tyłu. Pamiętaj jednak żeby ręce nie były za bardzo oddalone od tułowia. Często kompensujemy w ten sposób ruch, który powinien zachodzić w stawach biodrowych – dolną częścią pleców. Teraz przełóż oba kolana na lewą stronę, ale tak żeby nie oderwać stóp od ziemi, a jedynie zmienić ich ułożenie. Staraj się utrzymać kolana zgięte pod kątem 90 stopni. Całość powtórz 10 razy.
Po trzecie – przygotowanie do wysiłku
Dla niektórych będzie to szybki marsz, dla jeszcze innych lekki trucht. Należy pamiętać, że wstanie z długotrwale przyjmowanej pozycji siedzącej i wyjście na trening jest bardzo ryzykownym posunięciem. Przykurczone mięśnie są mniej odporne na kontuzje.
Złoty środek to 3 – 5 minutowy szybki marsz, a następnie lekki trucht trwający również od 3 – 5 minut. Ważne aby trucht był dużo wolniejszy niż planowane tempo naszego biegu. Chodzi nam o stopniowanie wysiłku.
Pamiętajmy, że wbrew temu co mogłoby się wydawać biega całe ciało, a nie tylko nogi. Pojedynczy ruch odbywający się w organizmie bez udziału struktur, które poruszają się w jego konsekwencji – po prostu nie istnieje. Dlatego kolejnym etapem jest rozgrzanie wszystkich partii ciała.
Ćwiczenia w truchcie:
Naprzemianstronne wymachy rąk w przód 10x
Naprzemianstronne wymachy rąk w tył 10x
20 metrów skipu C – ćwiczenie w biegu, podczas którego zginamy kolano, kierujemy je do tyłu i dotykamy stopą do pośladka. Powtarzamy to na zmianę prawą i lewą nogą.
Ćwiczenia w marszu lub w staniu
Wyciągamy przed siebie prawą rękę, łokieć jest wyprostowany. Wykonujemy wymach lewą nogą do góry, tak aby stopą dotknąć palców ręki. Wykonujemy to ćwiczenie naprzemianstronnie. Razem 12x.
Skłony tułowia 10x
Skrętoskłony tułowia 10x
Krążenia biodrami 5x na stronę
Wspięcia na palce 10 x
Przysiady 10 x – zwróć uwagę, aby stopy były ustawione na szerokość bioder, skierowane lekko na zewnątrz. Plecy proste
Wykrok. Pilnuj żeby stopa z przodu była pod kolanem, natomiast kolano z tyłu – w linii biodra. Plecy proste. Następnie pochyl się kładąc ręce po obu stronach stopy, która jest z przodu. Staraj się utrzymać proste plecy. Teraz wyprostuj kolano, które jest z przodu nie odrywając rąk od ziemi. Podnieś palce stopy opierając ją na pięcie. Zegnij kolano i połóż na ziemi całą stopę. Powtórz. To ćwiczenie rozciąga całą tylną taśmę, wraz z nerwem kulszowym. Ćwiczenie zostało przedstawione na zdjęciu poniżej.
Przyciąganie kolana do klatki piersiowej, a następnie stopy do pośladka. Powtórz 10 x na nogę.
Pozycja stojąca, podnosisz zgięte kolano do góry i kierujesz je na zewnątrz. Wracasz do pozycji wyjściowej. Powtórz 10x.
Krok odstawno-dostawny 10 x
Bieg w miejscu z wysokim unoszeniem kolan. 10 x
Ze względu na małą ilość powtórzeń, przedstawiona rozgrzewka nie zajmuje wiele czasu. Tak przygotowany możesz ze spokojem zaczynać trening. Na koniec wysiłku powinieneś natomiast uspokoić oddech, przejść na chwilę do marszu i porozciągać się przynajmniej 10 minut. O rozciąganiu napiszemy więcej już niebawem.
Z powołania - fizjoterapeutka, z pasji – sportowiec. Gdy akurat nie zajmuje się rehabilitacją zawodników kadry Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, startuje z nimi podczas zawodów. Jej ulubionym dystansem jest 1500m, a ulubioną metodą leczenia kontuzji - profilaktyka. Więcej: FB Fizjoterapia w Sporcie, Instagram