5 listopada 2013 Redakcja Bieganie.pl Zdrowie

Ile masz lat, a ile lat ma Twój organizm? Sprawdź to


Niektórzy mówią, że wiek to tylko liczba. Chyba najpopularniejszą osobą, która tak twierdzi jest Haile Gebrselassie, który mimo 40 lat na karku wciąż uzyskuje bardzo dobre rezultaty. Okazuje się, że faktycznie nasz prawdziwy wiek może się różnić od wieku sprawności organizmu, który z kolei – dzięki badaniom norweskich naukowców – możemy w każdej chwili obliczyć.

1619 1823599410
Haile Gebrselassie z rówieśnikami 😉

Aby sprawdzić wiek swojego organizmu należy skorzystać z kalkulatora dostępnego na stronie Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii (link) poprzez podanie takich informacji jak:

  • płeć,
  • wiek,
  • obwód pasa,
  • tętno spoczynkowe.

Oraz odpowiedzieć na pytania:

  • Jak często ćwiczysz? Do wyboru są cztery odpowiedzi: 1. Prawie nigdy lub rzadziej niż raz w tygodniu; 2. Raz w tygodniu; 3. 2-3 razy w tygodniu; 4. Prawie codziennie,
  • Jak długo trwa twój trening? Do wyboru są dwie odpowiedzi: 1. Poniżej 30 minut; 30 minut lub więcej,
  • Jak ciężko trenujesz? Do wyboru są trzy odpowiedzi: 1. Lekko, nie oddycham ciężko i się nie pocę; 2. Mam lekkie trudności w oddychaniu i trochę się pocę; 3. Idę na całość.
Na podstawie tych danych stworzony algorytm oblicza wskaźnik VO2max (maksymalny pułap tlenowy) oraz podaje szacowany wiek twojego organizmu. Co nam to daje? Dzięki tym prostym obliczeniom możemy dowiedzieć się czy mamy typową sprawność dla osób w swoim wieku czy może jednak powinniśmy zwiększyć liczbę lub intensywność treningów, gdyż nasz organizm wydaje się starszy niż wskazuje na to metryka.

Kalkulator powstał w oparciu o badanie przeprowadzone na bazie kondycji ponad 4,5 tys. Norwegów w wieku między 20 a 90 lat. 

Źródło: polskieradio.pl, Norwegian University of Science and Technology.