bieganei
19 kwietnia 2023 Barbara Urzędowicz Zacznij Biegać

Redukcyjny trening biegowy dla kobiet. Przykład planu treningowego wspomagającego utratę wagi


Bieganie, a także trening redukcyjny doskonale wpływa na funkcjonowanie całego naszego organizmu. Usprawnia układ krążenia, funkcjonowanie układu oddechowego oraz pokarmowego, jednocześnie gwarantując efektywne spalanie tłuszczu. Trening biegowy zwiększa wytrzymałość oraz wydolność organizmu, a także wspomaga modelowanie sylwetki. Wiosna to idealny czas na rozpoczęcie przygody z bieganiem. Coraz więcej aktywności możemy wykonywać na zewnątrz, gdzie nasycimy wzrok rozkwitającą do życia przyrodą, a także odpoczniemy psychiczne, neutralizując napięcie i stres.

Należy jednak pamiętać, że bieganie może nieco obciążyć stawy, dlatego w przypadku kobiet z nadwagą powinno być ono poprzedzone marszami lub marszo-biegiem, jak również zadbaniem o odpowiednią dietę. Należy postawić na spokojne budowanie formy z progresją treningową oraz metodą małych kroków, przestawić organizmu na aktywny tryb życia. Warto przed podjęciem aktywności wykonać podstawowe badania krwi oraz hormonów.

dieta dla biegacza

Zaleca się, by trening biegowy był wykonywany co najmniej 3 razy w tygodniu. Na początku jednak polecam ćwiczenia gimnastyczne, mobilnościowe oraz wzmacniające, które usprawnią działanie naszych stawów.

Podstawowe elementy treningu

Rozgrzewka

Na początku nie zapomnij o rozgrzewce, przed każdym treningiem  powinniśmy rozgrzać mięsnie i stawy dla ich zdrowia, a także efektów treningowych. Zacznij od lekkiego truchtu lub marszu ok. 10 min, następnie dodaj lekkie wymachy ramionami, krążenia do przodu oraz do tyłu. Wykonaj także przeplatanki, skipy i ćwiczenia lekko rozciągające.

Część główna treningu

Po rozgrzewce stopniowo zwiększamy tempo biegu. Część główna to najważniejszy etap treningu, podczas którego organizm adaptuje się, a my możemy go sprawdzić. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z bieganiem, nie powinno być on zbyt szybki. Zaleca się spokojne bieganie, które również spala tkankę tłuszczową. Po kilku tygodniach organizm stopniowo przyzwyczai się do wysiłku. Gdy poczujesz, że zadyszka ustąpiła, spróbuj naprzemiennie zmieniać tempo. Część główna treningu powinna trwać od 30 minut do godziny. Co najmniej 2h przed bieganiem nie zapomnij o posiłku, zjedz coś lekkostrawnego- w czasie biegania niezbędna jest energia.

Stretching- ćwiczenia rozciągające  

Trening biegowy możesz zakończyć lekkim rozciąganiem mięśni pośladkowych, czworogłowych (z przodu uda), łydki, a także mięśni pleców np. w odcinku lędźwiowym. Polecam stretching statyczny od 5 do 7 min. Wykonując każde ćwiczenie, 2-3 krotnie naciągnij mięsień na tyle, ile czujesz (do granicy bólu), przytrzymaj 10-15 sek., a następnie rozluźniaj co 2-3 sek. I ponownie wykonaj pogłębienie naciągnięcia.

5 podstawowych ćwiczeń rozciągających

  • Przyciągnij kolano do klatki piersiowej, utrzymaj wyprostowaną sylwetkę, zachowaj równowagę, ściągnij łopatki i trzymaj głowę skierowaną wzrokiem do przodu (mięśnie pośladkowe).
  • Przyciągnij podudzie do pośladka (stopą pod pośladek w tyle), jeśli masz problem z równowagą, wyciągnij przeciwległą rękę do góry, delikatnie złącz kolana, wypchnij biodra do przodu i utrzymaj wyprostowaną sylwetkę (mięśnie czworogłowe uda).
  • W rozkroku wykonaj skłon w przód, naprzemiennie do prawej i lewej nogi, przejście poprzez wyprostowaną sylwetkę do pozycji wyjściowej (miesnie dwugłowe uda).
  • Podeprzyj się rękoma, stopy w tyle jak w wysokim podporze, naprzemiennie dociskaj raz prawą, raz lewą stopę piętą do ziemi. Noga będąca z tyłu powinna być maksymalnie wyprostowana, a pięta dociśnięta do podłoża.
  • Polecam również rolowanie boku uda (pasmo biodrowo piszczelowe).
newbalance

Systematyczne rozciąganie po biegu zmniejsza napięcie mięśni, niweluje ból oraz jest najlepszym i najprostszym sposobem na zmniejszenie ryzyka wystąpienia kontuzji. Ma również bardzo korzystny wpływ na naszą sylwetkę, technikę biegu, jego ekonomiczność, długość kroku, kadencję itp. Dodatkowo zwiększa przepływ krwi w mięśniach, co powoduje lepsze odżywianie mięśni, ścięgien i stawów oraz sprawniejsze usuwanie produktów przemiany materii. Staraj się rozciągać do 5-7 minut.

Odpowiedni czas aktywności

Aby zredukować tkankę tłuszczową, trening powinien trwać nie krócej niż 30 min (najlepiej 3-4 razy w tygodniu). Po około 30 minutach treningu uaktywniane są mechanizmy, które odpowiadają za spalanie tkanki tłuszczowej. Bieganie zalicza się do ćwiczeń aerobowych, a te w szczególności zaleca się dla osób odchudzających i ukierunkowanych na poprawę sylwetki oraz kondycji. Podczas biegania należy pamiętać o utrzymywaniu wyprostowanej postawy ciała, a także o odpowiedniej technice, dopasowaniu czasu trwania aktywności do możliwości oraz intensywności do faktycznej formy fizycznej. Tempo biegu powinno być utrzymane na poziomie 60-70% tętna maksymalnego. Jeśli biegasz już od jakiegoś czasu, warto wprowadzić trening interwałowy, aby przyśpieszyć metabolizm.

Podstawowa reguła, o której nie zapominaj, brzmi: biegnij lub maszeruj w takim tempie, żeby móc w miarę swobodnie rozmawiać podczas wysiłku oraz nie dokładaj dodatkowych minut do planu treningowego.

Przykładowy plan biegowy na redukcję

Podając przykładowy plan biegowy dla kobiet chcących zacząć biegać i zredukować swoją wagę, połączę go z ćwiczeniami sprawnościowymi, które zostaną opisane poniżej. Przed wykonaniem planu dokonaj pomiaru masy ciała, a także zmierz swoje obwody centymetrem (uda, biodra, pas).

bieganie

Plan ten przeznaczony jest dla kobiet, które dopiero zaczynają przygodę z bieganiem, a także odchudzaniem. Wcześniej nie ćwiczyły lub wykonywały trening 1-2 razy w tygodniu. Osobom bardziej zaawansowanym proponuję zacząć od 4 tygodnia, jeszcze raz podkreślając fakt, że najważniejszą rzeczą jest nieprzekraczanie wyznaczonej intensywności.

Tydzień I
Zmierz obwód pasa, bioder i ud oraz zważ się (zawsze rano przed jedzeniem). Pamiętaj, aby przed każdym treningiem rozgrzać organizm, a sam trening zakończyć lekkim stretchingiem- opisanym wyżej.

Trening 110′ + 1 seria sprawności (w skrócie „spr”) jej realizacja zostanie opisana na końcu artykułu
Trening 2Rozgrzewka + 15′ min biegu

Trening 3Rozgrzewka + 20′ + 1 seria spr


Tydzień II

Trening 110′ + przebieżki 6x 20’’ przerwa 60’’marsz\trucht
Trening 2Rozgrzewka + 15′ min biegu
Trening 3Rozgrzewka + 25′ + 1 seria spr


Tydzień III + kontrola wagi

Trening 120’ +1 seria spr (ćwiczenia na m. brzucha i grzbiet)
Trening 220’
Trening 325’ + 1 seria spr (ćwiczenia na pośladki i m. dwugłowe uda)


Tydzień IV
W czwartym tygodniu dołożę dodatkowy trening, jeśli chcesz możesz go również uzupełnić pływaniem, rowerem, czy grami zespołowymi

Trening 125’ + 1 seria spr
Trening 220’ + przebieżki 8 x 20’’ przerwa 60’’ marsz\trucht
Trening 315’ + 1 seria spr
Trening 430’


Tydzień V- tydzień odpoczynkowy + kontrola wymiarów i wagi
Ważne jest, aby wykonać ten cykl odpoczynkowy, gdyż twoje serce może być lekko zmęczone po 4 tygodniach nowego bodźca, a ty niekoniecznie musisz czuć ogólne zmęczenie. Ten czas możesz dodatkowo przeznaczyć na saunę, odnowę biologiczną, masaże itp.

Trening 125’ + 1 seria spr
Trening 220’


Tydzień VI

Trening 130’ + 2 serie spr
Trening 230′
Trening 3Przebieżki 8×20’’+ przerwa 60’’marsz\trucht
Trening 435′


Tydzień VI + kontrola wagi

Trening 130′ + 2 serie spr
Trening 235′
Trening 320′ + przebieżki 10×20’’ (szybkie tempo)+przerwa 60’’ marsz\trucht +1 seria spr
Trening 440′


Tydzień VIII 

Trening 135′ + 2 serie spr
Trening 235′
Trening 320′  + przebieżki 12x 20’’ (szybkie tempo) +przerwa 60’’ marsz\trucht +1 seria spr
Trening 445′


Tydzień IX – kolejny tydzień odpoczynkowy + kontrola wagi i wymiarów

Trening 120′
Trening 220′ + 2 serie spr

Lub pływanie, jazda na rowerze, inne aktywności


Tydzień X

Trening 135′ + 3 serie spr
Trening 235′
Trening 320’+ przebieżki 10x 20’’(szybkie tempo)+ przerwa 60’’marsz trucht+ 2 serie spr
Trening 445′


Tydzień XI
Chętni mogą dołożyć kolejną jednostkę treningową. Tą dołożoną będzie zawsze jednostka nr „4”. Jeżeli chcesz dalej trenować tylko 4 razy w tygodniu, pomijaj w planie jednostkę 5.

Trening 135′ + 3 serie spr
Trening 240′
Trening 320′ + przebieżki 12×20’’ (szybkie tempo) + przerwa 60’’ marsz, trucht +2 serie spr
Trening 435′
Trening 550′


Tydzień XII + kontrola wagi i wymiarów
Schemat tego tygodnia kontynuuj dalej, co 4 tygodnie robiąc przerwę odpoczynkową. W takiej formie jak w IX tygodniu.

Trening 140′ + 3 serie spr
Trening 240′
Trening 330′ + przebieżki 12×20’’ (szybkie tempo) + przerwa 60’’ marsz, trucht +2 serie spr
Trening 440′
Trening 550′ – 60′

Ćwiczenia sprawnościowe

Ćwiczenia wzmacniające oraz sprawnościowe są bardzo istotną i nieodłączną częścią treningu dla osób odchudzających się, ale i dla tych budujących formę. Dzięki odpowiedniemu wzmocnieniu, zapobiegamy kontuzjom, zwiększamy wytrzymałość i siłę mięśniową.

rozciaganie przed bieganiem

Ćwiczenie nr 1 –mięśnie czworogłowe i pośladkowe: pół przysiady
Pozycja wyjściowa stojąca, plecy proste, mięsnie brzucha napięte, zgięcie kolan do pozycji pół przysiadu, biodra cofnięte do tyłu, nie pochylaj tułowia. Wykonaj w zależności od twoich możliwości 5-10 powtórzeń i co tydzień dodawaj 2-3 powtórzenia.

Ćwiczenie nr 2mięsnie dwugłowe: wykroki
Wykonaj wykrok z rękoma ułożonymi na biodrach lub przed klatką piersiową, noga w dole powinna być ugięta w kącie prostym. Noga z przodu w kolanie znajduje się nad piętą. Plecy  proste, brzuch napięty, kolce biodrowe skierowane do przodu. Łopatki ściągnięte, wzrok skierowany w przód. Wykonaj po 10 wykroków na jedną nogę, później na drugą. Co 2 tygodnie dodawaj 2 powtórzenia na nogę.

Ćwiczenie nr 3- odwodziciele: odwodzenie nogi do boku
Pozycja wyjściowa stojąca. Kolana wyprostowane, mięśnie brzucha napięte, plecy proste, Odwodzimy nogę do boku, ok. 20 powtórzeń prawa, później lewa.

Ćwiczenie nr 4 – mięśnie brzucha: wznosy tułowia
Pozycja wyjściowa- leżenie na plecach. Unieś barki i łopatki tak aby nie dotykały ziemi. Wykonaj w zależności od twoich możliwości 5-10 powtórzeń i co tydzień dodawaj 2-3 powtórzenia.

Ćwiczenie nr 5 – mięśnie grzbietu: unoszenie klatki piersiowej
Pozycja wyjściowa- leżenie na brzuchu. Unieś klatkę piersiową lekko nad ziemię, dłonie trzymaj przy barkach. Wykonaj w zależności od twoich możliwości 5-10 powtórzeń i co tydzień dodawaj 2-3 powtórzenia.

Ćwiczenie nr 6- mięsnie pośladkowe i dwugłowe uda: wypychanie bioder leżąc
W pozycji wyjściowej leżymy na plecach, unosimy biodro, napinając pośladki w górze. Wykonaj od 10-20 powtórzeń, co dwa tygodnie dodawaj 2-3 powtórzenia.

Ćwiczenie nr 7 – mięśnie pośladkowe: wznosy nogi w górę
Pozycja wyjściowa, podpór na przedramionach. Unosimy nogę ugiętą w kolanie i opuszczamy. Najpierw wykonujemy wznosy jedną, a następnie drugą nogą. Wykonaj w zależności od twoich możliwości 5-10 powtórzeń na każdą nogę i co tydzień dodawaj 2-3 powtórzenia.

Ćwiczenie nr 8- mięśnie ramion i klatki piersiowej: „pompka”
Wykonaj podpór na dłoniach, a także na stopach lub kolanach, Ustaw dłonie trochę szerzej niż na szerokość barków, wykonaj zgięcie łokci i zejście klatką piersiową oraz tułowiem w dół. Można również wykonać „pół pompkę”, uginając ramiona do połowy. Wykonaj w zależności od twoich możliwości 1-5 powtórzeń i co tydzień dodawaj 1-2 powtórzenia.

Aby schudnąć powinniśmy być na ujemnym bilansie kalorycznym, by energia spożywana w ciągu dnia była niższa od energii wydatkowanej. Bieganie jest energochłonnym sportem, podczas którego dochodzi do spalania dużej ilości energii. Jeśli połączysz trening ze zdrowym odżywianiem, nawadnianiem i odpowiednią regeneracją, to z pewnością zobaczysz efekty.  

Powodzenia!

Możliwość komentowania została wyłączona.

basia urzędowicz
Barbara Urzędowicz

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie (instruktor rekreacji ruchowej, trener personalny, instruktor narciarstwa) oraz Wyższej Szkoły Edukacji w Sporcie (trener przygotowania motorycznego), mająca na koncie również ukończone studia podyplomowe z zakresu Dietetyki i żywienia człowieka. Swoją wiedzę i doświadczenie przekazuje podczas wykładów EWSu, AWFu, a także podczas dietetycznych sympozjum. Była zawodniczka lekkiej atletyki na dystansie 400m ppł, 800m oraz biegów długodystansowych. Od lat pasjonatka trekkingu wysokogórskiego oraz każdej formy wypadów w góry i wspinaczki. Przez ostatnie 2 lata aktywna triathlonistka, aktualnie przygotowująca się do MŚ na dystansie 1\2 IM w Lahti.