Powrót do biegania
20 marca 2010 Redakcja Bieganie.pl Zacznij Biegać

Jak trenować czyli 10 rad dla początkującego biegacza


1. Każdy trening zaczynaj od rozgrzewki – zadbaj o to, by odpowiednio przygotować organizm do biegu. Poświęć kilka, a najlepiej kilkanaście minut na ćwiczenia rozciągające. Bieg da ci wówczas więcej przyjemności, a twoje ciało będzie mniej podatne na urazy.

2. Nie wychodź na trening z pełnym żołądkiem – posiłek powinieneś spożywać na 2-4 godziny przed bieganiem. Nie biegaj też o pustym żołądku, to może doprowadzić do nieodwracalnego spalenia włókien mięśniowych.

3. Pij dużo – podczas treningu wraz z potem pozbywasz się z organizmu cennych elektrolitów i minerałów. Pamiętaj, by uzupełniać płyny po każdym treningu. Unikaj napojów gazowanych i soków owocowych krótko przed i po treningu.

4. Zadbaj o dobre obuwie – kolor i fason są ważne z estetycznego punktu widzenia, ale na pierwszym miejscu powinieneś zawsze stawiać komfort stopy. Źle dobrane lub zużyte buty są częstą przyczyną kontuzji. W sklepie wybieraj buty przeznaczone do biegania.

5. Zadbaj o odzież do biegania – nowoczesna odzież dla biegaczy gwarantuje optymalną przewiewność i odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych obtarć i oparzeń.

6. Bądź systematyczny – trening przynosi najlepsze efekty wtedy, gdy będziesz biegał systematycznie. Jeśli nie zrobisz jakiegoś treningu, nie staraj się tego odrabiać na siłę. Zaczynaj od krótkich dystansów i stopniowo je zwiększaj. Nawet, gdy idzie Ci świetnie, zachowaj umiar.

7. Poszukaj partnera do treningu – bieganie jest najprzyjemniejsze w czyimś towarzystwie. Namów swojego znajomego do wspólnego trenowania. Będziecie się mogli wzajemnie dopingować do biegania.

8. Trenuj z uśmiechem – jeśli biegniesz z kolegą lub koleżanką i nie możesz rozmawiać, to znaczy, że biegniesz za szybko. Pamiętaj, że mila pokonana w 15 minut, to ta sama mila, którą ktoś inny pokonał w 5 minut.

9. Zadbaj o odpoczynek – jeśli chcesz, by trening przyniósł upragnione efekty, musisz zadbać też o odpoczynek. Twój organizm musi mieć czas na regenerację. Jeśli czujesz, że trenujesz za mocno, po prostu trochę odpuść.

10. Spróbuj czasem czegoś innego – aby bieganie nie znudziło ci się za szybko, spróbuj czasem w zamian pojeździć na rowerze lub popływać.

Możliwość komentowania została wyłączona.