NB 1080v12
 
2 października 2012 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Test butów Inov-8 TrailRoc 255


TrailRoc to nowa rodzina terenowych biegówek spod znaku Inov-8 przeznaczona do ostrej orki w zróżnicowanym trudnym terenie. Model 255 to jest najcięższy zawodnik z tej rodziny. Słowo najcięższy co prawda od razu sugeruje nadwagę, jednak tutaj mamy do czynienia z nadwagą typową raczej dla ultramaratończyków, bo 255g w bucie o takich właściwościach to raczej mniej niż więcej.

DSCN7743 a

TrailRoc 255 to buty, w których udało się połączyć z reguły sprzeczne ze sobą cechy, bo z jednej strony są bardzo lekkie (oczywiście jak na swoją kategorię, bo nie są to ciżemki do natural running), ale zarazem naprawdę solidne. Ponadto są to zdecydowanie agresywne buty do biegania w trudnym terenie, ale jednocześnie są względnie „uniwersalne”, bo kompletnie nie przeszkadzają przy płaskich asfaltowych przelotach.

 
Po kilku treningach, na których zrobiłem niecałe 100 km pobiegłem w nich na Biegu 7 Dolin i spisały się rewelacyjnie – żadnych obtarć, dobre trzymanie stopy, dobra trakcja, ogólnie duży komfort jak na takie chudziny. Nawet pod koniec biegu, kiedy to stopy mają już najczęściej dość tej sadystycznej zabawy a percepcja podłoża rośnie niepokojąco, można było dalej mówić o komforcie oraz o dobrym trzymaniu podłoża. Sprawdziły się też podczas Biegu na Babią Górę, a więc na bardzo trudnej trasie, szczególnie gdy trzeba było wrócić z do Zawoi po wcześniej zaliczonej krótkiej hipotermii w okolicach szczytu. Kto był, ten wie, że roi się tam od ogromnych i śliskich kamorów, ale jest też masa mniejszych, ale ostrych i bardzo nieprzyjemnych kamieni. W tak trudnym terenie TrailRoc-ki 255 poradziły sobie bardzo dobrze, ani przez moment nie odczułem boleśnie trudnego podłoża przy jednoczesnym dobrym czuciu i prowadzeniu.

trailroc 255 12 13 blk a

Te buty mają też cechę, która od razu mi bardzo przypadła, a mianowicie są dosyć szerokie z przodu, więc stopa ma naprawdę duży komfort. Na szczęście dzięki dobremu dopasowaniu w środkowej części buta, stopa nie przesuwa się przód-tył. Jak dla mnie jest to bardzo duży plus, bo oczywiście podczas biegów ultra jest miejsce na puchnące stopy, ale także podczas krótkich, wariackich zbiegów palce mają sporo miejsca nie tylko z przodu (wynikające z odpowiedni o dobranego rozmiaru), ale także na boki, co szczególnie odczuć na bardzonierównym, kamienistym podłożu, bo wtedy stopa ma trochę miejsca by się lepiej ułożyć, dopasować do nierówności.

trailroc 255 12 13 sole a

Podeszwa ma spadek 13-7 mm, czyli jest dosyć cienka, dzięki czemu dobrze czujemy podłoże, jednak bez niepotrzebnego cierpienia. Agresywny bieżnik został wyposażony w kilkadziesiąt ok. 5 mm zębów, co bardzo pomaga w trudnym terenie, dobrze łapie podłoże, nie ślizga się na mokrych kamieniach, ale w razie przelotów po asfalcie bieżnik nie jest specjalnie odczuwalny, da się wytrzymać. Podeszwa jest wykonana z gumy o trzech różnych twardościach, co zapewnia przyczepność w różnych warunkach terenowych i pogodowych.

Cholewka jest wykonana z cienkiej, ale bardzo mocnej siateczki, nie można jej zniszczyć po zahaczeniu o krzaki czy gałęzie, wygląda że przetrwa dosyć długo w całości. Skoro jest siateczka, to wentylacja podczas biegania jest pełna.

Przód buta i boki są zabezpieczone solidnym gumowym otokiem, przez co nie czujemy go zbytnio, bo nie jest taki sztywny jak te z tworzyw, a z drugiej strony jednak dobrze i bezboleśnie chroni przed zderzeniami z kamorami. Kilka razy na zbiegach poważnie walnąłem w duże kamory (wielkości pięści), tak że je aż odrzuciło na bok a psycha już dostała sygnał, że pewnie będzie teraz masakra, ale mimo to niewiele poczułem. Ten gumowy otok ma zadanie także chronić przed kałużami, ale kto by tam zwracał uwagę na kałuże… ubłocone buty i łydki dobrze wyglądają, zwłaszcza po niedzielnym treningu, kiedy to odróżniają nas od mijanego tłumu wychodzącego po sumie… 

DSCN7753 a

Podsumowanie po 400km (90% teren, 10% asfalt):

lekkie, bardzo solidne, dobrze dopasowane, wyposażone w solidny bieżnik – ogólnie mimo swej niskiej wagi bardzo komfortowe i solidne. Sprawiają ciekawe wrażenie bardzo plastycznych butów, bo nie stawiają oporu stopom w żadnym kierunku, a zarazem są dobrze dopasowane i dobrze się prowadzą. W ramach eksperymentów treningowych pozbyłem się nawet oryginalnej cieniutkiej wkładeczki, komfort pozostał o dziwo bez zmian, ale za to waga spadła o całe 10gram…

Polecam do solidnej orki, byle w trudnym terenie.

Rozmiar 8,5 = 250 g/szt.
Cena 499zł – www.napieraj.pl.
Strona producenta: www.inov-8.com.

Redakcja Bieganie
Redakcja Bieganie.pl