Miniatura na glowna 7
11 lipca 2024 Aleksandra Guzik Sprzęt

Sprawdzone przez biegaczy: Wyniki recenzji ON Cloudmonster 2

Czy istnieją idealne buty dla każdego? Dlaczego tak istotny jest dobór obuwia do biegania indywidualnie? Dwa miesiące temu wybraliśmy czterech niezależnych testerów, by wspólnie z marką ON sprawdzić czy najnowszy model Cloudmonster 2 jest butem uniwersalnym. Jak wypadły testy? O tym przeczytacie w poniższym artykule.

W kwietniu ogłosiliśmy wyjątkowy konkurs, w którym zaprosiliśmy Was do zostania testerami najnowszego modelu butów marki On – Cloudmonster 2. Dziś z radością prezentujemy wyniki tego projektu!

Poprzez dobór czterech testujących osób, różniących się wiekiem, płcią, doświadczeniem treningowym i historią, chcieliśmy ocenić wszechstronność ON Cloudmonster 2, którego pełną recenzję znajdziecie pod tym linkiem: Recenzja ON Cloudmonster 2

Mimo, że artykuł jest wspierany przez markę, możemy zapewnić, że odczucia osób testujących, które będziecie mogli przeczytać poniżej, są całkowicie rzetelne. Każda z osób otrzymała do wypełnienia szczegółową ankietę, na której podstawie powstała zbiorcza opinia o tegorocznym modelu popularnego Cloudmonstera 2. 

Jak zbudowana została ankieta dla testerów

Każdy z testerów miał za zadanie wypełnić ankietę w formie pytań zamkniętych oraz otwartych. Ankieta została podzielona na kilka sekcji, aby zebrać jak najwięcej informacji na temat doświadczeń biegowych testerów, ich warunków fizycznych oraz szczegółowych obserwacji dotyczących recenzowanych butów ON CLOUDMONSTER.

  • Dane osobowe testera

Pierwsza część ankiety skupiała się na danych osobowych testera, takich jak wiek, płeć, waga, wzrost oraz rozmiar buta w różnych markach. Dodatkowo, testerzy byli proszeni o napisanie kilku zdań o sobie, co pozwoliło nam lepiej poznać ich doświadczenie biegowe, motywacje oraz osobiste preferencje.

  • Dane techniczne recenzowanego buta

Kolejna część zawierała dane techniczne buta, które miały zostać podane przez testerów, takie jak typ stopy, szerokość, opis nawierzchni, na której miał być testowany + dane techniczne buta.

  • Testy butów

Testerzy byli proszeni o przeprowadzenie różnych typów biegów, takich jak spokojny bieg na płaskim terenie, długi bieg, bieg zawierający elementy podbiegów i zbiegów, trening zawierający elementy szybkości biegowej oraz mocny sprawdzian lub zawody. Każdy z tych testów miał na celu ocenić różne aspekty buta, a testerzy mieli za zadanie opisać swoje najważniejsze obserwacje oraz przesłać zdjęcia z treningów.

  • Recenzja

Ostatnia część ankiety to szczegółowa recenzja butów, gdzie testerzy opisywali każdy element buta, od cholewki przez podeszwę, sznurowadła, język, zapiętek, aż po techniczne rozwiązania, stabilność, sztywność oraz oddawanie energii. Ważne były również ogólne odczucia z biegu oraz zużycie butów po określonej liczbie kilometrów.

  • Ocena i rekomendacje

Na zakończenie testerzy oceniali buty w różnych kategoriach, takich jak komfort, ogólna jakość, dopasowanie, amortyzacja, lądowanie, odzysk energii, przetaczanie stopy, odbicie, przyczepność, ogólna trwałość oraz stosunek ceny do jakości. Ostateczna ocena miała być zgodna z napisaną recenzją, a testerzy mieli podać powody, dla których polecają lub odradzają zakup tych butów.

  • Wyniki ankiety

Po zebraniu wszystkich danych i ich analizie, przedstawiamy Wam wybrane fragmenty ankiet. Ze względu na zbliżone wypowiedzi większości osób, zdecydowaliśmy się zacytować tylko te fragmenty, które mogą coś wnieść do indywidualnej oceny buta lub jak w kilku przypadkach, pokazać Wam jak trenowali nasi testerzy. Zapraszamy do lektury!

Dane osób testujących i ich krótka charakterystyka

TADEUSZSYLWIAADRIANNABARTEK
PŁEĆmężczyznakobietakobietamężczyzna
WIEK77 lat27 lat27 lat30 lat
WAGA63kg53kg60kg78kg
WZROST174cm164cm165cm179cm
ROZMIAR BUTA42373943
TYP STOPYNeutralnaNeutralnaPronatorNeutralna
DOŚWIADCZENIEDużeDużeŚrednieŚrednie
PB 10km29:23X54:0145:03
PB 5000m (Sylwia)
PB 5km (Bartek)
X15:53X20:59
KILOMETRAŻ TYG.50km+50km+30km+30km+
Sylwetki testerów ON Cloudmonster 2

Poznajcie naszych testerów

Tadeusz Rutkowski, 77 lat

Miniatura na glowna 6

Całe moje dotychczasowe życie związane jest z bieganiem i kulturą fizyczną. Od 1960 do 1973 startowałem w barwach KS Warta i WKS Śląsk, w kategorii juniorskiej i seniorskiej (rekordy życiowe: 1500m – 3:48, 5km – 13:53, 10km – 29:21). Od 1974 już jako amator, nauczyciel wychowania fizycznego oraz trener LA i BnO brałem udział w biegach od 1500m do 100 km w triathlonie i zawodach BnO, odnosząc liczne sukcesy. Jako trener wychowałem medalistów Mistrzostw Polski w LA i BnO, medalistów mistrzów Europy i Świata w BnO i medalistę paraolimpiad. Jest takie powiedzenie: „Bieganie to nie wszystko, ale wszystko bez biegania jest niczym”. Dla mnie bieg jest najlepszym lekarstwem na życie. Pokonując kilometry znajduję się w innym wymiarze, lecząc wszystkie problemy życia codziennego oraz nabierając sił do dalszego działania. Bardzo też lubię jazdę na rowerze, traktując ją jako dyscyplinę uzupełniającą. Obecnie mieszkam na skraju Puszczy Zielonka, mając optymalne warunki do aktywności fizycznej.

Sylwia Indeka, 27 lat:

image2 1 2

Wychowałam się na wsi, gdzie jako dziecko bardzo dużo czasu spędzałam na zewnątrz. Bardzo lubiłam wszystkie dyscypliny sportowe, ale to w bieganiu szło mi najlepiej. Zaczęłam trenować w wieku 13 lat i trwa to do teraz. Dzięki bieganiu zwiedziłam kawał świata, poznałam niesamowitych ludzi i nauczyłam się swojej filozofii życia, że bez ciężkiej pracy, cierpliwości i pokory nie ma sukcesów. Czasem uważam, że bieganie długodystansowe to nie konkurencja sportowa tylko filozofia życia.

Sylwia to polska lekkoatletka specjalizująca się w biegach długodystansowych. Jest wielokrotną medalistką mistrzostw Polski na różnych dystansach w kilku kategoriach wiekowych. W 2021r. Uzyskała tytuł Mistrzyni Polski w biegu na 10 000m (33:24;16)- przyp. red.

Adrianna Barańska, 27 lat:

20240604 084820 2

Moja przygoda z bieganiem zaczęła się dość niefortunnie, mianowicie 7 lat temu podczas wolontariatu na Runmageddonie skręciłam kolano. Pół roku później, w dniu moich 22 urodzin pierwszy raz stanęłam na bieżni mechanicznej i przebiegłam 1,5 km w 10 minut. Bardzo chciałam wtedy pobiec rekruta podczas Runmageddonu i od tego małego marzenia, który wkrótce stał się celem wszystko się zaczęło. W ciągu roku zdobyłam weterana. W międzyczasie poznałam mojego partnera i pokazałam mu bieganie po górach, i do dziś razem się ścigamy kto będzie szybszy na mecie. Nie mogę się obejść bez biegania, gdyż stało się to moją „przyjaciółką”. Czasami się kłócimy, czasami mamy ciche dni, a czasami po prostu cieszymy się sobą, i nie chcemy żeby ten czas się skończył. Moim małym marzeniem biegowym jest ukończyć ultra.

Bartek Kubacki, 30 lat:

zawody 1

Bieganie rozpocząłem w 2018 roku, a motywacją była chęć poprawienia swojego stanu zdrowia i wyglądu. Wcześniej prowadziłem dość imprezowy tryb życia, więc początki były naprawdę trudne. W kilka miesięcy przygotowałem się do startu na 5 mil, a potem bieganie zostało ze mną na dłużej. Przez lata był to mój sposób na odprężenie i aktywny wypoczynek. Z czasem zauważyłem, że coraz bardziej zwracam uwagę także na osiągane czasy. Na rozkładzie pojawił się pierwszy półmaraton. W 2023 roku uznałem, że samemu ciężko mi będzie uzyskać dalszy progres, więc postanowiłem skorzystać z usług trenerki, Basi Pudło. To była, utytułowana biegaczka długodystansowa i założycielka grupy #BASIATEAM. U Basi znacznie poprawiłem technikę, a z czasem przyszły także nowe życiówki. Aktualnie prezentują się one następująco: 5 km: 20:59, 10 km: 45:03 i półmaraton: 1:57:50. W przyszłym roku planuję także pierwszy start w maratonie.

Poza bieganiem jestem psychologiem sportu. Wiele technik praktykuje na sobie w ramach swojej przygody z bieganiem. Od 2023 roku prowadzę stronę internetową PsychologiaBiegania.pl.

Pierwsze wrażenie po otwarciu pudełka – opinie

Kiedy otworzyłam paczkę i wzięłam buty do rąk, byłam wręcz zachwycona ich starannych wykonaniem. Wyróżniały się oryginalnym wyglądem, aczkolwiek czyszczenie chmurek będzie chyba moją największą zmorą”- tak opisuje swoje pierwsze wrażenie Adrianna.

Buty mają bardzo ładny design. Wyróżniają się niekonwencjonalną, grubą podeszwą z dziurami, która od razu rzuca się w oczy. Jednocześnie wydają się bardzo zgrabne i lekkie”. Jednak Wysokie zabudowanie buta przy kostce może sprawiać dyskomfort i otrzeć kostkę aż do rany – dodaje od siebie Sylwia.

Według Bartka natomiast buty prezentują się „bardzo nowocześnie, co jest zresztą typowe dla butów ON z chmurkami w podeszwie. Przez te lata miałem okazję biegać w wielu różnych modelach butów, ale jeszcze nigdy nie miałem w rękach produktu wykonanego z taką dbałością o detale”. „(…) Buty są dość lekkie (ok. 286 gram przy rozmiarze 42,5), ale oczywiście znajdziemy wiele lżejszych modeli. Już na pierwszy rzut oka widać, że jakość jest kluczową cechą dla tego producenta. Zszycia i klejenia są ledwo widoczne – konstrukcja tych butów jest spójna i jednolita. No i oczywiście nieco odrzutowy i futurystyczny wygląd – nie dziwię się, że osoby niekojarzące jeszcze marki ON wyszukują je w Internecie wpisując hasło: buty z dziurami w podeszwach. Charakterystyczne otwory w podeszwie oferują jednak znaczne więcej, aniżeli tylko ciekawy wygląd.”

20240531 094846 2

„Bardzo ciekawie zaprojektowany but. Uwagę zwraca podeszwa z systemem chmurek, która nadaje awangardowy wygląd. Kolorystyka cholewki z prześwitem wewnętrznej warstwy konweniuje z barwą podeszwy. Ciekawe jest także przeszycie wzdłuż linii bocznej buta usztywniający cholewkę. Ta składa się z dwóch warstw – zewnętrzna wydaje się solidna, dość gruba, perforowana i jest dobrze uformowana, choć szeroka, a wewnętrzna z materiału, z płaskim językiem, zintegrowana z butem. Atrakcyjny wydaje się także system sznurowania oparty na sznurkach. Wewnętrzna warstwa zapiętka jest miękka, dobrze wyprofilowana, wydaje się być bardzo komfortowa i stabilna. Na pierwszy rzut oka but wydaje się szeroki w podeszwie i dość masywny. Jednak, kiedy bierze się go od ręki, to okazuje się lżejszy. – dodaje Tadeusz. 

Odczucia po nałożeniu butów na stopy

„Po założeniu buta i zaciśnięciu sznurowadeł, buty błyskawicznie dostosowały się do szerokości stopy a ja poczułem duży komfort. Pierwsze kroki i uczucie miękkości, jakby chodzenie po materacu. Rozpocząłem bieg i zaskoczenie – miękkość idealnie współpracuje z odczuciem sztywności nadając butom dużą dynamikę odbicia”– pisze Tadeusz.

Amortyzacja to numer jeden jaki odczułam w trakcie luźnego biegu. Nie czuć żadnych kamieni, dziur czy nierówności”- dodaje Sylwia.

po wyjeciu z pudelka

Obawiałam się, że ogromna amortyzacja sprawi, że stopa podczas biegu będzie mi się zapadać, bo jednak nie jestem wielbicielką bardzo miękkich butów”– wspomina Adrianna. „Pozytywnie się zaskoczyłam. Przy okazji odczuwałam dużo mniejsze zmęczenie, niż jakbym biegła ten sam dystans w innych butach, które nie mają takiej amortyzacji oraz nie oddają tyle energii”.

Bartek dodał od siebie, że „wrażenie jest trochę takie, jakby się miało pod nogami sprężyny. Czuć to zwłaszcza przy przetaczaniu stopy, aczkolwiek zarówno przy lądowaniu na pięcie, jak i na śródstopiu czuć bardzo duży komfort”.

Dopasowanie butów – opinie

Buty świetnie dopasowują się do stóp. Być może nie są one najlżejsze, ale ich waga na pewno nie jest problemem. Czuć, że ma się na nogach solidne i dobre buty, które wykonano z dbałością o detale. Wrażenie robi górna część buta, czyli język i siateczka, zastosowano tu bardzo lekkie i przewiewne materiały, co znacznie poprawia komfort zwłaszcza przy długich i spokojnych wybieganiach. Sznurówki się nie plączą i nie rozwiązują”- tak podsumowuje ten aspekt Bartek.

„Cholewka i język jest tak zbudowany, że chronią przed wpadającymi kamykami. Zapiętek oraz sznurówki dobrze trzymały stopę, aby nie wypadała z buta oraz nie przesuwała się podczas podbiegów i zbiegów. Natomiast nosek chroni palce od uderzeń. Cholewka jest zbudowana z bardzo cienkiego materiału, dzięki czemu stopa nie przegrzewa się”– dodaje Adrianna

Podobne zdanie wyraziła Sylwia pisząc, że „materiał jest przyjemny, oddychający i lekki, stopa nie męczy się tak, nie poci. But dobrze trzyma się na nodze”.

Nieco odmienne zdanie miał Tadeusz, który z racji przyzwyczajeń użytkuje buty w okresie letnim bez skarpet. „Niestety dużą wadą cholewki jest jej słaba wentylacja. Podeszwa, a zarazem cholewka jest dość szeroka, jednak po zasznurowaniu nie marszy się i razem z wewnętrzną warstwą otula stopę i wraz z doskonale wyprofilowanym zapiętkiem zapewnia dużą stabilizację i komfort w czasie biegu”.

Na jakim podłożu biegali testerzy i jak oceniają przyczepność?

Według zebranych ankiet biegacze próbowali biegać w różnorodnym terenie. Mimo przeznaczenia Cloudmonster 2 na asfalt i utwardzone nawierzchnie, Adrianna napisała: „gdyby kazano mi biec z zamkniętymi oczami i wskazać po jakiej nawierzchni się poruszam, nie potrafiłabym powiedzieć. Przez „chmurki” moje czucie podłoża było ograniczone, ale jednocześnie czułam ogromną stabilizację. But dawał sobie radę na małych ruchomych kamieniach, błocie, asfalcie czy leśnych ścieżkach, a ja cały czas czułam ogromny komfort i wsparcie. Byłam po prostu pewna, że nie wywinę niechcianego orła”.

Bartek przetestował buty na pagórkowatym terenie, na bieżni oraz podczas deszczu. Dodał od siebie zatem, że buty poprzez zwrot energii i profil podeszwy znacznie ułatwiają podbiegi. Przy zbiegach zapewniają dobrą stabilizację, dzięki czemu łatwiej jest utrzymać właściwy rytm”. Podczas zawodów, w których brał udział Bartek padał deszcz, a „pomimo mokrych ulic cały czas utrzymywałem krok i nie ślizgałem się. Należy jedynie uważać, żeby nie przemoczyć cholewki, gdyż jest ona wykonana z lekkiego materiału. Po wdepnięciu w kałużę odczułem wilgoć na wierzchniej części stopy. Na szczęście cienki materiał szybko wysechł”.

„Dobra przyczepność buta. Na śliskich nawierzchniach nie było problemu na zakrętach”– dodaje od siebie Sylwia. „Buty są przede wszystkim uniwersalne pod kątem nawierzchni. Nie trzeba się stresować, czy będą pasować pod konkretny trening, bo dzięki świetnej amortyzacji, dynamice i przyczepności sprawdzą się na asfalcie, w lesie, górach czy na tartanie. Dla każdego biegacza długodystansowego ten but jest uniwersalny i bezpieczny, gdyż spełnia wszystkie potrzeby pod kątem treningowym”

„Rozpocząłem bieg w lekkim deszczu i mokrym asfalcie, a skończyłem na suchym podłożu. Nie zauważyłem żadnej różnicy, taka sama przyczepność i amortyzacja. Zauważalny duży komfort przy zbiegach i podbiegach. Moim zdaniem buty mogą być stosowane do treningu crossowego- dodaje Tadeusz.

Użytkowanie butów – opinie

Buty pomagają utrzymać rytm i równe tempo, co przy długich wybieganiach jest bardzo ważne. Zauważyłem także obniżenie progu tętna w porównaniu z innymi parami butów, których używam. Utrzymywałem średnie tempo na poziomie ok. 5’35’’ i tętno w granicach 140 – 145. W innych butach na tej samej trasie i przy tym samym tempie moje tętno oscyluje w granicach 145 – 150, więc jest to zauważalna różnica.” Opisuje Bartek

trening 4 edited


„Kołyskowa konstrukcja buta zapewnia bardziej wydajny i ekonomiczny bieg. ON Cloudmonster 2 jest butem treningowo-startowym i śmiało można się w nich ścigać na asfalcie, jeżeli jego waga nie będzie dla użytkownika przeszkodą. Buty zostały tak skonstruowane, aby oddawały jak najwięcej energii wkładanej w krok biegowy i jednocześnie dawały poczucie ogromnej stabilizacji i komfortu w każdych warunkach i na każdym podłożu”- Adrianna.

„Pierwsze kroki i poczucie miękkości, jak chodzenie po materacu. Rozpocząłem bieg i zaskoczenie – miękkość idealnie współpracuje z odczuciem sztywności nadając butom dużą dynamikę odbicia. Przystępując do testów opracowałem trzy mikrocykle treningowe – dwa pięciodniowe i jeden siedmiodniowy, stosując różne środki treningowe. Zrealizowałem je prawie w całości. Po każdym dniu treningowym omawiam zaobserwowane oddziaływania obuwia.”Tadeuszpełen mikrocykl i plan treningowy Tadeusza znajduje się na końcu artykułu.

Tadeusz dodaje: Zrealizowałem trzy mikrocykle, wykonując biegi z różną intensywnością. Po żadnym z nich nie odczuwałem bólu mięśni kończyn dolnych. Wprost przeciwnie czułem nogi „naładowane”. Poprzednio po długich biegach doskwierał mi ból w kręgosłupie lędźwiowym – nie mogłem się schylać, a teraz bólu nie było i schylanie nie sprawiało problemu.

Przeprowadzałem test biegu z równą intensywnością na szutrze z przejściem na asfalt. Prędkość na asfalcie wzrosła o około 10 sekund na kilometr.  Moje prędkości w tym obuwiu, w pierwszym mikrocyklu, w poszczególnych strefach biegowych były o około 5-10 sekund na kilometr większe niż biegając w innych obuwiu. 

„Treningi pod względem nawierzchni były zróżnicowane: las, asfalt i bieżnia tartnowa. Pod względem treningowym najwięcej wykonałam długich wybiegań, treningów w drugim/trzecim zakresie, rytmy, podbiegi i zbiegi, siła biegowa – skipy. Niezależnie jaki trening był wykonany i na jakiej nawierzchni, spełniały swoje wymagania. Mają świetna amortyzację, odbicie, przetaczanie stopy czy odzysk energii, jednakże porównując buty z wkładką karbonową delikatnie odstają.” Sylwia.

Przykładowy plan treningowy testera butów

Tadeusz podszedł do testowania butów bardzo sumiennie. Niemal z aptekarską dokładnością przedstawił w formie dzienniczka treningowego swój plan i opinie dotyczące ON Cloudmonster 2. Zdecydowaliśmy się przybliżyć Wam jego trening wraz z opinią, jaką ma do przekazania. Liczymy, że zainspiruje to wielu z Was do wyjścia na trening!

WhatsApp Image 2024 06 25 at 10.58.42 1

Plan treningowy i raport z testu obuwia (03.06 – 22.06)

DataŚrodek TreningowyRaport
03.06OWB: 40 min (20 min szuter + 20 min asfalt) + rytmyPierwsze wrażenie: miękkość współpracująca z sztywnością, duża dynamika odbicia. Na asfalcie prędkość wzrosła do 5:45 min/km.
04.06OWB: 15 min + 6×5 min BC3 (praca mieszana, próg beztlenowy) P: 1 min OWBPróg beztlenowy: 5-4:55 min/km. Odczuwalna energia zwrotna, komfort biegu, brak problemów z mięśniami następnego dnia.
05.06OWB: 40 min (stawianie znaczników do biegu na orientację, os. Piastowskie)Brak problemów z nogami, bieganie po różnych nawierzchniach, brak odczuwalnych różnic.
06.06OWB: 15 min + 10x200m PPG + 2 km BC2 (równowaga tlenowa)Komfortowe biegi pod górę, równy rytm, pozytywna reakcja obuwia. Po podbiegach BC2 2 km, prędkość 5:10 min/km, tętno 125.
07.06OWB: BC1 (praca tlenowa) 18 kmBieg w deszczu i na suchym asfalcie, brak różnicy w przyczepności. Całość średnio 5:27 min/km, tętno 115-120.
08.06OdnowaWolne
09.06Cross: 50 min (Dziewicza Góra) BC1 – BC2Komfort przy zbiegach i podbiegach, buty odpowiednie także do treningu krosowego.
10.06OWB: 5×5 min BC3 P: 1 min + rytmyPrędkość 4:50 min/km, tętno 130-135. Poziom kwasu mlekowego 4.5 mmol.
11.06OWB: 40 min + 5x50m skip A + rytmPrędkość na szutrze 5:45 min/km, asfalt 5:30-5:35 min/km. Buty lepiej oddają na asfalcie.
12.06OWB: 10x200m P: 30s + BC2 2 kmTrening na bieżni tartanowej, lepsza dynamika na asfalcie.
13.06OWB: BC1 14 kmBrak bólu mięśni po intensywnym treningu, duża radość z biegu.
14.06OdnowaWolne
15.06OWB: 40 min + 10x100m PPGSkip A – 50m rytm. Dobra współpraca obuwia z podłożem, energia przenoszona na mięśnie nóg.
16.06OWB: BC3 2×1.5 km + WS 4x800m P: 1.5 min OWBBC3 prędkość 4:45 min/km, tętno 130-135. Praca w strefie beztlenowej, 800m prędkość 4:28 min/km, tętno 135-140.
17.06OWB: 40 min sprOWB regeneracyjne 53 min, prędkość 5:50 min/km, rytmy, radość z biegu.
18.06OWB: BC2 8 km + rytmyPrędkość 5:10 min/km, tętno 120-124. Lepsze prędkości na progu beztlenowym.
19.06OWB: WS 6x400m P: 1 min + 4x200m P: 1.5 minLepsze prędkości na odcinkach asfaltowych.
20.06OWB: 40 min + SB rytmyŚrednia prędkość 5:50 min/km, tętno 110-113.
21.06BC1 14 kmPrędkość 5:30 min/km, tętno 115-120. Dołożone 2 km, dobre samopoczucie.
22.06OdnowaWolne
Plan treningowy Tadeusza Rutkowskiego

Przykładowe treningi Sylwii Indeki w ramach testowania butów

DataRodzaj TreninguOpis TreninguRaport z Testu Obuwia
cze.24Bieg 21 km w lesie z narastającą prędkością6 km luźno, tempo 4:50-4:30 min/km <br> 14 km narastająco, tempo 4:00-3:40 min/km <br> Ostatni km luźnoBieg w lesie pozwolił na testowanie przyczepności obuwia na naturalnym podłożu. Buty dobrze radziły sobie z utrzymaniem stabilności na różnych nawierzchniach, a narastające tempo pokazało ich dobrą responsywność i wsparcie dla stopy przy większej prędkości.
cze.24Podbiegi8 km truchtu <br> 10×150 m BPGTrening podbiegów wykazał dobrą amortyzację butów i wsparcie dla stopy przy intensywnym wysiłku. Bieg w truchcie przed i po podbiegach był komfortowy, a obuwie dobrze trzymało stopę podczas szybszych odcinków.
cze.24Na stadionie4 km truchtu i rozgrzewka <br> 7×1 km P: 2 min, tempo 3:25-3:20 min/kmBieg na stadionie pozwolił sprawdzić dynamikę obuwia na równym podłożu. Przy interwałach 7×1 km buty pokazały świetną amortyzację i sprężystość, co przyczyniło się do utrzymania wysokiego tempa.
cze.24Bieg ciągły na asfalcie4 km truchtu i rozgrzewka <br> 10 km biegu ciągłego, tempo 3:50-3:40 min/kmTrening na asfalcie uwypuklił zalety butów w zakresie amortyzacji i komfortu podczas dłuższego, ciągłego biegu. Buty dobrze absorbowały wstrząsy, co pozwalało na utrzymanie równomiernego tempa bez nadmiernego obciążenia stawów.
Trening Sylwii Indeki

Podsumowanie i ocena końcowa

Sylwia Indeka: „Jestem pozytywnie zaskoczona z testów butów Cloudmonster 2 gdyż jest to marka która dopiero co wchodzi na polski rynek biegowy i przedstawia bardzo wysokiej jakości obuwie. Buty mają bardzo ładny design, nowoczesną i rzucającą się w oczy podeszwę oraz przede wszystkim świetną amortyzację, są wykonanie z solidnego materiału i są uniwersalne pod kontem nawierzchni i treningu. Cena butów jest dla mnie dyskusyjna, gdyż uważam, ze czas trwania testu nie dał możliwości sprawdzenia, jak but zachowuje się pod dłuższym użytkowaniu. Ogólna ocena: 9/10.”

Adrianna Barańska: „Kiedy pierwszy raz założyłam ON Cloudmonster bałam się, że z powodu ogromnej amortyzacji I miękkości w środku stopa będzie się podczas biegu zapadać i tym samym będę musiała się o wiele więcej namęczyć. Na moje szczęście tak się nie stało. Stopa mocno pracowała i but oddawał w momencie wybicia, cały czas zachowując komfort biegu. Czułam się stabilnie, mając lekką pronacje, aczkolwiek przy dłuższych wybieganiach ta pronacja się nasilała i nie było takiego wsparcia na łuku stopy, ale w końcu to but neutralny i można włożyć wkładkę dla pronatorów. But bardzo wszechstronny, nadający się do treningów na asfalcie jak i w lesie, dający ogromne wsparcie i możliwości dla swoich użytkowników.” Ogólna ocena: 9/10.”

Tadeusz Rutkowski: „Jak wykazały przeprowadzone przeze mnie testy, to bardzo dobre buty treningowe do biegania na podłożu asfaltowym. Sprawdzają się także, w pracy nad siłą biegową i crossach. Konstrukcja podeszwy wraz z szeroką cholewką, systemem sznurowania i zapiętkiem zapewniają dużą stabilizację i komfort w przeprowadzonych treningach. Szczególnie polecałbym je amatorom, ponieważ spełniają one swoją rolę w biegach z różnymi intensywnościami, a także startem. Dla profesjonalistów będą one idealne do ciągłym biegów długich. Wydaje mi się, że przy większych prędkościach, poniżej 3:20 na km, powinny być lżejsze i bardziej wymodelowana podeszwa. Uwagę zwraca też nowatorski design obuwia. Po przeprowadzonym teście myślę, że model ten spełnia wszystkie warunki buta treningowego i zapewnia ogromny komfort w biegu. Przez cały okres trzech mikrocyklów, z radością biegałem i wspaniale się bawiłem.” Ogólna ocena: 9/10.”

Bartek Kubacki: ON Cloudmonster 2 to buty wyjątkowo wszechstronne, które sprostają oczekiwaniom zarówno początkujących, średnio-zaawansowanych, jak i doświadczonych biegaczy. Jest to obuwie idealne do treningów, ale sprawdzi się także podczas startów. Tutaj jednak warto zaznaczyć, że nie są to buty typowo startowe, ale to raczej zrozumiałe dla każdego biegacza, który miał okazję przetestować już kilka par butów. Typowe „startówki” zapewniają większy zwrot energii, ale mają dużo słabszą amortyzację. Tymczasem w przypadku butów ON Cloudmonster 2 to właśnie amortyzacja zdaje się najważniejszym atutem, który wskażemy na pierwszym miejscu Ogólna ocena: 9/10.”

Sumaryczna ocena: 9/10

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mariusz
Mariusz
4 dni temu

Dobre testy, bardzo skrupulatne. Moja opinia po 100km w modelu Cloudstratus 3. Amortyzacja 8/10, jakość 6/10, wygoda 8/10, utrzymanie czystości 5/10, cena 5/10.
Rozwinę kwestie.
Jakość: mam model na zwykłą nogę a zachowuje się jak na szeroką. Muszę mocno ścisnąć sznurówki by noga nie chodziła na boki. Powstaje irytująca fałda.
Utrzymanie czystości: w otworach zbiera się syfek i wyczyszczenie go jest czasochłonne a nie o to chodzi. Może tylko ja tak mam ale nie lubię biegać w syfkach
Dłuższe dystanse: czuje przestrzenie w „chmurkach”. Nie ma gładkiej powierzchni i po 20km czuje takie poprzeczne paski czy jak to zwał. Jakbym stawał na poprzecznej krawędzi.
Buty nabyłem za 550 po sporej przecenie co jak dla mnie jest sporo. Można dobre buty np. Soucony speed3, tempus, nike pegasus, trial itd dorwać do 350pln.
Biorąc powyższe, kolejnych modeli ON na razie nie kupię.
Polecam niech każdy wyrobi sobie swoją opinię.
Mario

Mariusz
Mariusz
4 dni temu
Reply to  Mariusz

Dodaje fotkę

IMG_20240712_074931
Adam
Adam
4 dni temu
Reply to  Mariusz

O, fajnie, też mam Stratusy. Ja moim daję spokojnie 8/10, bardzo lubię w nich biegać. Przypominają mi Ghosty od Brooksa, jedne i drugie są bardzo podobne do siebie.

Aleksandra guzik
Aleksandra Guzik

trenerka personalna, pasjonatka i trenerka biegania. Oprócz biegania trenuje również crossfit i pływanie. Kocha motywować i zarażać miłością do aktywności fizycznej. Założycielka projektu #piątkawpiątek zrzeszającego biegaczy z całej Polski. Pełna optymizmu i wiecznie uśmiechnięta prężnie działa na Instagramie.