cloudmonster
12 kwietnia 2024 Dariusz Korzeniowski Sprzęt

On Cloudmonster 2 – recenzja długodystansowego buta z dużą amortyzacją


Po niespełna roku marka On wypuściła na światło dzienne nową odsłonę modelu Cloudmonster. On Cloudmonster zdobył rzeszę swoich zwolenników, będąc butem premium dla wymagających. Czy nowy model On Cloudmonster 2 okaże się równie udany co jego poprzednik i jaką rewolucję przeszedł w międzyczasie?

Podczas mojego pierwszego zetknięcia z butami marki On, nie cieszyła się ona jeszcze tak dużą rozpoznawalnością. Z pewnością podpisanie kontraktu z Igą Świątek oraz jej prezentacja w sprzęcie On miały istotny wpływ na zwiększenie popularności marki w Polsce. Jednak równie przekonującym argumentem, który osobiście podkreślam, jest wysoka jakość produktów.

Pierwszy model On Cloudmonster miał swoją premierę w 2022 roku. Pamiętam jak dziś jego pierwsze testy w kwietniu 2023 roku i muszę powiedzieć, że do dziś na dłuższe wybiegania zabieram ją ze sobą. Po niecałym roku powracam, by przetestować model On Cloudmonster 2.

On Cloudmonster 2 – dane techniczne

Typ stopy: biegacz ze stopą neutralną
Drop: 6 mm
Waga: (44,5): 300 g
Amortyzacja: bardzo wysoka
Typ buta: treningowy, przeznaczony do długich dystansów, z możliwością startów 
Nawierzchnia: asfaltowa, utwardzona (nadają się również do biegania po alejkach szutrowych, dzięki ulepszonej podeszwie)
Waga użytkownika: 75 kg lub więcej (zależy to od indywidualnych preferencji dotyczących miękkości i amortyzacji, jednak osoby ważące 90-100 kg na pewno docenią wsparcie, jakie oferuje ten model)

Co nowego w On Cloudmonster 2?

On Cloudmonster 2, podobnie jak jego poprzednik, jest przeznaczony głównie do biegania po twardych nawierzchniach, zwłaszcza po asfalcie. Zarówno pierwotny model, jak i nowa wersja, wykorzystują fenomenalny system CloudTec® połączony z płytką Speedboard. Inżynierowie ze Szwajcarii ulepszyli system chmurek CloudTec®, co przekłada się na jeszcze lepszą amortyzację, większą energię zwrotną i bardziej dynamiczne wybicie.

DSC08299

Wyraźnie odczuwalna sztywność buta, którą opisywałem w pierwszej edycji, nadal jest obecna, ale mam wrażenie, że teraz jest to związane ze zwiększoną stabilnością buta. Dla mnie większa sztywność to duży atut zwłaszcza podczas treningów o dynamicznym charakterze. Buty znacznie lepiej sprawdzają się podczas szybszych biegów ciągłych i long runów.

Niezmiernie cieszy fakt, że marka On słucha opinii z rynku i wprowadza korekty, o których mówią użytkownicy. Przy okazji wprowadzania ulepszeń konstrukcyjnych Szwajcarzy uwzględnili zgłaszane dosyć szeroko sugestie użytkowników w kwestii rowka w podeszwie. Wyrwa w środkowej części  podeszwy, w której często zakleszczały się ciała obce (np. kamienie), w On Cloudmonster 2 została usunięta, a w jej miejsce pojawiło się jednolite wypełnienie pianką Helion™.

Była to bardzo dobra decyzja, ale pewnie po części i ona przyczyniła się do wzrostu wagi nowego modelu. Różnica jest nieznaczna, bo około 14-15 g (dla rozmiaru 44,5), ale w całości waga 300 g nie jest już najniższą dostępną na rynku dla butów treningowych. Śmiem twierdzić, że jest to już waga super ciężka. Przy obecnych tendencjach szukania zejścia z wagi obuwia to uczciwie oceniam ten zabieg negatywnie, aczkolwiek jest to kompromis pomiędzy wagą a amortyzacją.

On Cloudmonster 2 ma również znacząco zmienione właściwości mechaniczne, które są zauważalne podczas każdego kroku. Dzięki ulepszonej płytce Speedboard® (zmieniono jej wyprofilowanie) oraz zastosowaniu do jej produkcji specjalnego utwardzanego teflonu, buty są jeszcze bardziej dynamiczne. Umieszczenie płytki pomiędzy pianką Helion™ o różnej gęstości, gwarantuje jeszcze lepszą absorpcję uderzeń stopy o podłoże. Dzięki temu zabiegowi biegacz odczuwa większą amortyzację w kontakcie stopy z podłożem. 

DSC08636

Mam też wrażenie, że został usprawniony system płynnego przenoszenia stopy między poszczególnymi fazami chodu czy biegu. Ujawnia się to kołyskowym kształtem podeszwy, przez co łatwiejsze staje się rozpoczęcie biegu czy jego płynne kontynuowanie. Bardzo duże wrażenie w dalszym ciągu robi na mnie zaprojektowany indywidualnie dla każdego modelu butów marki On system chmurek – system CloudTec®.

W pierwszej edycji tego modelu podkreślałem, że buty wspaniale łączą komfort i absorpcję uderzeń stopy od podłoża (poprzez piankę Helion™), dynamikę wybicia, nad wyraz dużą stabilizację (poprzez płytkę Speedboard) oraz pełną kontrolę ruchu i stabilizację w różnych kierunkach. Jestem przekonany, że osoby mniej zaawansowane biegowo pod względem techniki, potrzebujące wsparcia (szczególnie w trakcie fazy przenoszenia) i z większą wagą powinny przetestować ten model. Może się okazać, że jest to dla nich bardzo ciekawa propozycja buta nie tylko treningowego.

Konstrukcja cholewki

Cholewka zewnętrzna On Cloudmonster 2 wykonana jest z zupełnie nowego, bardziej wytrzymałego materiału, ale jest także mocniej chropowata, co może być nieco niekomfortowe. Wydaje się ażurowa i przewiewna, aczkolwiek w cieplejsze dni było mi w tych butach dość ciepło (w trakcie testów temperatura wynosiła około 12-15 stopni).

Zmiany nastąpiły również w sznurowaniu i języku. Szerokie taśmy zastąpiono cienkimi, starannie wszytymi sznurkami, które dobrze się zaciskają. But jest dość szeroki, więc przy mojej stopie musiałem dość mocno zacisnąć sznurowadła, przez co cholewka zaczęła się marszczyć. Nie wpływa to jednak na komfort. Zintegrowany z całością język nie przesuwa się, a wewnętrzna, druga warstwa cholewki komfortowo otula stopę. Wykonano ją w technologii bezszwowej, co daje gwarancję uniknięcia ewentualnych obtarć. 

DSC08643

Nowością jest wprowadzenie przeszycia wzdłuż linii bocznej buta, które zaczyna się od zapiętka i kończy na śródstopiu. Przeszycie to wykonane jest z grubszego materiału, odpornego na rozdarcia. Powoduje ono zwiększenie sztywności skrętnej buta i podnośni jego wytrzymałość. Wewnętrzna część zapiętka i ranty otaczające piętę wraz z okolicą stawu skokowego są niezmiennie bardzo komfortowe. 

On Cloudmonster 2 na treningu

W ramach testów zaplanowałem długie wybiegania i biegi ciągłe, do których (według producenta) model ten jest specjalnie przeznaczony. Po przeprowadzeniu treningów można śmiało potwierdzić ich skuteczność zarówno słowami, jak i działaniami. Jednym z kluczowych aspektów butów treningowych, zwłaszcza na długie dystanse, jest sposób, w jaki użytkownik czuje się po treningu, czyli jak systemy zawarte w butach chronią i wspierają stopę i cały układ mięśniowy. Oczywiście, samopoczucie będzie zależało od poziomu zaawansowania, jednak mogę uczciwie stwierdzić, że po treningach na dystansie 15-20 km, bieganych w różnych tempach, nie doświadczyłem przeciążeń ani innych niepożądanych objawów następnego dnia.

DSC08635

Warto zauważyć, że On Cloudmonster 2, gdy zbliżamy się do większych prędkości, jeszcze bardziej wspierają biegacza. Wtedy można dostrzec ich wyjątkową responsywność i znaczną dynamikę, zachowując jednocześnie wysoki poziom amortyzacji.

Futurystyczny wygląd czy już norma?

Jak już wspomniałem, modele marki On weszły na rynek biegowy z rozmachem i stały się rozpoznawalną marką wśród biegaczy. Buty te nie budzą już mieszanych uczuć czy kontrowersji, a stają się raczej obiektem pożądania dla coraz większej liczby sportowców. Wydaje się, że jest to zasługą nie tylko ich wyjątkowego i indywidualnego stylu, ale przede wszystkim wysokiej jakości wykonania oraz znacznego wsparcia dla biegaczy na każdym poziomie zaawansowania.

Dla kogo On Cloudmonster 2?

On Cloudmonster 2 to idealny wybór dla kogoś, kto spędza dużo czasu na długich weekendowych biegach, ale również dla osób, które startują w maratonie lub ultramaratonie. Osoby te skorzystają z wszechstronności tego modelu, który zapewnia odpowiednią stabilność i zapewnia dość wydajny bieg.

DSC08646

Będzie to z pewnością model dla osób ceniących sobie bardzo dużą amortyzację i komfort w trakcie biegu, ale nielubiących nadmiernego pływania stopy czy zbyt miękkiej podeszwy buta. Ogólnie rzecz biorąc, uważam, że On wykonał mądrą robotę, udoskonalając jeden ze swoich najbardziej popularnych modeli.

ZaletyWady
duża amortyzacjawysoka waga
duża stabilność
wsparcie w płynnym przetaczaniu stopy

Zobacz naszą recenzję wideo On Cloudmonster 2 na YouTube

Recenzja zlecona przez markę On, jednak jest w pełni rzetelną oceną testera.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
dareko korzeniowski
Dariusz Korzeniowski

Na co dzień realizuje się w pracy w międzynarodowej korporacji ale w przerwach i po pracy z pasji do biegania jest promotorem aktywnego stylu życia. Bawi się sportem i inspiruje innych do biegania.