paris marathon
12 kwietnia 2024 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Maraton w Paryżu przechodzi do historii z rekordem świata w maratońskiej frekwencji


Tegoroczny maraton w Paryżu już od początku chwalił się rekordową liczbą zgłoszeń. Chętnych do startu w biegu po ulicach francuskiej stolicy było wielu, a 55922 z nich zdołało się zapisać. Ostatecznie bieg ukończyło 54175, co jest historycznym rekordem w ilości osób, które ukończyły maraton.

Do tej pory największa ilość osób, która stanęła na starcie maratonu, była podczas maratonu w Nowym Jorku w 2018 roku. Z 53121 biegaczy, którzy stanęli na starcie, 52812 z nich dotarło do mety. Wówczas był to jeden z najwyższych wskaźników ukończenia zawodów w historii (99,4%).

paris marathon

W 2023 roku największym maratonem był maraton w Nowym Jorku, który ukończyło 51402 zawodników. Zeszłoroczny maraton paryski był drugim co do wielkości z 50787 finiszerów na mecie. Frekwencja w Paryżu w ostatnich latach wyglądała następująco:

RokLiczba finiszerów
202454175
202350787
202234355
202127176
2020nie odbył się
201947475
201841375
201742412
201641785

Co ciekawe aż 46% zawodników, którzy w tym roku kończyli bieg pod Łukiem Triumfalnym, pokonało swój pierwszy maraton. W biegu tym bierze też jedna z największych liczb osób poniżej 25. roku życia – w tym roku było ich około 10%. Dodatkowo 28% zawodników na mecie było kobietami, a 31% obcokrajowcami. Wielu z nich pobiegło charytatywnie. W tym roku maraton Schneider Electric Paris Marathon pobił kolejny rekord, gromadząc 1,5 miliona euro w ramach 1800 „numerów solidarnościowych” dla prawie 250 organizacji charytatywnych.

Zobacz też:

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Rafał
Rafał
1 miesiąc temu

Miałem przyjemność brać udział w tym biegu i mimo kilku drobnych niedociągnięć (jak naprawdę mała ilość ToiToi przy starcie) będzie to już na zawsze jedno z piękniejszych doświadczeń biegowych w moim życiu. Piękna trasa (choć nie łatwa) + doping jaki zapewnili kibice na całym dystansie był czymś absolutnie niesamowitym. Paryżanie sprawili, że już nigdy nie będę umiał obiektywnie ocenić plusów i minusów tego miasta.

Sebastian
Sebastian
1 miesiąc temu
Reply to  Rafał

Ja również biegłem jako pierwszaczek. Atmosfera super, lekko nie było ale za to fantastycznie i ten wynik 4:00:00. Nawet jakbym próbował to nie ma szans trafić tak idealnie 😁🙈

Tom
Tom
1 miesiąc temu
Reply to  Sebastian

A jak rysuje sie kwestia biegaczy na trasie? Jest tylko czy mozna sobie spokojnie biec Bez przepychania sie?

Konrad
Konrad
1 miesiąc temu
Reply to  Tom

To zależy w jaki rezultat celujesz, jeśli biegniesz na poniżej 4h to spokojnie, jest szeroko i od razu na trasie się przeluźnia i można biec swoim tempem. Ja ukończyłem w 2018 roku w nieco ponad 3h i biegło się swobodnie;⁠-⁠) tam morze ludzi robi ten maraton bardziej na zaliczenie więc czasy po 5h to już biegnie sie a w zasadzie truchta w tłumie i pewnie nie jest to komfortowe zwłaszcza przy wodopojach, chyba że biegnie się dla atmosfery a nie dla wyniku:⁠-⁠)

Piotrek
Piotrek
1 miesiąc temu
Reply to  Rafał

@Rafał, biegłem 2 razy w Paryżu (2017 i 2021) i jeżeli chodzi o dostęp do ToiToi dla biegaczy-raczej niestety nie biegaczek, bo takich odkrytych do podchodzenia z 4 stron, to było ich wtedy mnóstwo i one stały nawet w strefach startowych, czego nigdzie indziej nie spotkałem. I pod tym względem jest to najlepszy maraton ze wszystkich, w jakich brałem udział, biegacze nie muszą latać 'po krzakach’. Organizacyjnie Paryż jest jednym z najlepszych maratonów na świecie, irytujący może jedynie być wymóg zaświadczenia lekarskiego o przeciwwskazaniach do biegania.

Rafał
Rafał
1 miesiąc temu
Reply to  Piotrek

Pisuary były dostępne również w tym roku. To akurat fajne rozwiązanie, ale… na całą strefę startową dla 3:15 były chyba 3 kabiny do których stały kobiety ale też faceci (w pisuarze wszystkiego nie załatwisz). Ja stałem w kolejce 50 minut i skończyło się tak że musiałem ruszyć na trasę z grupą na 3:30 bo moja cała już pobiegła. Chyba nie muszę tłumaczyć że to nie najlepsze z punktu widzenia wyniku. Dodam że moja kolejka i tak się skróciła bo część kobiet w akcie desperacji zdecydowało się wyskoczyć z kolejki, wygrzebać z kontenerów na ciuchy jakieś rzeczy z których zrobiły pseudo zasłonę i sikały w kuckach przy krawężniku… Organizator zna liczbę uczestników i powinien to lepiej przygotować. Niech za wzór posłuży choćby półmaraton w Warszawie. W tym roku na mniej niż połowę startujących w Paryżu liczba kabin była taka że końca nie było widać. Wciąż uważam że tegoroczna edycja w Paryżu była fenomenalna, piękna trasa, kibice i wygląda na to że najlepsza pogoda do biegania tego dnia w całej Europie:) ale kabin było za mało. Jeśli planujecie tam pobiec (a naprawdę warto) to weźcie to pod uwagę;)

Paweł
Paweł
1 miesiąc temu

Mój trzeci maraton w Paryżu, lecimy dalej. Atmosfera jak podczas Tour de France 🏃‍♂️

Marek
Marek
1 miesiąc temu

Brałem udział w tym maratonie Schneider electric marathon de Paris 😜🏃💪 pierwszy raz w tym maratonie ale to nie pierwszy mój maraton 😜. Trasa do łatwych nie należy i wymaga przygotowania 😉🏃 mimo to dobrze wspominam ten maraton. 1 mankament to taki że nie było żeli na trasie i toitojów. Za to doping był super 😜🏃. Polecam go choć trzeba się przygotować na drugą część trasy.😉🏃

Remigiusz
Remigiusz
1 miesiąc temu

Coś nie tka z liczbą finisherów. Tutaj podają 54175, natomiast na moim certyfikacie jest liczba 53866. Czy Ktoś wie, skąd taka różnica?