DSC00318 1
29 czerwca 2023 Bartłomiej Falkowski Sprzęt

Salomon Aero Glide – recenzja treningowych butów na asfalt


Marka Salomon od dawna kojarzona jest z topowym sprzętem do biegania po górach. W ostatnich sezonach wchodzi jednak coraz śmielej do świata biegów ulicznych. O tym, jak specjaliści od biegania górskiego radzą sobie na asfalcie i miejskich ścieżkach przeczytacie poniżej w recenzji butów Salomon Aero Glide, treningowego modelu francuskiej marki.

Salomon Aero Glide

Nawierzchnia: Asfalt
Przeznaczenie: Trening
Waga: 254g (dla 42,5)
Drop: 10mm (27.4mm z przodu, 37.4mm z tyłu)
Amortyzacja: Maksymalna
Stopa: Neutralna

Wygląd

„Nie mogę doczekać się tego, co będę robić jutro” – te słowa wypowiadał Georges Salomon, założyciel marki, która zaczynała od zakładu ostrzącego narty, następnie produkowała innowacyjny sprzęt narciarski, turystyczny, by po kilkudziesięciu latach z sukcesami wejść naturalnie do biegów górskich. Sam podobnie, dostając ten model, nie mogłem doczekać się, by wyjść na trening. Wygląd Aero Glide jest standardowy. Nie jest to żaden krzykliwy but, który swoim futurystycznym wyglądem, czy rzucającymi się w oczy kolorami będzie przyciągał wzrok wszystkich przechodniów. Oczywiście to kwestia gustu, czy lubimy dyskretnie wyglądające buty, ale ten model marki Salomon jest idealny dla kogoś, kto nie chce przyciągać spojrzeń w trakcie treningu.

DSC00322 1

Pianka dająca komfort

Na pierwszy rzut oka rzuca się gruba, masywna podeszwa Aero Glide. Jest to but treningowy z dużą dawką amortyzacji, za którą odpowiada pianka Energy Foam. Buty z dużą dawką amortyzacji przeżywają ostatnio renesans. Pozwalają na komfortowe bieganie, unikanie wstrząsów i lepszą regenerację. Nowe technologie sprawiają, że pianki stosowane w butach są lekkie, dzięki czemu gruba podeszwa nie wpływa negatywnie na masę obuwia. Ta w modelu Aero Glide to 254 gramów w przypadku rozmiaru 42,5, czyli tego podawanego zawsze we wszelkiego rodzaju tabelach producenta. Mój but w rozmiarze 46 to 299 gramów.

Sama podeszwa środkowa jest skonstruowana w ten sposób, że nie odczuwamy zbytniej miękkości. Osoby biegające w treningowych butach maksymalistycznych wiedzą, że niektóre modele posiadają tak miękką piankę, że ma się wrażenie, że stopa wręcz pływa przy każdym kroku. Ma to swoje plusy, jak i minusy. Niektórzy mogą mieć mniejszą kontrolę nad stabilnością. W Aero Glide taki problem nie występuje. Spora dawka pianki daje wysoki poziom amortyzacji, a jednocześnie jest na tyle sztywno, że stopa jest stabilna i nie ucieka na nierównościach. Grubość pianki pod piętą to 37 milimetrów, a drop wynosi 10 milimetrów.

DSC00354

W marce Salomon znany jest system Rocker, jest to specjalny profil podeszwy tak, by pozwalał on na lepsze przetoczenie, a w przypadku biegania na śródstopiu na bardziej dynamiczne wyjście do przodu. Podeszwa zewnętrzna to twarda guma węglowa i system Contagrip. Mimo przeznaczenia asfaltowego sporo biegałem też na płaskich, leśnych ścieżkach. W obu przypadkach profil podeszwy, jak i przyczepność, pozwalały na wygodne, stabilne i komfortowe bieganie.

Solidna cholewka

Cholewka to jeden, bezszwowy i zgrzewany kawałek bardzo dobrze oddychającego materiału. Materiał dość szczelnie opina stopę. Jest to potrzebne ze względu na to, że w cholewce nie ma żadnych usztywnień mających podtrzymywać stopę. Jedyny twardszy, ale dobrze wyprofilowany plastikowy element, jest w okolicach pięty. W mojej opinii materiał cholewki mógłby być jednak delikatnie bardziej rozciągliwy. Przy ruchu palców w górę czuć, że materiał nie chce się rozciągać.

Mimo że w bucie zrobiłem jedynie 120 kilometrów to sposób wykonania cholewki i jej łączenia z podeszwą wygląda na bardzo trwały. Możliwe, że wynika to z doświadczeń Salomona w produkcji butów do górskich wędrówek i biegania w trudnym terenie. Za trzymanie stopy odpowiada dobrze zaprojektowany system sznurowania. Buty bez problemu można zawiązać za pierwszym razem i nigdzie nie występuje ani za lekki, ani za słaby ucisk. Język to klasyczny, grubszy materiał, który dodatkowo chroni grzbiet stopy i pozwala rozłożyć nacisk sznurowadeł.

Dla kogo jest Salomon Aero Glide?

W moim odczuciu Salomon Aero Glide to but dosyć uniwersalny. Szybsi biegacze docenią jego dużą amortyzację i będą mogli korzystać z niego głównie na treningach regeneracyjnych. Jednocześnie profil buta oraz dosyć zwarta pianka pozwalają szybciej zakręcić nogą, gdy zechcemy wpleść w rozbiegania kilka rytmów. U osób średniozaawansowanych but śmiało może być podstawowym butem treningowym do wykonywania zarówno spokojnych treningów, jak i zabaw biegowych, podbiegów czy dłuższych treningów.

DSC00336

Aero Glide to model, który jest klasycznym butem treningowym bez dodatku zbędnych rozwiązań. Lekka pianka pozwoliła stworzyć grubszą podeszwę, zwiększając poziom amortyzacji, jednocześnie bez utraty dynamiki. Na drobny minus wychodzi jedynie niezbyt rozciągliwy materiał cholewki. Nie wpływa to jednak zbytnio na komfort użytkowania.

PlusyMinusy
StabilnośćTrochę za sztywna cholewka
Uniwersalność
Dobrze wyprofilowana podeszwa

Buty do kupienia na stronie salomon.com (Aero Glide męskie, Aero Glide damskie) oraz w Sklepie Biegacza (Aero Glide męskie, Aero Glide damskie).

Recenzja zlecona przez markę Salomon, jednak jest w 100% rzetelną oceną testera.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Bartłomiej Falkowski
Bartłomiej Falkowski

Biegacz o wyczynowych aspiracjach, nauczyciel wychowania fizycznego i wielbiciel ciastek. Lubi podglądać zagranicznych biegaczy i wplatać ich metody treningowe do własnego biegania.