new balance 880
 
5 grudnia 2012 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Przegoń niepogodę i biegaj nawet w najchłodniejsze zimowe dni!


Krótkie dni, wiatr i niska temperatura – kiedy zaczniesz biec, momentalnie zapomnisz o panującej aurze. Wielu biegaczy nawet świadomie wybiera trening w chłodniejszych warunkach, czerpiąc z niego prawdziwą przyjemność. „Kiedy biegasz zimą, zawsze musisz się przemóc, żeby wyjść z domu, ale właśnie dlatego późniejsza satysfakcja jest jeszcze większa” – twierdzi Robbins z grupy NYC Bridge Runners (wywiad z lipca 2012 roku).  „Łatwo jest wyskoczyć z entuzjazmem z łóżka i wybiec w wiosenny dzień, ale wszyscy patrzymy z szacunkiem na osoby trenujące w parku czy na ulicy w środku stycznia. Czasami zniechęca nas konieczność regularnego wychodzenia na trening w takich warunkach”.

Przegon_niepogode.jpg

Wiele osób uważa również, że chłodniejszy dzień jest dużo lepszy na przebiegnięcie królewskiego dystansu. To właśnie dlatego wiele popularnych maratonów odbywa się w październiku czy listopadzie.

Poza samym chłodem, zimą i późną jesienią często jesteśmy zmuszeni do biegania po zmroku, wcześnie rano czy też w warunkach ograniczonej widoczności. Kluczową zasadą podczas takich treningów powinno być zakładanie odzieży o podwyższonej widoczności. Przykładem jest bezrękawnik Nike Vapor Flash, w którym biegacz pozostaje całkowicie widoczny przy oświetleniu światłem o natężeniu rzędu 360 kandeli. Elementy odblaskowe zostały zastosowane również na innych elementach odzieży biegowej Nike: od pętelki ułatwiającej przeciągniecie przewodów słuchawkowych w tylnej części koszulki Nike Dri-FIT Wool Crew przez zamki w dolnej części nogawek spodni Nike Tech Tight aż po odblaskową powłokę w cholewce butów Nike Air Pegasus+29 Shield. Ubrania te gwarantują dobrą widoczność nawet w najciemniejsze zimowe wieczory. 

Sprzęt dla biegaczy pomaga również rozwiązać inne problemy okresu zimowego. Im cięższy bieg, tym bardziej rośnie temperatura ciała, co pociąga za sobą bardziej intensywne wydzielanie potu. Mimo, iż pot chłodzi skórę, to jednocześnie może powodować otarcia i zwiększoną odczuwalność chłodu. Aby tego uniknąć, biegacze powinni trenować w dobrze odprowadzającej wilgoć odzieży, takiej jak odzież wykonana z materiałów w technologii Nike Dri-FIT, które odprowadzają pot z dala od skóry, zapewniając suchość i sprawiając, że bieg staje się bardziej komfortowy. 

Oprócz chłodu, istotną przeszkodą dla biegaczy może być bardzo przejmujący wiatr. Skuteczną ochronę przed nim zapewni zakładanie obcisłej odzieży technicznej pod spodenkami biegowymi. Spodnie Nike Tech Tight posiadają strategicznie rozmieszczone elementy wentylacji za kolanem oraz w talii, łącząc maksymalną ochronę przed chłodem z gwarancją oddychalności. Z kolei dolny brzeg bluzy Nike Dri-FIT Wool Crew opada w tylnej części, oferując dodatkową ochronę przed chłodem i zapewniając, że dolna część pleców jest zakryta. Co więcej, przedłużone rękawy bluzy można naciągnąć na dłonie, a kciuki wsunąć w specjalne otwory. 

Przegon_niepogode_1.jpg

Uniwersalność odzieży zimowej to klucz do sukcesu podczas zimowych treningów. Duże wahania temperatury powodują, że biegacze potrzebują ochrony na różnym poziomie, stąd tak dobrze sprawdzają się spodnie z nogawkami zapinanymi na zamek w dolnej części nogawek czy też rękawy, które można nasunąć na dłonie, gdy słupek rtęci zaczyna spadać. Dzięki nim trening w zimowe miesiące przestanie być tylko żmudną harówką.
Zimowa kolekcja Nike Running dla biegaczy:

Bluza Nike Dri-Fit Wool Crew
Materiał w technologii Dri-FIT odprowadza wilgoć z powierzchni ciała, zaś płaskie szwy zapobiegają otarciom.  Otwory na kciuki umożliwiają naciąganie rękawów tak, aby posłużyły za ocieplacze dłoni. Odblaskowa pętelka na środku w tylnej części ułatwia poprowadzenie przewodów słuchawkowych.

Bezrękawnik Nike Vapor Flash
Silnie odblaskowa powierzchnia zapewnia całkowitą widoczność przy oświetleniu światłem 
o mocy 360 kandeli. W ciągu dnia, bezrękawnik można odwrócić na drugą, mniej rzucającą się w oczy stronę. Perforowane otwory zapewniają doskonałą oddychalność a zapinane na zamek kieszenie pozwalają na bezpieczne przechowywanie drobnych przedmiotów.

Spodnie Nike Tech
Ergonomiczne płaskie szwy, „przegubowa” konstrukcja w obszarze kolan oraz panele z siateczki mesh zapewniają komfort i pełną swobodę ruchu. Odblaskowe elementy zwiększają widoczność po zmroku.

Spodenki Nike 9″ SW
Rozciągliwy we wszystkich kierunkach materiał Dri-FIT gwarantuje wygodne dopasowanie 
i efektywny transport wilgoci na zewnątrz. Długie szwy zapewniają odpowiednią ochronę przy jednoczesnym zachowaniu swobody ruchu. Odblaskowe elementy zwiększają widoczność po zmroku.
Buty Nike Pegasus+ 29 Shield
Odblaskowa warstwa zewnętrzna zapewnia dobrą widoczność w warunkach niedostatecznego oświetlenia.  Siateczka mesh w technologii DWR (Durable Water Resistance) utrzymuje poczucie suchości stopy. Specjalna poduszka na poziomie pięty oraz bieżnik podeszwy zewnętrznej pochłaniają energię uderzenia stopą o podłoże i podnoszą poziom amortyzacji.
Zimowa kolekcja nike Running dla biegaczek:
Koszulka Nike Relay SS Top
Tkanina w technologii Dri-FIT odprowadza pot ze skóry, zapewniając  uczucie suchości.  Odblaskowe elementy zwiększają widoczność po zmroku. Specjalny krój umożliwia wygodne poprowadzenie przewodów słuchawkowych wokół szyi.

Bluza z kapturem Nike Dri-FIT Wool
Tkanina Dri-FIT efektywnie odprowadzająca wilgoć na zewnątrz. Kaptur zapewnia dodatkową ochronę przed zimnem, nie zasłaniając przy tym widoku otoczenia. Zapięcie na zatrzaski poprawia wentylację i ułatwia zdejmowanie i zakładanie bluzy. Otwory na kciuki zapewniają dłoniom dodatkową ochronę. Elementy odblaskowe zwiększają widoczność po zmroku. 
Stanik Nike Victory Adjustable X-Back Bra
Regulowane ramiączka i tylne zapięcie gwarantują doskonałe dopasowanie. Stabilizatory miseczek zapewniają dodatkowe podtrzymywanie biustu podczas uprawiania bardziej dynamicznych sportów. Sylwetka typy X-Back, z oddychalną siateczką mesh oraz miękkim, elastycznym pasem pod biustem daje poczucie komfortu i swobody ruchu, przy zachowaniu kobiecej stylistyki.

Bezrękawnik Nike Vapor Flash
Silnie odblaskowa powierzchnia sprawia, że biegaczka jest całkowicie widoczna przy oświetleniu światłem o mocy 360 kandeli. W warunkach dostatecznej widoczności, bezrękawnik można odwrócić na drugą, mniej rzucającą się w oczy stronę. Perforowane otwory zapewniają doskonałą przewiewność, a zasuwane na zamek kieszenie pozwalają na bezpieczne przechowywanie drobiazgów. 

Spodnie Nike Tech Tight
Specjalny krój z przegubową konstrukcją w obszarze kolan zapewnia pełną swobodę ruchu.  Ergonomiczne płaskie szwy wydają się współgrać z naturalnym kształtem ciała. Odblaskowe elementy zwiększają widoczność po zmroku. 

Spodenki Nike Twisted Tempo Short
Spodenki można zakładać na dłuższe spodnie, dzięki czemu stanowią dodatkową warstwę chroniącą przed chłodem. Materiał w technologii Dri-FIT wykorzystany również w podszewce zapewnia doskonałe odprowadzanie wilgoci. Kieszonka zapinana na zamek posiada wystarczającą przestrzeń na mniejszy odtwarzacz.

Buty Nike Pegasus+ 29 Shield
Odblaskowa warstwa zewnętrzna zapewnia doskonałą widoczność po zmroku. Siateczka mesh w technologii DWR (Durable Water Resistance) utrzymuje uczucie suchości stopy. Specjalna poduszka na poziomie pięty oraz gumowy bieżnik podeszwy zewnętrznej pochłaniają energię uderzenia stopy o podłoże i podnoszą poziom amortyzacji.