17 marca 2016 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Nowy wymiar technologii Nike Free: Nike Free Run Motion Flyknit


Koncept Nike Free narodził się w 2001 roku. Zainspirowani wskazówkami genialnego trenera projektanci Nike postanowili stworzyć but, który pozwoli naśladować ruch bosej stopy, jednocześnie zapewniając ochronę i wsparcie. Pierwsze wyniki tych badań zaprezentowano w 2004 roku pokazując but o podeszwie z nacięciami umożliwiającymi elastyczny ruch stopy i dającymi poczucie biegania boso na wszelkiego rodzaju nawierzchniach. Dziś, po 12 latach, Nike prezentuje model Nike Free RN Motion Flyknit stanowiący kolejną odsłonę tej nowatorskiej technologii.
W oparciu o badania wykazujące, że stopa rozszerza się i kurczy po kontakcie z ziemią i oderwaniu jej od podłoża, projektanci Nike opracowali podeszwę z materiału auksetycznego. Zastosowano w niej trójramienne geometryczne elementy, które naśladują reakcje ciała oraz stopy na cykliczne przyrosty i spadki siły nacisku podczas biegu. Dostosowują się do dynamicznych wahań w rozmiarze stopy, odpowiadających zmianie o jeden rozmiar na długości oraz o dwa rozmiary w szerokości buta. 

Nike Free RN Motion original

Aby uzyskać to nowatorskie rozwiązanie, zastosowano technologię podwójnego wtryskiwania. Wykorzystując temperaturę zamiast tradycyjnego klejenia, spojono na gorąco dwa rodzaje pianki: sztywną piankę nośną IU oraz miękką piankę IP. Rozwiązanie to zapewnia wyższy poziom amortyzacji niż w poprzednich modelach Nike Free. 
Wyższa mobilność sprawiła, że projektanci musieli na nowo przeprojektować część obwodową łączącą podeszwę z cholewką, która w tradycyjnej formie zdecydowanie wpływała na dynamikę pracy podeszwy. Dlatego też zdecydowali się wykorzystać elastyczną cholewkę Flyknit, która sięga pod stopę, tworząc niemal jednolitą całość, pracującą w harmonii z dynamiczną podeszwą. W rezultacie Nike Free RN Motion Flyknit zapewnia jak dotąd najbardziej naturalny ruchu stopy biegacza.

Nike Free RN Motion Flyknit 3 original
Nike Free RN Motion Flyknit 2 original
Nike Free RN Motion Flyknit 6 original
Nike Free RN Motion Flyknit 9 original
Nike Free RN Motion Flyknit 8 original

Możliwość komentowania została wyłączona.