New Balance 1080v12
 
12 lipca 2014 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Nowość od Adidasa – Fit Smart


Przed kilkoma dniami Adidas zaprezentował nowe urządzenie z rodziny MiCoach – Fit Smart. Forma zbliżona do opaski, a także słowo "Fit" w nazwie, które wciąż przewija się w tego typu produktach u konkurencji, może sugerować, że mamy do czynienia z zliczającym kroki i kalorie monitorem całodziennej aktywności. Tak nie jest. Fit Smart przeznaczony jest wyłącznie do śledzenia treningów.

opaska_sportowa_adidas_micoach_fit_smart.jpg

Już na pierwszy rzut oka Fit Smart znacznie odróżnia się od większości zegarków biegowych, gdyż wyświetlacz LCD został w nim zastąpiony zestawem 187 diod LED.To przy ich pomocy wyświetlane są wszystkie informacje. Dodatkowo, po lewej stronie umieszczono zmieniający barwy pasek (zielony, niebieski, żółty , czerwony), którego zadaniem jest informowanie o kolorze przypisanym do aktualnej strefy tętna, czy tempa.

Największą zaletą Fit Smarta wydaje się być wbudowany sensor optyczny Mio, który odczytuje tętno bezpośrednio z nadgarstka. Rozwiązanie znane z Run Smart czy zegarków Tom Toma może przypaść do gustu tym, którzy nie wyobrażają sobie bieganie z opaską na piersi.

Nowość od Adidasa nie została wyposażona w odbiornik GPS. Informacje na temat dystansu i tempa dostarcza wbudowany akcelerometr. Dokładność tego typu rozwiązań znanych z innych urządzeń wypada znacznie gorzej od wskazań GPS czy nawet footpoda. W Fit Smart próbuje się obejść ten problem umożliwiając automatyczne pobieranie informacji o dystansie i tempie z sparowanego smartfona. Pozwala to na dokonanie dokładniejszej kalibracji, ale w codziennym użytkowaniu wiąże się z koniecznością posiadania telefonu przy sobie przez cały trening, co dla wielu biegaczy może być sporą niedogodnością.

Nawet jeśli nie będziemy chcieli biegać z smartfonem, to przy odczytywaniu danych z i przesyłaniu do zegarka, nowoczesny telefon będzie nam niezbędny. Fit Smart łączy się tylko z iPhonem 4s (lub nowszym) lub urządzeniami wyposażonymi w Android 4.3 (lub nowszym), a do komunikacji z nimi używa Bluetooth 4.0.

Zarządzanie zegarkiem, kalibracja akcelerometru, czy przesyłanie zaplanowanych treningów (maksymalnie 15) odbywa się za pomocą internetowej platformy MiCoach. Gdy tylko znajdziemy się w zasięgu sparowanego Bluetootha informacje na temat zakończonych treningów zostaną automatycznie przesłane do internetowej platformy MiCoach. Przy jej pomocy nie tylko dokonuje się analizy aktywności, ale służy ona również do całościowego zarządzanie zegarkiem. Pozwala na przeprowadzenie kalibracji akcelerometru, przesyłanie zaplanowanych treningów (maksymalnie 15), używanie powiadomień głosowych w trakcie treningu.

W pamięci będzie można zapisać historię 10 godzin aktywności, co pokrywa się z deklarowanym czasem pracy baterii.

adidas_fit_smart_white_1_1280x1117.jpg

Fit Smart ma być dostępy w USA już w sierpniu 2014. Zapowiadana cena to $199 US, w Polsce zapewne ok. 800 zł. Za takie pieniądze można dostać zegarki wyposażone w GPS i pulsometr (np. Garmin Forerunner 15). Stawia to sukces nowego produktu Adidasa pod sporym znakiem zapytania. Uratować go mogą klienci przywiązani do platformy MiCoacha, a także Ci pragnący wypróbować monitor pracy serca bez opaski na klatkę piersiową.