29 maja 2011 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Lekkie buty biegowe (LENE) – test w terenie


buciki lene 1

Oto krótkie podsumowanie naszych testów (tutaj link do wprowadzenia). Na ich przeprowadzenie wybraliśmy asfaltową drogę w stronę Rozdroża pod Wysokim Kamieniem. Nie jeżdżą tam samochody choć obok przebiega dosyć ruchliwa droga ze Szklarskiej Poręby w stronę Zakrętu Śmierci i stąd w naszym nagraniu słychać często szum samochodów.

Samo nagranie testu trwało około 2 godziny więc nie ma sensu tego w całości pokazywać, chyba nikt by nie wytrzymał tak nudnego nagrania, nawet my. Poza tym – nasze komentarze są często zbyt długie i łatwiej jest nam to ująć w postaci tabelarycznej. Dlatego to co obejrzycie na filmie – to tylko krótkie filmowe streszczenie tego co się działo.

Najpierw podsumowanie – czego szukamy w tego typu butach? Nie szukamy w nich amortyzacji za wszelką cenę – amortyzować ma śródstopie. Musimy czuć się komfortowo, czyli dużo amortyzacji od razu klasyfikuje ten but poza tym sektorem (poza sektorem minimalistycznym), z drugiej strony zbyt mało (czyli twardy but) sytuuje je wśród butów przeznaczonych dla bardzo sprawnych biegaczy.
Nie powinniśmy starać się zakładać takich butów, które są w tym momencie dla nas zbyt „ambitne”, musimy do nich dorosnąć – formą, wagą. To trochę tak jak uczenie się pływania na głębokiej wodzie daleko od brzegu – nie każdy wyjdzie z tego bez szwanku.

Film nie zawiera pełnych wypowiedzi o testowanych butach a jedynie wyrywkowe opisy i to nie wszystkich modeli (zwłaszcza tester Klein miał tendencję do zbyt długich dygresji).

Poniżej – opisowe wyniki a jeszcze niżej – film.

 Krzysztof Janik
waga 70 kg
Adam Klein
waga 80 kg
 Adidas CC Ride Tak lekkie, że praktycznie nieodczuwalne na stopie. Dobrze wentylowane. Pianka podeszwy zbyt twarda, obniża czucie podłoża. Typowe buty startowe dla lekkich i silnych biegaczy. Bardzo lekkie, mało stabilne, mało amortyzacji, dla bardzo sprawnych biegaczy.
 Asics Speedstar Bardzo miękka podeszwa, spora amortyzacja osłabiająca dynamikę odbicia. Mocno opakowana cholewka w materiał który słabo przepuszcza powietrze. Najbardziej amortyzowane i najmiększe buty w zestawieniu, słabe czucie podłoża. Dobre nawet dla bardzo powolnych biegaczy.
 Ecco Biom A Bardzo sztywny, o niskim profilu. Dobrze trzymający stopę. Najmniej komfortowy ze wszystkich testowanych butów. Twarde, w porównaniu z resztą mało elastyczne i cięższe, dla sprawnych biegaczy.
 Ecco Biom B Twardy, dynamiczny ale lekko przyciężkawy. Zapewnia lepszy komfort w biegu niż model A. Mało elastyczne i cięższe niż pozostałe ale nieco więcej amortyzacji, dla biegaczy na średnim poziomie.
 Nike Free Run 2 Lekkie, miękkie i dobrze wentylowane buty. Zbyt duża ilość pianki w podeszwie obniża dynamikę i czucie podłoża. Sporo amortyzacji i miękka podeszwa czyni ten but mało dynamicznym i raczej daleko od wzoru minimalizmu, zwłaszcza, że but ma jakieś wsparcie od środka. But albo dla biegaczy o szerokich stopach albo słabe dopasowanie cholewki wokół śródstopia jest zabiegiem celowym.
 Puma FAAS 250 Ultra lekkie, o bardzo sprężystej podeszwie. Pianka o dobrej gęstości zapewnia dobre czucie podłoża, a zarazem komfort lądowania i odbicia. Twarda, dynamiczna podeszwa, bardzo dobre czucie podłoża, dla dobrych biegaczy, bardzo dynamiczny i lekki but. W przeciwieństwie do Adidas CC Ride lepsze czucie podłoża.
 Puma FAAS 500 But wyważony i przemyślany. Optymalna jak dla mnie amortyzacja, współgra z dynamiką dając niesamowity komfort w biegu. Trochę mało przewiewna cholewka. Świetne wyważenie grubości pianki – równowaga pomiędzy amortyzacją a dynamiką – trudno powiedzieć, czy to sama pianka czy jej grubość ale wyszedł sprężysty, bezinwazyjny i stabilny but.
 Puma Ryjin Poprzez słabe trzymanie stopy oraz zbyt miękką podeszwę traci się  kontrolę nad podłożem. Absolutny brak czucia pięty, but zupełnie dla mnie bezużyteczny
 Saucony Kinvara Dobra dynamika i wentylacja nie są wstanie przebić dyskomfortu wywieranego przez cholewkę. Czuje się, że but wymaga od nas więcej (nachylenie podeszwy), amortyzacja nie za duża i nie za mała, dziwne, nieprzyjemne w odczuciach uciskanie stopy przez cholewkę
 Saucony Mirage Dobre czucie podłoża i lekkość pozwalają na szybkie bieganie. Odczuwalny dyskomfort cholewki ale mniejszy niż w modelu Kinvara. Twardsza podeszwa niż w innych, bardzo komfortowo, przestrzennie  zrobiona cholewka wokół palców, praktycznie brak możliwości obtarć czy pęcherzy

Możliwość komentowania została wyłączona.