Rohan van der Zwet Headshot Portrait
7 grudnia 2023 Bartłomiej Falkowski Sprzęt

Jak długo trwa proces tworzenia butów? Rohan van der Zwet dla bieganie.pl


Marka ASICS na początku grudnia wypuściła do sprzedaży swoje najnowsze dzieło, czyli model NOVABLAST™ 4. My również mieliśmy okazję testować jego połączenie dynamiki i amortyzacji. Ten treningowo – startowy model to następca świetnie przyjętego NOVABLAST™ 3, który był częstym wyborem szybkich biegaczy na trening, a wolniejszych na starty na dystansach od pięciu kilometrów do maratonu. O ich specyfice, procesie powstania i filozofii ASICS opowiedział nam Rohan van der Zwet, który był współodpowiedzialny za powstanie tego modelu.

Bartek Falkowski: Co Twoim zdaniem sprawia, że NOVABLAST™ 4 jest tak wyjątkowy? Jest to jeden z najpopularniejszych butów do biegania w ofercie ASICS, mimo że nie ma długiej historii.

Rohan van der Zwet: Dzięki butom NOVABLAST™ stworzyliśmy serię, która bardzo różni się od wszystkiego, co mamy w ofercie, co wzbudziło zainteresowanie wielu biegaczy, w tym tych reprezentujących młodsze pokolenie. Uczucie towarzyszące zakładaniu butów, ich przyjemna miękkość, a także sprężystość i dynamiczny charakter podczas biegania, zwiększyły ich popularność. Jestem pewien, że powstaje nowa legenda ASICS!

NOVABLAST™ 4 będzie modelem „CO2e”. Co to znaczy?

NOVABLAST™ 4 to pierwszy model z tej serii oznaczony etykietą CO2e, zapewniającą przejrzystość działań firmy ASICS w zakresie zrównoważonego rozwoju. W rzeczywistości emisja dwutlenku węgla w procesie produkcji buta NOVABLAST™ 4 jest o 23% niższa niż średnia w branży*.

*Ocenione przy użyciu metodologii śladu węglowego ASICS w wersji 1.1 i większości dostępne kompleksowe raporty dotyczące przeciętnego w branży obuwia do biegania, przeprowadzone przez MIT (raport).

Jak długo trwał proces projektowania i testowania tego modelu? Jak to wyglądało w praktyce? W materiałach promocyjnych widziałam Amerykankę Emmę Bates. Czy brała udział w testach? A może w projekcie wziął udział któryś z elitarnych polskich biegaczy?

Od wstępnego szkicu do produktu końcowego, który mogą kupić biegacze, zwykle mija od 18 do 24 miesięcy. Zgodnie z filozofią projektowania ASICS ściśle współpracujemy z naszymi sportowcami, aby uzyskać opinie, ale także z biegaczami amatorami, aby zebrać ich przemyślenia na temat naszych prototypów.

image00063

NOVABLAST™ 4 zbudowany jest na tej samej piance FF Blast Plus ECO, co treningowy GEL-KAYANO™ 30, który zrobił na mnie ogromne wrażenie. Jednak NOVABLAST™ 4 jest znacznie lżejszy pomimo nieco wyższej podeszwy. Jak osiągnięto taki efekt?

Głównym czynnikiem wpływającym na tę różnicę w wadze jest lżejsza cholewka w NOVABLAST™ 4. Ta specjalnie tkana cholewka nie zawiera żadnego materiału drukowanego w 3D w porównaniu z GEL-KAYANO™ 30. Pomimo tego, że podeszwa środkowa wygląda na wyższą ze względu na sposób, w jaki jest wyrzeźbiony, objętość nie różni się radykalnie. Ilość gumy w podeszwie zewnętrznej ma również wpływ na różnicę w wadze pomiędzy obydwoma modelami.

Skąd wziął się pomysł na szybkie buty treningowe i wyścigowe bez karbonowej płytki? ASICS ma NoosaTri™ i NOVABLAST™, które są szybkie, ale nie mają płyty węglowej. Dlaczego nie zdecydowaliście się na wykorzystanie tego materiału?

Buty do biegania pokryte karbonem zapewniają biegaczom przewagę konkurencyjną w wyścigach. Jednak przez większość swoich treningów szukają czegoś dynamicznego, co nie ma efektu buta pokrytego włóknami węglowymi. Dzięki seriom NOVABLAST™ i NoosaTri™ oferujemy buty zapewniające duży zwrot energii, które można wykorzystać podczas różnych biegów (treningowych), ale bez wpływu karbonowej płytki. Ponadto rezygnacja z płytki węglowej pomaga nam utrzymać niższą cenę w porównaniu do butów z płytkami węglowymi, takich jak nasze serie METASPEED™ i Magic Speed™.

Dlaczego zrobiliście „nielegalne buty”? Wysoki stos przekracza 40 milimetrów dozwolone na zawodach zgodnie z przepisami World Athletics. Do czego służy NOVABLAST™ 4?

But przeznaczony jest do szybszych biegów treningowych. Szybciej nie oznacza, że pobijesz wyśrubowane rekordy. Szybszy może być każdy, kto będzie biegł od 6 do 5:40 minut na kilometr. W wielu wyścigach, w których zawodnik nie będzie się bić o największe rekordy ani walczyć o pierwsze miejsca, zasady „nielegalnej” wysokości podeszwy działają inaczej. Ci, którzy będą rywalizować na wysokim poziomi, najprawdopodobniej już wybiorą jeden z naszych butów wyścigowych, takich jak METASPEED™ i Magic Speed™, które są dozwolone.

Słyszałem teorię, że ASICS był w stanie stworzyć buty wyścigowe z podeszwą dostosowaną do kroku biegowego japońskich sportowców? Aby działały jeszcze szybciej. To na przykład specjalne wypustki w podeszwie, które były m.in. w ASICS Tartherzeal. Czy to prawda, że firma przywiązuje wagę do takich szczegółów?

Japońskie rzemiosło nadal jest sercem ASICS i wpływa na wiele aspektów naszych procesów rozwoju produktów i projektowania. Uważnie przyglądamy się szczegółom różnych biegaczy i wspólnie z zespołem Instytutu Nauk o Sporcie (ISS) opracowujemy technologie i produkty, które zaspokajają te zróżnicowane potrzeby. Rozpoznajemy dwa główne typy biegania: bieganie na wysokiej kadencji oraz długim krokiem. Zaspokajamy ich potrzeby w naszych butach METASPEED™ Sky i Edge. Tak naprawdę Japończycy i Azjaci częściej biegają na kadencję i czerpią więcej korzyści z modelu METASPEED™ Edge w porównaniu do biegaczy z Europy/Zachodu, którzy jako biegacze o dłuższym kroku czerpią większe korzyści z butów METASPEED™ Sky. W końcu każdy biegacz musi wypróbować różne buty i przekonać się, który model buta najlepiej odpowiada jego potrzebom, osobistym preferencjom i ambicjom.

ASICS oznacza Anima Sana In Corpore Sano. W tożsamości swojej marki podkreślacie, że poprzez sport poruszacie umysł. Jak NOVABLAST™ 4 wpisuje się w filozofię marki?

ASICS powstał w oparciu o przekonanie, że korzyści płynące z ruchu wykraczają poza ciało i pozytywnie wpływają również na umysł. Udowodniliśmy, że wystarczy 15 minut i 9 sekund, aby odczuć ten pozytywny wpływ na ruch i potwierdzamy, że nasze produkty mogą pomóc każdemu doświadczyć tego. Dzięki dynamicznemu charakterowi NOVABLAST™ 4 doskonale wpisuje się w naszą filozofię założycielską, pomagając biegaczom przejść od uczucia przeciętnego do pełnego energii.

Jak dbacie o zdrowie fizyczne i psychiczne swoich sportowców?

W ASICS dobro fizyczne i psychiczne naszych sportowców zawsze było dla nas najważniejsze. Jesteśmy dumni, że możemy ich wspierać w wygrywaniu wyścigów i biciu rekordów, ale dla nas nigdy nie chodziło o zwycięstwo za wszelką cenę. Chcemy zapewnić im najlepsze produkty, które pozwolą im czuć się dobrze i osiągać najlepsze wyniki, czy to na treningu, czy podczas zawodów.

Zdajemy sobie również sprawę, jakie żniwo może przynieść bycie zawodowym sportowcem, dlatego oferujemy im dostęp do psychologów, którzy pomogą im uporać się ze stale rosnącą presją i stresem związanym z występami na najwyższym poziomie. Ponadto niedawno otworzyliśmy nasz europejski obóz Chojo w Font-Romeu, zapewniając im najlepsze zaplecze treningowe na dużych wysokościach, aby przygotować się do nadchodzących wyścigów i wyzwań.

Czy pracujesz już nad NOVABLAST™ 5?

W ASICS angażujemy się w ciągłe ulepszanie naszych produktów, aby zapewnić biegaczom obuwie i odzież najwyższej jakości, co oznacza, że nowe innowacje już są w przygotowaniu…

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
olo
olo
7 miesięcy temu

Czyli grubsza kampania reklamowa. To już cenzurę rozumiem. 🙂

piotr
piotr
7 miesięcy temu

Bardziej mnie interesuje jak długo trwa wymiana butów lub zwrot pieniędzy, gdy sklep przyśle ci inne niż te, za które zapłaciłeś, na które wystawiono fakturę, i od których jest pudełko…

olo
olo
7 miesięcy temu
Reply to  piotr

To nie jest obiektem zainteresowania kampanii reklamowej.

Interes
Interes
7 miesięcy temu

Język polski jest piękny i bogaty. A może trzeba już stwierdzić, że był bogaty.
W powyższej reklamie zapewne chodzi o długość procesu projektowania i produkcji buobuwia a nie o tworzenie. Tworzyć to mogli Michał Anioł czy Władysław Hasior swoje rzeźby, Monet czy Beksiński swoje obrazy, natomiast artykuły przemysłowe się projektuje i produkuje a nie tworzy.

Bartłomiej Falkowski
Bartłomiej Falkowski

Biegacz o wyczynowych aspiracjach, nauczyciel wychowania fizycznego i wielbiciel ciastek. Lubi podglądać zagranicznych biegaczy i wplatać ich metody treningowe do własnego biegania.