hoka clifton 9
9 marca 2023 Łukasz Telejko Sprzęt

HOKA Clifton 9 – recenzja butów


W ciągu ostatnich lat HOKA systematycznie zwiększa grono swoich fanów, którzy dzięki bogatej ofercie modeli butów biegowych, pozostają wierni i lojalni marce. W asortymencie można znaleźć szeroką gamę różnorodnych par, począwszy od amortyzowanych Bondi, przez uniwersalne HOKA Mach, czy gotowe do zawrotnych prędkości wyścigowych Carbon X. Jednak zdecydowanie najpopularniejszą i wszechstronną pozostaje być seria Clifton. Nie inaczej jest z nowym modelem HOKA Clifton 9, który pozostaje solidnym partnerem treningowym do codziennych biegów.

Dane techniczne HOKA Clifton 9

CechaWartość
PrzeznaczenieAsfalt i twarde nawierzchnie
KategoriaBut treningowy
TypNeutralny
Drop5 mm
Wysokość pięty/palców32mm/27mm
AmortyzacjaBardzo wysoka
Waga248g

Pierwsze wrażenia

HOKA Clifotn 9, to but, którego byłem bardzo ciekaw od samego początku, ze względu na bycie kolejną wersją najbardziej popularnej serii butów biegowych HOKA. Pierwsze, co rzuca się w oczy po odpakowaniu z kartonu, to niebanalna kolorystyka. To nowoczesne połączenie estetyki i wyrazistość koloru, z pewnością wyróżnia but w tłumie wszechobecnej szarości. Znajdzie to zapewne swoich zwolenników i przeciwników. Jednak moim zdaniem jest to duży walor, który poprawia i zarazem zaznacza widoczność na drodze.

hokaclifton9

Pierwsza myśl podczas zakładania butów, to dobre wsuwanie stopy dzięki rozszerzonej zakładce na pięcie, która delikatnie rozszerza się, nie powodując tym samym ewentualnych podrażnień podczas treningu. Po pierwszych kilometrach, zdecydowanie należy zwrócić uwagę na stabilność w Clifton 9. Szeroka podstawa wraz z obręczą podeszwy środkowej, która otacza stopę – sprawiają, że cały cykl ruchu stopy staje się wyjątkowo stabilny i bezpieczny. Dodatkowym atutem, odczuwalnym już podczas pierwszego treningu, jest wysoki poziom amortyzacji. Już po pierwszych krokach można poczuć sprężystość nowej pianki, która wydaje się oddawać energię, zachowując przy tym miękkość odczuwalną pod stopami.

Podeszwa

Podeszwa zewnętrzna jest nieco twardsza i wraz ze zwoją szerokością sprawia, że but całkiem dobrze trzyma się na większości powierzchni, co sprawia, że Clifton 9 sprawdza się dobrze nie tylko podczas treningów na asfalcie, ale także na leśnych, ubitych ścieżkach. Nowa konfiguracja podeszwy zewnętrznej zdecydowanie zwiększa poziom stabilności, co ma wpływ m.in. na pewne pokonywanie ostrych zakrętów na różnych nawierzchniach. Dodatkowo pokrycie gumą w przedniej części stopy i pięcie, poprawia przyczepność na mokrych ścieżkach biegowych.  Wydaje się, że będzie to miało pozytywny wpływ na ochronę przed nadmiernym zużyciem. Po przebiegnięciu ponad 80 kilometrów nie widać żadnych śladów zużycia, a nieco inny wzór podeszwy, niż w poprzednich wersjach, dobrze się trzyma.

cliftonhoka

Jeżeli chodzi o podeszwę środkową to w 9-tej wersji Cliftona piankę EVA zastąpiła lżejsza i bardziej responsywna pianka CMEVA, której jest o 3 mm więcej w porównaniu do poprzednika, czyli Clifton 8. Zaokrąglony czubek i pięta buta tworzą razem zakrzywioną podeszwę środkową,  dzięki czemu przejście jest płynniejsze i szybsze, a biegacz nie ląduje pełną stopą. Podkręca to wydajne przejście przez cały cykl chodu. Na co warto jeszcze zwrócić uwagę, to że pomimo wzrostu wysokości o 3 mm, sam but podczas treningu nie wydaje się zbyt wysoki, nieporęczny ani ciężki.  

Cholewka

Udoskonalona cholewka została wykonana w technologii bezszwowej, co ma duży wpływ na komfort biegu. Całość zapewnia dobre dopasowanie do stopy. Szerokość w pięcie oraz śródstopiu sklasyfikowałbym jako normalną, jednak cholewka wydawała mi się zbyt ciasna w przedniej części stopy, szczególnie w okolicach palców.  Pomogło poluzowanie sznurowadeł. Dodatkowo kolejne treningi wykonywałem tylko w cienkich skarpetkach, co zwiększyło powierzchnię miejsca w bucie i spowodowało lepsze dopasowanie. Dla zawodników z szeroką stopą z pewnością dużo lepsza będzie wersja HOKA Clifton 9 Wide.

hclifton9

Wyściółka w pięcie i języku dobrze stabilizuje stopę i nie doprowadza do żadnych podrażnień ani poślizgów. Warto zwrócić również uwagę na dobrą oddychalność butów, dzięki trwałej, przewiewnej siatce. Buty są zaopatrzone w elementy odblaskowe, które zwiększają widoczność dla innych użytkowników ruchu i tym samym ustrzegą przed ewentualnym mandatem za brak odblasków na innych częściach garderoby poza nieoświetlonym terenem zabudowanym.

Dla kogo są przeznaczone Cliftony 9?

HOKA Clifton 9, to neutralny but do codziennych treningów dla biegacza, który potrzebuje rockera i amortyzacji. Pod stopami znajduje się dużo pianki, która odpowiednio zapewnia jej poziom, a podeszwa zewnętrzna wydaje się nieco wzmacniać to uczucie. Jednak to przede wszystkim but treningowy, do pokonywania dużej ilości kilometrów w stosunkowo zrównoważonym tempie. Szybsi zawodnicy mogą go ewentualnie wykorzystywać podczas spokojnych treningów.

Clifton 9 jest przeznaczony dla kogoś, kto szuka codziennego obuwia treningowego, nie tylko na asfalt, ale również na inne utwardzone nawierzchnie, który zapewni względną przyczepność, elastyczność oraz stabilność stopy podczas biegu.  But traci na swoim uroku podczas wykonywania szybszych jednostek treningowych. Nie jest to dobry partner do ustanawiania nowych rekordów życiowych, nie cechuje się dużą responsywnością i dynamiką. 

HOKA Clifton 9 to but treningowy, który prócz wysokiej amortyzacji, przyciągać może swoją barwną estetyką, która wyróżnia się na tle innych butów treningowych.

HOKA Clifton 9 – podsumowanie

ZaletyWady
Wysoka amortyzacjaZbyt mało miejsca wokół palców (dla osób z szeroką stopą istnieje wersja Wide)
Lekki but treningowyNiezbyt szybki
Komfortowy podczas długich biegów 
Płynne przejście od pięty do palców ze zwiększoną ochroną 
Nowoczesna estetyka 

Recenzja buta HOKA Clifton 9 powstała na zlecenie marki HOKA, jednak tekst jest całkowicie subiektywną oceną testera.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Łukasz Telejko
Łukasz Telejko

Z wykształcenia dziennikarz i humanista, z zamiłowania biegacz amator. Biegacz od 2012 roku, przemierzający kilometry po asfaltach, łąkach i lasach, jednak najlepiej czuje się na górskich trasach. Prosto z biegania najchętniej „zbiega” na Ring wystawowy jako właściciel dwóch utytułowanych psów (jack russell terrier). Zbieranie kolejnych kilometrów na biegowych trasach i psich championatów kolejnych krajów - to jego sposób na życie.