6 sierpnia 2015 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Chłodzący kaptur


Jeśli na zbliżających sie Mistrzostwach Świata w Pekinie zobaczycie na stadionie zawodnika z dziwną maską i kaskiem na głowie, nie myślcie, że przenieśliście sią do świata Fantasy.

Rekordzista Świata, Mistrz Olimpijski w dziesięcjoboju z Londynu Ashton Eaton, będący jednocześnie dla Nike ich najważniejszym modelem w kampaniach reklamowych stwierdził, że brakuje mu czegoś co pozwalałoby mu przyspieszać regenerację i schładzać się kiedy to tylko możliwe.

Dziesięciobój to konkurencja dosyć wymagająca, angażująca czasowo. To
dziesięć konkurencji następujących po sobie w krótkich odstępach czasu,
wszystko rozgrywa się w ciągu dwóch dni.

I dzień: 100 m, skok w dal, kula, skok wzwyż, 400 m;
II dzień: 110 m płotki, dysk, tyczka, oszczep, 1500 m.

Szczególnie
takie konkurencje jak skok w dal, wzwyż, tyczka, wiążą się często z
wielogodzinnym przebywaniem na odkrytym stadionie gdzie nie ma jak ukryć
się przed słońcem.

Ashton zaczął się zastanawiać, dlaczego czuje się tak dobrze kiedy po biegu wyleje sobie butelkę wody na głowę. Nie interesowały go przyczyny fizjologiczne ale chciał móc powtarzać to częsciej, chciał częściej doznawać tego specyficznego, przyjemnego uczucia.

W Nike pracowali już od jakiegoś czasu nad chłodzeniem głowy i twarzy: " – Głowa i twarz są dwa do pięciu razy bardzej wrażliwe na temperaturę niż reszta ciała – mówili".

Nike Track Cooling Mask anim
 
I znaleźli rozwiązanie które zadowoliło Ashtona. To maska-hełm. Wewnętrzne wartstwy zbudowane są tak, aby utrzymywać wodę tak, żeby nie wyciekała. Jednocześnie siatka wokół oczu i twarzy utrzymuje chłód w newralgicznych miejscach. Schłodzoną maskę wyjmujemy z lodówki, zakładamy i pokrywa ona głowę, szyję, twarz pozwalając na stopniowe i efektywne schładzanie – mówią w Nike.

ashton wife

foto: https://twitter.com/weareeaton

Ashton i jego żona Brianne Theisen-Eaton są w tym momencie swego rodzaju królikami doświadczalnymi dzięki którym projektanci w Nike starają się tak dopracować maskę aby mogła ona w przyszłości wejść na stałe do produkcji i służyć innym zawodnikom reprezentacji USA czy innych krajów.

Możliwość komentowania została wyłączona.