Asics Novablast
7 października 2022 Artur Kozłowski Sprzęt

ASICS NOVABLAST 3 – test najbardziej uniwersalnych butów do biegania od ASICS

ASICS NOVABLAST 3 to zdecydowanie jeden z najbardziej uniwersalnych butów na rynku. Nadaje się zarówno jako but treningowy na spokojne rozbieganie czy nawet szybsze odcinki tempowe, ale również jako but startowy. Najnowszy model od japońskiego producenta jest lekki, sprężysty, a jednocześnie posiada bardzo dobrą amortyzację. Jak sprawdził się na nodze naszego testera?

Dane techniczne ASICS NOVABLAST 3

  • przeznaczenie: biegi uliczne / twarda nawierzchnia
  • drop: 8mm
  • waga buta: 253g (rozmiar 9 US)
  • typ stopy: neutralna
  • amortyzacja: zwiększona

Porównując ASICS NOVABLAST 3 z poprzednią jego wersją otrzymujemy but lżejszy o 22 gramy. Jak podaje producent wynika to głównie z nowego systemu amortyzacji FF BLAST (nazwanej teraz FF BLAST+), który jest lżejszy od poprzednika. Nowa pianka sprawia, że but jest jednocześnie wyższy i bardziej miękki. Grubość podeszwy to aż 31mm, natomiast z przodu stopy to 23mm, co daje w sumie 8 milimetrowy drop.

Asics Novablast

ASICS NOVABLAST 3 – pierwsze wrażenie

Wizualnie największą uwagę przykuwa oczywiście pianka, która wydaje się bardzo dużych rozmiarów. Sprawia to, że po założeniu na nogę podeszwa jest bardzo miękka w odczuciu, a jednocześnie bardzo responsywna. Połączenie miękkości i sprężystości na bardzo dobrym poziomie nie jest normą wśród butów, a tu mamy jednocześnie komfort amortyzacji jak i odpowiedni poziom wspomagania odbicia.

Do miękkości i sprężystości można dodać jednocześnie dobrą stabilizację. Jeżeli spojrzymy na but z góry zobaczymy aż cztery duże podpory, dzięki którym bieg w różnych kierunkach również nie będzie dla nas problemem. Patrząc z kolei na spód buta wydawałoby się, że będzie miał problemy z przyczepnością przez „łysawy bieżnik”, jednak mokra nawierzchnia nie jest dla tego modelu wyzwaniem. Oczywiście nie jest to but terenowy i wyjście po deszczu do lasu mogłoby nabawić nas ryzyko wykonania niekontrolowanego salta.

Asics Novablast

Noga w bucie nie ucieka, a jednocześnie dzięki poduszkowatemu wyścieleniu zapiętka but wydaje się być również komfortowy, bez ryzyka otarć i uszkodzeń pięty. Po założeniu buta na nogę jedyny dyskomfort związany jest z językiem, który przy wąskiej stopie trudno się dopasowuje i zagina. Taki pofałdowany język czasem trzeba poprawiać, aby był odpowiednio dopasowany. Cholewka zbudowana z bezszwowej siatki wydaje się również wygodna, przewiewna, tak że stopa nie poci się nadmiernie.

Ważnym aspektem jest również ekologia. Ponad 50% wszystkich tkanin i 75% tkanin w cholewce pochodzi w tym modelu z recyklingu. Wkładka została wyprodukowana z wykorzystaniem specjalnej metody barwienia w roztworze, która zmniejsza zużycie wody o ok. 33% i emisję dwutlenku węgla o ok. 45% w porównaniu z typowymi technologiami barwienia. Dla osób dbających o klimat będzie to bardzo istotne.

Dla kogo jest ASICS NOVABLAST 3?

Dzięki bardzo uniwersalnej podeszwie ASICS NOVABLAST 3 sprawdzi się u wielu osób. Bardzo wszechstronna konfiguracja da niesamowite wrażenie osobom, które chcą mieć po prostu wygodny but na spokojne, rozbiegania, a jednocześnie cenią sobie ich lekkość. Dzięki wygodnemu dopasowaniu treningi w nowych ASICS NOVABLAST 3 mogą być komfortowe zarówno na półgodzinnym jak i dwugodzinnym rozbieganiu.

Asics Novablast

Dla osób, które chcą przyspieszyć na treningu i zrobić kilka przebieżek lub nawet trening tempowy będzie to również dobry wybór. Oczywiście nie ma tu wbudowanej płytki karbonowej, jednak poziom responsywności jest na tyle duży, że można go spokojnie zastosować w przypadku wyższych prędkości. Zrobienie w ASICS NOVABLAST 3 dziesięciu odcinków dwustumetrowych będzie bardzo przyjemne. Gdyby ktoś chciał przebiec w butach maraton w 3-4 godziny to jest to również model godny rozważenia.

Podsumowanie

ASICS NOVABLAST 3 to but dla każdego, kto ceni sobie miękkie, responsywne buty do codziennego treningu. W połączeniu ze strukturalnym wspomaganiem odbicia bieganie po twardych nawierzchniach może być dla nas bardzo przyjemne. Może być doskonały zarówno na długie wybiegania, jak i szybkie tempówki. Należy pamiętać, że jest to but dla stopy neutralnej, więc osoby z nadmierną pronacją muszą szukać innego wsparcia, jednak dla większości osób będzie to bardzo dobry wybór.

PlusyMinusy
sprężystośćjęzyk
stabilnośćnieprzystosowany do trailu
uniwersalny
lekki

Ogólna ocena ASICS NOVABLAST 3: 9,5 / 10


Buty są dostępne na ASICS.com, Eobuwie.pl

Możliwość komentowania została wyłączona.

Artur Kozłowski
Artur Kozłowski

Maratończyk z życiówką 2:10.58, olimpijczyk z Rio de Janeiro, zwycięzca ORLEN Warsaw Marathon...tak było kiedyś, a teraz gość który łapie biegowe endorfiny w przerwach między byciem ojcem, prowadzeniem firmy i dzieleniem się biegowym doświadczeniem, współtwórca aplikacji biegowej www.planbieganie.pl