21 października 2013 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

ASICS GEL-KAYANO 20 – od 20 lat but biegowy numer 1 na świecie


Właśnie mija dwadzieścia lat od wprowadzenia na rynek pierwszej edycji modelu buta biegowego GEL-KAYANO. Ten czas obfitował w wiele zmian i ulepszeń. ASICS przyświecał jeden najważniejszy cel – dostarczać buty zapewniające wyjątkowy komfort, elastyczność oraz bezpieczeństwo biegu. 

T3N2N_9001.png

W 1992 roku ASICS rozważał wyznaczenie nowego kierunku w obszarze rozwoju produktów, który łączyłby rosnące i często różne potrzeby dużych rynków takich jak USA i Europa. W rezultacie miał powstać but biegowy spełniający oczekiwania całego świata. 

Rok później świat poznał pierwszy model buta biegowego, który zawdzięczał swoją nazwę Panu Toshikazu Kayano, który kierował zespołem projektowania i rozwoju produktów w firmie ASICS. Zespół ten wykorzystał najnowocześniejsze technologie oraz swoje bogate doświadczenie, by w 1993 roku stworzyć premierowy model GEL-KAYANO TRAINER. 

asics_top.png

GEL-KAYANO to jedna z ikon biegowego świata. O niezwykłej popularności tego modelu świadczy fakt, że począwszy od 1993 roku ASICS wyprodukował 18 milionów par tego obuwia. GEL-KAYANO to model, który zawsze podąża za oczekiwaniami biegaczy wspierając ich zarówno na treningach jak i podczas startów w zawodach. Dlatego historia tego modelu to 20 lat nie tylko wprowadzania przełomowych technologii ale przede wszystkim życiowych osiągnięć biegaczy. Z okazji jubileuszu serii GEL-KAYANO przygotowujemy niespodziankę w postaci wyjątkowego konkursu. O jego szczegółach poinformujemy już wkrótce. – mówi Daniel Bogacki, Marketing Coordinator w firmie ASICS Polska Sp. z o.o.

T3N7N_3401.png

Nowy GEL-KAYANO 20 Stworzony specjalnie dla łagodnych i umiarkowanych nadpronatorów  ostępny jest w specjalnych wariantach zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet (wersja powyżej).

Więcej informacji o nowym modelu Kayano znajdziecie tutaj.

Od tego czasu Pan Kayano i ASICS zawsze dążyli do zapewnienia butom z serii KAYANO pozycji lidera w segmencie obuwia biegowego. Aby to osiągnąć, wykorzystywano doskonałe materiały, zaawansowane technologie oraz wyjątkową jakość w projektowaniu butów łączących formę i funkcję. Połączenie doświadczenia z wiedzą oraz innowacyjnym podejściem pozwoliło stworzyć but, który dzisiaj jest prawdziwą ikoną w całym świecie biegowym.

Najlepiej drogę, jaką przeszedł model KAYANO pokazują liczby. W 1993 roku ASICS wyprodukował 48 000 par premierowego modelu GEL-KAYANO TRAINER. W ciągu ostatnich lat, od premierowego modelu do modelu GEL-KAYANO 19, wyprodukowano 18 milionów par tego obuwia! To pokazuje pozycję butów KAYANO w świecie biegowym oraz niezwykłą popularność, jaką cieszy się wśród biegaczy. 

O popularności modelu świadczy przyznanie w latach 2008 i 2009 butom GEL-KAYANO 14 i 15 przez redakcję magazynu Runner’s World prestiżowego wyróżnienia „Shoe of The Year”/ „But Roku”. W 2009 roku byliśmy świadkami wprowadzenia przez firmę ASICS do serii KAYANO technologii dostosowanych do płci biegacza. Obecnie przy 1 520 000 wytwarzanych par butów, 822 000 par dedykowane jest mężczyznom a 696 000 par kobietom. 

Pan Kayano nie bierze już udziału w pracach zespołu projektującego kolejne modele butów z serii GEL-KAYANO, ale jego wizja i filozofia pozwalają temu modelowi pokonywać kolejne bariery i granice w technologii oraz jakości produkcji. 

HISTORIA MODELU Z SERII GEL-KAYANO
 • W 1992 roku ASICS opracował nowy kierunek dla rozwoju produktów: połączenie oczekiwań klientów z USA, Europy i innych. 
 • W 1993 roku został stworzony model GEL-KAYANO TRAINER przez nowy zespół kierowany przez Pana Kayano: użyto najnowocześniejszych technologii opracowanych przez Instytut Sportu firmy ASICS w Kobe (Japonia).
 • Od premierowego modelu GEL-KAYANO TRAINER buty z serii GEL-KAYANO zostały wyprodukowane w liczbie 18 milionów par na całym świecie.
 • GEL-KAYANO TRAINER był hitem  w 1993 roku, z 48 000 par wytworzonych w  pierwszym roku produkcji. Wyprodukowano ponad 14 000 butów dla kobiet i ponad 33 00 par butów dla mężczyzn.
 • Celem rozwoju serii GEL-KAYANO było dostarczenie butów zapewniających wyjątkowy komfort biegu, elastyczność oraz bezpieczeństwo. 
 • Pan Kayano zawsze dbał o to, aby buty z serii GEL-KAYANO zawierały najnowsze technologie i były wykonane z największą starannością.    
 • GEL-KAYANO 14 stworzona w 2008 roku, została wyprodukowana w liczbie ponad 1 454 000 par. Oznaczało to istotny wzrost w porównaniu z poprzednimi latami. Jakość wykonania tego modelu została doceniona przez redakcję  magazynu Runner’s World, która przyznała GEL-KAYANO 14 prestiżowy tytuł „Shoe of the Year”/ „But Roku”. 
 • Kontynuując sukces modelu GEL-KAYANO 14 kolejna edycja tego buta oznaczona numerem 15 wprowadziła po raz pierwszy w serii GEL-KAYANO funkcje dostosowane do płci biegacza.
 • Modyfikacje w modelu GEL-KAYANO 15 spowodowały kolejny wzrost liczby wyprodukowanych par: 822 000 modelu dla mężczyzn i ponad 696 000 modelu dla kobiet.
 • Po raz drugi z rzędu, w 2009 roku buty GEL-KAYANO zostały wyróżnione przez redakcję magazynu Runner’s World prestiżowym tytułem “Shoe of the Year”.
 • W 2012 roku na rynku pojawiła się 18 edycja GEL-KAYANO zawierająca po raz pierwszy zewnętrzny zapiętek. Model ten został wyprodukowany w liczbie prawie 1 404 000 par.   

20 LAT SERII GEL-KAYANO

kayano_01.jpg

1993-1994
Kayano nie uznawał kompromisu w swoim dążeniu do stworzenia najlepszego modelu buta biegowego. Pierwsza edycja modelu GEL-KAYANO wniosła specjalistyczny szkielet obuwia.

kayano_02.jpg

1995-1996
W drugiej edycji modelu GEL-KAYANO wprowadzono nowy system amortyzujący, który formował się w optymalny kształt na wskutek bezpośredniego kontaktu z podłożem. Ten innowacyjny materiał umieszczono na krawędzi piety, aby absorbować uderzenia o podłoże. W celu poprawienia odbicia łuku stopy i zapewnienia jej stabilności, ASICS uzupełnił GEL-KAYANO o system TRUSSTIC do butów do biegania sprzedawanych w Japonii. W ten sposób, seria GEL-KAYANO odziedziczyła najbardziej zaawansowane funkcje charakterystyczne dla butów wyczynowych firmy ASICS.  

kayano_03.jpg

1996-1997
Trzecia generacja serii GEL-KAYANO po raz pierwszy wprowadzono rozwiązanie PU DUOSOLE, które poprawiło przyczepność i elastyczność. 

kayano_04.jpg   kayano_05.jpg


1998-1999
Czwarta i piąta edycja modelu GEL-KAYANO również zawierała technologię DUOSOLE. Choć te modele nie zawierały przełomowych i pionierskich technologii, odzwierciedlały zaangażowanie firmy ASICS w ciągłą poprawę i doskonalenie trwałości materiałów, technik przetwarzania i innych technicznych czynników, które określają jakość.

kayano_06.jpg

2000
Szósta generacja modelu GEL-KAYANO stała się ulubionym butem biegowym dla ponad 100 000 biegaczy. Siedem lat po powstaniu modelu KAYANO TRAINER firma ASICS wprowadziła lekką wersję wykonaną z jeszcze bardziej wytrzymałych materiałów. Przyczepność i amortyzacja zostały wzbogacone o system AHAR, czyli ASICS High Abrasion Rubber. 

kayano_07.jpg

2001 
SpEVA, czyli materiał podeszwy środkowej opracowany przez firmę ASICS został wprowadzony w siódmej edycji modelu GEL-KAYANO.

kayano_08.jpg

2002
Wprowadzono różne szerokości obuwia dla kobiet i mężczyzn.

kayano_09.jpg

2003
Dziewiąta edycja modelu GEL-KAYANO cieszyła się ogromnym powodzeniem – została wybrana przez prawie 600 000 biegaczy! 

kayano_10.jpg

2004 
Dziesiąta edycja modelu GEL-KAYANO została uzupełniona o najnowsze technologie. Opracowując ten jubileuszowy model, ASICS rozszerzył IGS (Impact Guidance System) poprzez wprowadzenie rewolucyjnej technologii BIOMORPHIC Fit.  

kayano_11.jpg

2005
Jedenasty model GEL-KAYANO został uzupełniony o technologię SPACE TRUSSTIC System, który zaoferował butowi jeszcze większą siłę i stabilność bez utraty elastyczności.  

kayano_12.jpg

2006
Wprowadzono innowacyjną szybkoschnąca i pochłaniająca pot powłokę SPACEMASTER. 

kayano_13.jpg

2007
Umieszczono po raz pierwszy specjalistyczną płytkę TPU powyżej systemu amortyzacji (GEL Cushioning System), aby absorbować  i rozprowadzać uderzenia pięt o podłoże. 

kayano_14.jpg

2008
Model GEL-KAYANO 14 zdobywa nagrodę  ”Shoe of the Year” /”But Roku”. 

kayano_15.jpg

2009
15 edycja GEL-KAYANO wyróżniała się przede wszystkim wprowadzonymi po raz pierwszy technologiami dostosowanymi do płci użytkownika. Dzięki temu ASICS zapewnił wyjątkową wydajność GEL-KAYANO  zarówno w modelach dla kobiet jak i mężczyzn. Po raz drugi z rzędu model GEL-KAYANO został wyróżniony przez magazyn Runner’s World prestiżowym wyróżnieniem ”Shoe of the Year”/”But Roku”. 

kayano_16.jpg

2010
W szesnastej edycji modelu GEL-KAYANO wprowadzono technologię GUIDANCE LINE. 

kayano_17.jpg

2011
Ponieważ waga buta jest bardzo ważnym czynnikiem podczas biegów długodystansowych ASICS zawsze robił wszystko, aby zredukować masę buta bez straty stabilności, wydajności oraz komfortu – trzech głównych elementów w ewolucji butów z serii GEL-KAYANO. Lekka guma AHAR została umieszczona w w podeszwie przedniej części buta  w celu poprawy wszystkich podstawowych czynników wydajności.

kayano_18.jpg

2012
Wprowadzono technologię DYNAMIC DUOMAX, czyli podeszwę środkową o podwójnej gęstości z bardziej miękką warstwą wierzchnią dla lepszego odczuwania podłoża i większego komfortu biegu.

kayano_19.jpg

2013
20 edycja tego kultowego buta zawiera kolejne innowacyjne technologie takie jak FluidRide, która pokazuje,że ASICS nie zatrzymuje się w dążeniu do poprawy komfortu i wydajności w butach z serii GEL-Kayano.

kayano_20.jpg

Możliwość komentowania została wyłączona.