nimbus
28 października 2022 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

ASICS GEL-NIMBUS LITE 3 – test butów do biegania

ASICS GEL-NIMBUS LITE 3 to lżejsza i zwinniejsza wersja popularnego modelu GEL-NIMBUS. Zastosowanie pianki FlyteFoam zapewnia doskonałą amortyzację i komfort użytkowania, zachowując jednak odpowiednią responsywność podeszwy. Sprawia to, że ASICS GEL-NIMBUS LITE 3 może być wykorzystywany jako uniwersalny but treningowy, szczególnie dla początkujących biegaczy. Buty przeznaczone są do biegania po asfalcie, jednak z powodzeniem sprawdzą się również na suchych i utwardzonych drogach leśnych lub szutrowych.

Dane techniczne ASICS GEL-NIMBUS LITE 3:

 • Nawierzchnia: asfalt
 • Typ stopy: neutralna
 • Przeznaczenie: treningowe
 • Drop: 8 mm
 • Waga: 224 g
nimbus1

Pierwsze wrażenie

Moją uwagę zwróciła przede wszystkim niewielka waga butów oraz ich wygoda. Spodziewałam się, że buty będą dość miękkie, a stopa będzie delikatnie zapadać się w podeszwie. Nic takiego nie miało jednak miejsca – podeszwa jest komfortowa, zapewnia dobrą amortyzację, ale przy tym jest również energiczna.

nimbus2

Cholewka

Cholewka świetnie dopasowuje się do stopy, zapewniając jednocześnie dobrą stabilizację oraz wentylację. Na pochwałę zasługuje również fakt, że wykonana została w ponad 60 proc. z materiałów z recyklingu.

Dodatkowy komfort zapewnia miękki i rozciągliwy język, który jest połączony z cholewką i tworzy coś na kształt skarpety. Na pewno nie wszystkim przypadnie on do gustu, jednak będzie to spory atut dla osób o wrażliwych stopach, u których pierwszy kontakt z nowymi butami powodował odciski lub obtarcia.

Podeszwa

W modelu ASICS GEL-NIMBUS LITE 3 wykorzystana została pianka FlyteFoam, która w porównaniu z GEL-NIMBUS 24 jest sztywniejsza i bardziej responsywna, jednak nadal z dużym poziomem amortyzacji. Dodatkowy komfort zapewnia system Rearfoot&Forefoot umieszczony pod piętą oraz śródstopiem, który absorbuje wstrząsy podczas biegu.

Zewnętrzna część podeszwy wykonana została z trudno ścieralnej gumy AHAR+, a jej wygięty kształt zapewnia płynność przetaczania stopy i zwiększa ekonomikę biegu.

nimbus3

Dla kogo są buty ASICS GEL-NIMBUS LITE 3?

Najnowszy ASICS GEL-NIMBUS LITE 3 to świetny wybór dla biegaczy poszukujących butów z dobrą amortyzacją, ale przy tym dynamicznych i lekkich. Chociaż stworzone zostały do biegania po asfalcie, to utwardzone ścieżki również nie będą dla nich wyzwaniem. Sporym atutem, o którym warto wspomnieć, jest wygoda oraz dobre dopasowanie do stopy. Są to jedne z niewielu butów, które nie pozostawiły na moich stopach odcisków czy obtarć przy pierwszym użytkowaniu. Z powodzeniem mogą być wykorzystywane zarówno jako buty na spokojniejsze wybiegania, jak i na szybsze jednostki treningowe.

nimbus4
ZaletyWady
uniwersalnośćprzyczepność na mokrych nawierzchniach
lekkość
dobra amortyzacja

Ocena produktu: 9/10

 • Amortyzacja: 10/10
 • Komfort: 9/10
 • Stabilizacja: 7/10
 • Przyczepność: 6/10
 • Dynamika: 7/10
 • Lekkość: 10/10
Buty są dostępne na ASICS.com i Sklepbiegacza.pl

Bytu testowała Magdalena Jakóbczak

Rekordy życiowe:
– 5km – 19:01
– 10km – 37:46

Możliwość komentowania została wyłączona.