igrzyska seoul 1988
28 października 2022 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Minister Sportu chce Igrzysk Olimpijskich w Polsce. Jakie mamy szanse?


Najbliższy nieobsadzony jeszcze termin Letnich Igrzysk Olimpijskich to 2036 rok. Czy Polska ma szansę stać się gospodarzem tak wielkiej imprezy? Taką właśnie nadzieję, wyraził w rozmowie z TVPSPORT.PL minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk.

Znamy już gospodarzy Igrzysk Olimpijskich do 2032 roku. Będą to odpowiednio:

  • Paryż 2024,
  • Los Angeles 2028,
  • Brisbane 2032.

Polska miałaby wziąć udział w konkursie na organizatora igrzysk w 2036 roku. Według Kamila Bortniczuka Polska jest na takiej „ścieżce rozwoju od trzydziestu tak, że za około piętnaście lat możemy myśleć o organizacji takiej imprezy, a igrzyska w 2036 roku w Polsce powinny być jak najbardziej realne„. Według ministra Polska byłaby lepiej przygotowana niż Barcelona i Ateny w przeszłości.

Formalnie, aby wziąć udział w wyłanianiu kandydata na gospodarza Igrzysk w 2036 roku, trzeba złożyć aplikację. Przygotowania do jej złożenia mają zacząć się po zakończeniu rozgrywanych w Polsce Igrzysk Europejskich, które odbędą się w Krakowie i Małopolsce. Koszt organizacji krakowskiej imprezy to 400 milionów złotych, jednak koszt organizacji Igrzysk Olimpijskich byłby znacznie wyższy.

Najdroższą sportową imprezą w historii będą nadchodzące Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, które według różnych szacunków mają wynieść od 220 do 240 miliardów dolarów.

Możliwość komentowania została wyłączona.