kurtka
24 marca 2023 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

ASICS FUJITRAIL WATERPROOF JACKET – kurtka do zadań specjalnych


Biegając w terenie dość istotne, oprócz odpowiedniego obuwia, jest również dobranie dobrej odzieży, którą na siebie założymy. Jest to szczególnie ważne kiedy w wiosenne dni na dworze atakuje wiejący wiatr, plucha i zacinający deszcz. Najważniejsza wówczas jest wierzchnia warstwa, która idzie na pierwszy ogień w walce z żywiołem. Jak w tak trudnych warunkach radzi sobie kurtka ASICS FujiTrail Waterproof?

ASICS FUJITRAIL WATERPROOF JACKET

  • Warstwowa tkanina Pertex™ Shield 2.5 (20K/20K)
  • Ochrona przed wiatrem
  • Wodoodporna kieszonka na klatce piersiowej
  • Projekt ASICS Institute of Sport Science
image00040

Przy okazji testowania butów trailowych ASICS GEL-TRAUBUCO 11, które sprawdziły się w trudnych warunkach, miałem okazję ubrać kurtkę ASICS FujiTrail Waterproof. Biegałem również w deszczowe i wietrzne dni, które wcale nie zachęcały do biegania, jednak dobra ochrona przed wilgocią była w tym przypadku nieoceniona.

Pierwszą rzeczą, na którą zwraca się uwagę w kurtce ASICS FujiTrail Waterproof, jest lekkość i cienka tkanina. Właśnie tego potrzebuje kurtka do biegania, aby nie była zbyt uciążliwa, ani krępująca ruchów w terenie. Można się doczepić do braku kieszeni, z wyjątkiem kieszeni na klatce piersiowej, która mogłaby pomieścić klucz, żel lub dowód osobisty, jednak te można schować do spodni. Kurtka po zdjęciu łatwo się pakuje i można ją mocno skompresować, dzięki czemu można ją dość łatwo schować w kamizelce lub kieszeni spodni.

Wysoka stójka i kaptur z trójstopniową regulacją bardzo dobrze chronią przed zimnym wiatrem i zacinającym deszczem. Na uwagę zasługuje fakt, że nie miałem wrażenia „gotowania się od środka”, jak to zazwyczaj bywa w biegowych kurtkach przeciwdeszczowych. Góra ciała oddychała, a woda nie przebijała się pod spód kurtki. Jak informuje producent jest to zasługa japońskiego materiału PERTEX.

image00023

W kurtce ASICS FujiTrail Waterproof biega się naprawdę dobrze, krój nie krępuje ruchów i pozwala się skupić wyłącznie na biegu, nie wymuszając ciągłego poprawiania się. Patrząc, iż w projekt zaangażowali się najlepsi biegacze trailowi oraz ASICS Institute of Sport Science produkt musiał zostać dobrze spasowany.

Asics Fujitrail to jedna z najlżejszych, najbardziej oddychających i najbardziej widocznych kurtek do biegania, które testowaliśmy – nie tylko ze względu na swój jaskrawy, piaskowy kolor. To jedna z najwygodniejszych kurtek, jest tak lekka, że często zapominamy, że ją nosimy. Ma też jedne z najlepszych właściwości oddychających spośród wszystkich kurtek. Jedynym mankamentem może być cena, jednak jeśli szukasz funkcjonalnej, wszechstronnej kurtki, która dobrze wygląda i będzie widoczna dla innych, zarówno na drodze, jak i na szlaku, to jest to doskonały wybór.

OCENA OGÓLNA 9/10

Kurtka są dostępne na ASICS.com, Eobuwie.pl, Sklepbiegacza.pl, ButyJana.pl.

Kurtkę testował Michał Wawrzyniak
Doświadczenie: 5 lat ścigania w maratonach na rolkach i 8 lat biegania, ubezpieczyciel sportowy
Rekordy życiowe:
5km – 18.12
10km – 37:13
półmaraton – 1:23.50
maraton – 3:03.18

Możliwość komentowania została wyłączona.