Adidas Supernova
28 września 2022 Mikołaj Raczyński Sprzęt

adidas Supernova 2.0 – test butów do biegania


adidas Supernova 2.0 to uniwersalne, dobrze amortyzowane buty biegowe. Buty skierowane są do osób ze stopą neutralną i supinującą. Przeznaczone są na twarde nawierzchnie takie jak chodniki czy ulice, jednak całkiem dobrze sprawdzą się także na utwardzonych ścieżkach leśnych i trasach szutrowych. Jak opisuje producent – cholewka została skonstruowana z siateczki EngineeredMesh i zastosowano w niej kilka specjalnych stref wentylacyjnych.  

Ważne jest również to, że buty są wykonane z Primegreen, serii wysokowydajnych materiałów pochodzących z recyklingu. W podeszwie środkowej zastosowano sprężystą amortyzację tworzywa Boost. Z kolei gumowana podeszwa zewnętrzna odpowiada za dobrą przyczepność na twardych nawierzchniach. But dostępny jest w jesiennej kolekcji butów do biegania od eobuwie.pl.

Adidas Supernova

Podstawowe informacje adidas Supernova 2.0

Przeznaczenie: treningowe / asfalt
Typ stopy: neutralna i supinująca
Drop: 9 mm (wysokość w pięcie: 25 mm / wysokość w przedniej części stopy: 16 mm)
Waga: około 280g (w rozmiarze 44)
Amortyzacja: średnia

Pierwsze wrażenia adidas Supernova 2.0

Po wyciąganiu butów z pudełka nie ma „efektu wow”, bo adidas Supernova to z pozoru dosyć tradycyjny but, na pewno nie tak nowoczesny i ekstrawagancki jak adidas 4DFWD. Jednak to nie znaczy, że pierwsze wrażenie jest negatywne, wręcz przeciwnie wielu biegaczkom i biegaczom taki „minimalizm” może się podobać.

Szczególnie w testowanej kolorystyce but na pewno nie będzie wyróżniał nas z tłumu biegaczek i biegaczy, ale to z pewnością nie jest jego celem.

Jak na proste buty treningowe Supernova 2.0 są dosyć lekkie, co czuć już chwilę po wyciągnięciu ich z kartonu.

Cholewka

Wierzchnia warstwa buta wykonana jest z siateczki, dzięki temu buty są przewiewne, a stopy w dużym stopniu zabezpieczone przed otarciami. Cholewka zrobiona jest w dużej mierze z produktów pochodzących z recyklingu, jednak w żaden sposób negatywnie nie wpływa to na jakość wykończenia.

Zapiętek jest delikatny i elastyczny, ale przy tym wszystkim stopa trzyma się całkiem dobrze. Buty są stosunkowo szerokie, a co za tym idzie powinny być wygodne dla każdego, nawet dla tych z wyjątkowo szerokimi stopami.

Adidas Supernova

Podeszwa

W adidas Supernova 2.0 nie znajdziemy zbyt agresywnego bieżnika, ale – ku mojemu zaskoczeniu – buty dobrze sprawują się nawet na mokrej nawierzchni i utwardzonych ścieżkach leśnych. Pokonywanie zakrętów jest dosyć proste, a dzięki temu, że buty nie są zbyt wysokie jak na obecne standardy, to w trakcie biegu dobrze czuje się podłoże.

Z pewnością nie są to buty startowe dla typowych „ścigaczy” walczących o urwanie każdej sekundy, jednak są na tyle lekkie i dynamiczne, że bez problemu pozwalają się rozpędzić do wyższych prędkości. Nie mają w sobie wkładek karbonowych, nie oddają energii tak jak topowe buty startowe, ale na pewno nie przeszkadzają. Pianka Boost dobrze amortyzuje uderzenia o asfalt, dzięki temu buty mogą być dobre dla biegaczy w każdej kategorii wagowej.

Buty potrzebują kilku treningów, żeby dobrze dostosować się do stopy, ale już po 30-40 kilometrach praktycznie nie czuć ich na nogach.

Dla kogo but adidas Supernova 2.0?

adidas Supernova 2.0 to niezwykle uniwersalny but, który znakomicie sprawdzi się jako obuwie treningowo-startowe dla początkujących, ale również ci bardziej zaawansowani i wyścigani mogą po nie sięgnąć na spokojne rozbiegania i biegi regeneracyjne. Sprawdzą się przede wszystkim jako buty na asfalt, ale bez większych obaw można w nich biegać po prostych ścieżkach leśnych i szutrze.

Podsumowując – adidas Supernova 2.0 to buty bardzo proste w obsłudze, ale wielofunkcyjne. Dobrze sprawdzą się zarówno przy 6 kilometrowej rundzie wokół osiedla, jak i jako but startowy na debiutancką „dyszkę”.

Adidas Supernova
ZaletyWady
uniwersalnośćbuty mają swoje ograniczenia, ale jeśli ktoś ma świadomość, że to dosyć podstawowy model, to ciężko wskazać na jakieś wady – ewentualnie mało ekstrawagancki wygląd, ale to oczywiście kwestia subiektywna
wygoda
prostota
stosunek ceny do jakości

Zobacz recenzję video adidas Supernova 2.0

But dostępny w sklepie eobuwie.pl.

Buty do testów użyczył nam sklep eobuwie.pl. W recenzje bieganie.pl nie ingerują marki ani partner publikacji.


Buty testował Mikołaj Raczyński

Wzrost: 179cm
Waga: 63kg
Rekordy życiowe:
– 5000m – 15:12
– 10 000m – 31:20

Możliwość komentowania została wyłączona.

Mikołaj Raczyński
Mikołaj Raczyński

Trener biegania. Zwolennik upraszczania treningu i sprowadzania biegania do maksymalnej dawki radości. W wolnych chwilach podbija scenę amatorskiego kolarstwa szosowego. Znany także jako Biegający Filozof.