DSC03113
10 lipca 2024 Mikołaj Raczyński Sprzęt

adidas Adizero Takumi Sen 10, czyli lekkość i dynamika – recenzja butów


adidas Adizero Takumi Sen 10 to buty zaliczane do kategorii “super shoes”, ale jednak trochę inne niż tzw. karbony i to nie tylko dlatego, że akurat w tym modelu z karbonu nie skorzystano. W jakich warunkach te buty sprawdzą się najlepiej? Zapraszamy do recenzji!

adidas Adizero Takumi Sen 10 – dane techniczne

  • Masa: 201 g (rozmiar 42,5)
  • Wysokość: 33 mm/ 27 mm
  • Przeznaczenie: Startowe
  • Nawierzchnie: Asfalt, drogi utwardzone
  • Cena: 949 zł

Wyścigowa seria Adizero ma w tym momencie 4 modele butów, które można zaliczyć do “super shoes”, czyli butów “wypełnionych” technologią, są to Takumi Sen 10, Boston 12, Adios Pro 3 oraz Prime X 2. Jednak nie oznacza to, że wszystkie te buty to tzw. karbony, bo w Takumi i Boston zastosowano pręty z włókna szklanego, a nie z karbonu.

W takim razie co otrzymujemy w Takumi i co to są w ogóle za buty?

Cholewka adidas Adizero Takumi Sen 10

W Takumi cholewka stworzona jest z materiałów w 20% pochodzących z recyklingu. Jest to bardzo przewiewna siateczka, która dobrze dopasowuje się do stopy. Biegacze i biegaczki, którzy szukają butów z miękkim, elastycznym zapiętkiem będą bardzo zadowoleni, bo w tym modelu ta część jest praktycznie niewyczuwalna. Moje – niezwykle wymagające – achillesy bardzo się z tym elementem polubiły.

DSC03102

Język jest miły w dotyku i elastyczny, nie tworzy całości z cholewką, ale dobrze dopasowuje się do stopy. W trakcie biegu jest niewyczuwalny, czyli taki jak powinien być. 

Podeszwa adidas Adizero Takumi Sen 10

Najnowszy model Takumi został wzbogacony o udoskonalone ENERGYRODS 2.0, czyli pręty z włókna szklanego, które są odpowiednikiem prętów karbonowych wykorzystywanych w adidas Adizero Adios Pro 3. ENERGYRODS 2.0 mają odpowiadać za płynne przetaczanie stopy z pięty na palce, co przekłada się na optymalny zwrot energii zarówno podczas skrętów, jak i biegu po prostej. 

DSC03108

W podeszwie środkowej zastosowano dwie warstwy pianki Lightstrike PRO, która zapewnia dobrą amortyzację i nadaje dynamiki odbiciu stopy od podłoża. 

Z kolei podeszwa zewnętrzna wykończona została – znaną z innych modeli marki adidas  – gumą Continental. Dzięki temu przyczepność zachowujemy także w trudniejszych warunkach, co miałem okazję sprawdzić podczas kilku treningów na mokrym tartanie.  

Dla kogo jest adidas Adizero Takumi Sen 10? 

Model ten został stworzony z myślą o zawodach na dystansach do 10km. Takumi  Sen 10 było najczęściej wykorzystywanym butem podczas niedawnego Adizero Road To Records. Dodatkowo warto zaznaczyć, że aktualny rekord świata kobiet na 10km (28:46 Agnes Jebet w tym roku w Walencji) także został ustanowiony w Takumi, a dokładniej – w poprzedniej wersji tego modelu. 

Jak na obecne standardy jest to but lekki, zwinny i dynamiczny, przypomina startówki sprzed “ery karbonu”. Nie jest aż tak wysoki (33mm) jak chociażby adidas Adizero Adios Pro 3 (39mm) i jest to wyczuwalne podczas zakrętów, nawrotek, zmian kierunków czy też po prostu przyspieszeń. Mimo że różnica to tylko 6mm, to biegnąc w Takumi dużo lepiej czuje się podłoże, a kontakt z asfaltem jest bliższy i przyjemniejszy. 

DSC03140

W Takumi startowałem w biegach ulicznych na milę i 5km oraz wykonałem kilka treningów na stadionie i asfalcie. Bez wątpienia krótkie i dynamiczne biegi to “środowisko naturalne” dla tego buta. Doskonale to było czuć podczas ulicznej mili, która odbywała się na dosyć krętej trasie, bo biegnąc w Takumi na każdym zakręcie zyskiwałem kilka metrów przewagi nad biegaczami, którzy biegli w wyższych butach. 

Takumi Sen 10 to świetny but startowy na dystansach do 10km, który może być też wykorzystywany do szybkich treningów. Jest to model trochę bardziej wymagający niż “napompowane” technologią i wyższe buty startowe. 

Po pierwszych treningach w Takumi dosyć mocno czułem mięśnie łydki i dwugłowe uda, co pokazało jako „rozleniwieni” jesteśmy przez współczesne buty, które z jednej strony są coraz szybsze i responsywane, ale z drugiej strony oddalają nas od naturalnego biegania. Tego typu ułatwienia na dłuższą metę mogą być  ryzykowane i kontuzjogenne, dlatego warto korzystać też z niższych butów, takich jak Takumi.

Należy zaznaczyć, że nie są to buty dla początkujących biegaczek i biegaczy, dla których wystarczające będą treningówki takie jak np. adidias Supernova. Jednak recenzowany model może być doskonałym wyborem dla osób, które krok po kroku przechodzą na coraz „szybsze” buty i czują, że wyczerpały już potencjał szybkościowy jaki dają np. Adizero Boston 12. 

DSC03113

Podsumowując: Takumi to model bardzo przydatny i niedoceniany, który dla wielu biegaczy może być świetną alternatywą dla flagowych startówek. Dodatkowo korzystanie z tych butów z pewnością otworzy nowe spojrzenie na “super shoes”.

Plusy: 

  • lekkość
  • dynamika 
  • bardzo dobre czucie podłoża

Minusy: 

  • może bardziej wymagający niż tzw. karbony 

Recenzja powstała na zlecenie marki adidas. Ccena jest w pełni przygotowana przez testera, marka nie ingerowała w treść.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Prawda
Prawda
5 miesięcy temu

Chora cena.

La- trener
La- trener
5 miesięcy temu

Bardzo dobry but do konkurencji chodu sportowego 👍

Krzycho
Krzycho
5 miesięcy temu

Miałem 9 i muszę przyznać że dobra treningówka,raczej na zawody poszukać coś innego np.puma fast WD tyle że trzeba biegać poniżej 4 min/km

Piotr
Piotr
5 miesięcy temu

Szkoda, że nie ma w recenzji porównania do Takumi Sen 9, które są niemal identyczne, ale właśnie – czy warto wymieniać 9 na 10?

Mikołaj Raczyński
Mikołaj Raczyński

Trener biegania. Zwolennik upraszczania treningu i sprowadzania biegania do maksymalnej dawki radości. W wolnych chwilach podbija scenę amatorskiego kolarstwa szosowego. Znany także jako Biegający Filozof.