Lawrence Cherono scaled 1000x600 1
10 lipca 2024 Iza Żaczek Newsy

Maratończyk Lawrence Cherono zdyskwalifikowany na 7 lat za doping


Organizacja AIU (Athletics Integrity Unit) oficjalnie zawiesiła maratończyka Lawrence’a Cherono, zwycięzcę maratonów w Bostonie i w Chicago w 2019 roku, na 7 lat oraz unieważniła wszystkie jego wyniki sportowe uzyskane od 23 maja 2022 roku.

W lipcu 2022 roku 35-letni zawodnik został tymczasowo zawieszony przed Mistrzostwami Świata w Oregonie, za pozytywny wynik testu na trimetazydynę, substancję stosowaną głównie w związku z chorobami serca. Środek znany jest z wpływu na poprawę wytrzymałości i czasu regeneracji sportowców, znajdujący się na liście zakazanych substancji Światowej Agencji Antydopingowej.

źródło: X/ AIU

„Próbując wyjaśnić pozytywny wynik testu, Cherono początkowo twierdził, że otrzymał antybiotyk erytromycynę, a lekarz wstrzyknął mu nieznaną substancję w celu leczenia problemów żołądkowych. Następnie próbował obarczyć winą swoich kolegów z treningu, twierdząc, że byli zazdrośni o jego sukces.” – podaje AIU.

„Jednakże, w kolejnym pisemnym oświadczeniu, Cherono powiedział, że jego żona nieumyślnie podała trimetazydynę w postaci tabletek Carvidon, zamiast środków przeciwbólowych, o które prosił, w leczeniu bólu mięśni po treningu 22.05.2022″ – powiedział AIU. Po wnikliwej analizie dokumentacji medycznej jego żony, przeprowadzonej przez AIU we współpracy z Kenijską Agencją Antydopingową, okazało się, że nie szukała ona leczenia w placówce medycznej i nie istnieją żadne dokumenty na potwierdzenie jego niewinności.

Lawrence Cherono został uznany za winnego i zawieszony oficjalnie na 7 lat, po uzyskaniu w maju 2022 roku pozytywnego wyniku testu na zabronioną substancję trimetazydynę oraz za składanie fałszywych zeznań i dostarczanie fałszywej dokumentacji medycznej, w celu wyjaśnienia swojego pozytywnego wyniku testu.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zbigniew
Zbigniew
4 dni temu

Nie wiedziałem, że ból mięśni po treningu czyli zwykłe zakwasy można leczyć i to środkami przeciwbólowymi !!!!! Do głowy mi to nie przyszło !!!! Ale człowiek jest stary i głupi !!!!

ElCapitan0
ElCapitan0
4 dni temu

No i wróci do siebie. Koledzy mu zazdrościli dlatego go dopingowali 🤣