28 sierpnia 2012 Redakcja Bieganie.pl Sport

Złoty chłopak Kirani James

Dwa złote medale mistrzostw świata w kategorii kadetów, złote medale mistrzostw świata juniorów i seniorów, złoto Igrzysk Olimpijskich, rewelacyjny rekord życiowy na 400 m – 43.94, to dorobek Kiraniego Jamesa, zawodnika, który dopiero 1 września skończy 20 lat! W niniejszym artykule przedstawiamy pierwszego medalistę olimpijskiego w historii Grenady.
Igrzyska Olimpijskie w Londynie wykreowały nam wielu nowych bohaterów, jednym z nich jest niewątpliwie Kirani James. Dzięki przekonywującemu zwycięstwu w finałowym biegu na 400 m oraz świetnej postawie po każdym z biegów, gdy przed celebracją zwycięstwa najpierw ściskał dłonie startującym z nim zawodnikom, a z Oscarem Pistoriusem wymienił się nawet numerem startowym, utkwił w pamięci wszystkim kibicom lekkoatletyki.

Progresja rekordów życiowych Kiraniego Jamesa na 400 m (opracowanie własne)

Młody zawodnik z Grenady swoją karierę rozpoczął bardzo wcześnie. Już w wieku 14 lat (2007 r.) został mistrzem CARIFTA Games, czyli międzynarodowych zawodów lekkoatletycznych organizowanych przez kraje należące do Karaibskiej Organizacji Wolnego Handlu (CARIFTA). W tym samym roku wywalczył też srebrny medal mistrzostw świata kadetów, gdzie okazał się lepszy od wielu biegaczy starszych od niego o 2 lata. Jego czas uzyskany w finale tych zawodów – 46.96 do tej pory jest natomiast najlepszym wynikiem jaki kiedykolwiek na dystansie 400 m uzyskał 14-latek.
Jego kariera rozwijała się w błyskawicznym tempie. W latach 2008-2010 wywalczył 5 kolejnych złotych medali zawodów CARIFTA Games, zwyciężył w młodzieżowych Igrzyskach Wspólnoty Narodów, wywalczył dwa złote medale mistrzostw Panamerykańskich juniorów oraz 4 medale mistrzostw świata juniorów i juniorów młodszych (w tym 3 złote). Co roku poprawiał też swoje rekordy życiowe na dystansach 200 i 400 m.

james_01.jpg Kirani James (z prawej) podczas mistrzostw świata juniorów w Bydgoszczy, gdzie wywalczył srebrny medal (fot. Piotr Łudzik)

Po tylu sukcesach odniesionych w kategoriach juniorowskich wszyscy zastanawiali się, czy James będzie potrafił wykorzystać swój talent także w rywalizacji z seniorami. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. Już na początku sezonu 2011, urodzony w Gouyave sprinter, uzyskał rewelacyjny czas 44.80, który plasuje go obecnie na trzecim miejscu w historii biegu na 400 m w hali. Kilka miesięcy później sięgnął po złoty medal mistrzostw świata w Daegu, stając się najmłodszym mistrzem w historii (18 lat).
Tytuł mistrza świata zdobyty w świetnym stylu sprawił, że James mimo młodego wieku stał się głównym faworytem do zdobycia mistrzostwa olimpijskiego. I tak dzięki słabej dyspozycji w roku 2012 Jeremyego Warinera oraz problemom zdrowotnym LaShawna Merritta Grenadyjczyk bez problemów wywalczył w Londynie złoto z czasem 43.94. Ten świetny rezultat jest pierwszym wynikiem poniżej 44 sekund uzyskanym przez zawodnika spoza Stanów Zjednoczonych i kto wie, być może pierwszym wyraźnym sygnałem, że 13-letni rekord świata Michaela Johnsona może czuć się zagrożony.

Kirani James
ur. 1 września 1992 r. w Gouyave (Grenada)