bratyslawa
1 kwietnia 2022 Bartłomiej Falkowski Sport

Zapowiedź Bratislava Marathon 2022


Maraton, półmaraton, dycha, sztafeta maratońska, sztafeta półmaratońska, mini maraton, biegi dla dzieci oraz bieg/marsz dla seniorów. Nie jest to lista imprez biegowych z całego miesiąca, a biegi, które odbędą się w Bratysławie w najbliższy weekend 2-3 kwietnia w ramach 17. CSOB Bratislava Marathon. Sprawdźcie czego można się spodziewać po wydarzeniu, które właśnie zyskało nowego, dużego sponsora – markę New Balance.

Sobota dla dzieci i seniorów

Pierwszy dzień sportowych zmagań to m.in. biegi dla najmłodszych. Oczywiście młodzi Słowacy będą mogli wystartować na standardowych dla siebie dystansach od 300 do 1600 metrów. Jednak ciekawostką jest „bieg” na… 5 metrów. Bieg, a raczej zawody w raczkowaniu, są przeznaczone dla najmłodszych. Tego samego dnia startuje też mini maraton na 4,2 km i liczący taki sam dystans bieg i marsz dla seniorów. Jak widać, Słowacy dbają zarówno o poziom sportowy najmłodszych jak i tych, którzy mają już trochę więcej lat. Dodatkowo podczas turystycznej szóstki można wraz z przewodnikiem marszobiegiem zwiedzać najpiękniejsze i historyczne fragmenty miasta.

Z poważniejszych biegów tego dnia odbywa się bieg na dziesięć kilometrów, który jest „głównym daniem” sobotniej części wydarzenia. Rekordy trasy to 32:46 i 36:54 co sugeruje, że sporo zawodników z Polski może pokusić się zarówno i wypad turystyczny jak i o walkę o czołowe miejsca. Praktycznie cała trasa biegu ulokowana jest wzdłuż Dunaju i przebiega przez dwa mosty.

Półmaraton i maraton

Zarówno połówka jak i maraton przeprowadzane są na tej samej trasie, której znaczna część biegnie wzdłuż pięknego Dunaju i to po obu stronach rzeki. Zawodnicy odwiedzą Stare Miasto jak i nową dzielnicę biurową. To też właśnie łączy w sobie Bratysława, która jest jednym z najstarszych miast w Europie, a jednocześnie jednym z najprężniej rozwijanych się City w tej części kontynentu.

Zawodnicy będą przebiegać obok Bramy Michalskiej z wieżą posiadającą dach w kształcie cebuli. Jak widać cebula wcale nie jest narodowym warzywem Polaków 😉

Jeśli chodzi o poziom sportowy to ten zdecydowanie lepiej prezentuje się w półmaratonie. Rekordy trasy 62:33 i 1:11:51 należą do zawodników z Afryki od 2015 roku. W tym samym roku łupem Kenijczyków padły też rekordy maratońskie 2:17:18 i 2:35:35. Jednak w ostatnich edycjach brakuje zawodników z Afryki stąd o zwycięstwa powalczyć mogą gospodarze jak i Polacy.

Nasi biegacze wielokrotnie stawali na podium biegu w Bratysławie. W 2019 roku maraton wygrał Sławomir Gawlik z czasem 2:37:17. Dwie ostatnie edycje półmaratonu padły łupem znanego słowackiego biegacza Tabora Sahajdy, który jest chyba najlepszym zawodnikiem ostatnich lat na dystansie półmaratonu maratonu u naszych sąsiadów.

Prężnie rozwijający się CSOB Bratislava Marathon ma szansę stać się, wzorem czeskich biegów, bardzo silną pozycją w europejskim kalendarzu biegów. Z pewnością pomoże mu w tym pozyskanie silnego sponsora – marki New Balance, która od tego roku widnieje wśród kluczowych partnerów wydarzenia.

NB Bratyslawa Maraton 2022 1200x628px 3 2 003

W weekendowym, napiętym terminarzu mocnych biegów w Europie, np. w Pradze, czy Paryżu warto poświęcić uwagę wydarzeniom w Bratysławie. Może dzięki temu za rok ktoś z czytelników wybierze się, aby właśnie tam powalczyć o czołowe miejsca. Wówczas, gdy za kilka lat gdy impreza dorówna rangą najważniejszym biegom w Europie, będziemy mogli się chwalić, że wygrywali tam nasi.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Bartłomiej Falkowski
Bartłomiej Falkowski

Biegacz o wyczynowych aspiracjach, nauczyciel wychowania fizycznego i wielbiciel ciastek. Lubi podglądać zagranicznych biegaczy i wplatać ich metody treningowe do własnego biegania.