8 stycznia 2017 Redakcja Bieganie.pl Sport

Z cyklu: ciekawe miejsca. Stadion Tussols-Basil w Olot w Katalonii


Czasami pokazujemy ciekawe konstrukcje mające służyć biegaczom, zazwyczaj poprostu stadiony lekkoatletyczne, choć czasami jest to coś więcej, jak np w Odense w Danii. Zapraszamy także na relację z camousu Nike w Oregonie.

Tym razem, przenosimy się do Katalonii. Ciekawym miejscem jest Stadion Tussols-Basil w Olot, w północno wschodniej Hiszpanii. Olot, to 30 tysięczne pięknie położone miasteczko położone na terenie parku wulkanicznego. Stadion ukończony został w 2002 roku, inwestorem było miasto, za projekt odpowiedzialna była hiszpańska firma RCR Achitekci. Autorzy otrzymali nagrodę Unii Europejskiej w kategorii architektura nowoczesna w 2003 roku.

tussols1

tussols2
Stadion położony jest w naturalnym otoczeniu, wzbogaca istniejący krajobraz i przybliża lekkoatletykę do natury. Obiekt stoi na polanie w dębowym lesie i stanowi ciekawą relację zarówno z jego bliższym i dalszym otoczeniem, trybunami dla widzów, konstrukcją obok stadionu, w której znajdują się toalety i prysznice. Tussols-Basil leży w obszarze granicznym miasta i parku wzdłuż rzeki, jako obszar rekreacyjny i sportowy, jest architektoniczną odpowiedzią na sztuczność dychotomii park/miasto.

tussols3

tussols8

Miejsce składa się tak naprawdę z dwóch polan oddzielonych pozostałością wypływu wulkanicznego i poważnym problemem, który architekci musieli rozwiązać, było jak zlokalizowac obiekt o tak dużych rozmiarach jak stadion. Dlatego zdecydowali się na wpisanie stadioniu w przyrodę tak, by biegacze mogli biegać w całkowicie naturalnym otoczeniu.

tussols projekt

tussols12

tussols4

tussols9

Co ciekawe, na etapie realizacji projekt wzbudził protesty ze strony sportowców z jednej strony, a ekologów z drugiej strony. Pierwsi sprzeciwiali się zostawieniu drzew w środku a drudzy nie zgadzali się na ich żadną wycinkę. W końcu drzewa zostawiono. Działają jak filtry, które zmieniają się w zależności od pory roku, raz są zupełnie przezroczyste a o innej porze nieprzezroczyste lub półprzezroczyste.

tussols7

Jest jeszcze coś: polana na tyłach obiektu, to były pola urawne, otwiera się niczym pozytywna przestrzeń, która przełamuje swoje własne granice. Światła, jak wieże strażnicze, wyłaniają się z gęstych skupisk wśród pni drzew, wielopoziomowe siedzenia dopasowuje się do stoku aby służyć widzom.

tussols11

I na koniec krótka migawka filmowa z Tussols w Olot. W Olot jest nieco cieplej niż w Polsce, ale nie jest to w tym moencie ciepły, śródziemnomorski klimat, dlatego jeśliby ktoś chciał pobiegać w doskonałych warunkach pogodowych, to zapraszamy do Andaluzji. Nasz obóz biegowy nad Costa del Sol odbywa sie w dniach: 18-26 lutego 2017. Więcej >>>

 

Możliwość komentowania została wyłączona.