kwidzyn
28 listopada 2020 Krzysztof Brągiel Sport

Wojskowi podbili Kwidzyn


W Kwidzynie na Pomorzu walczono w sobotę (28 listopada) o medale 92. PZLA Mistrzostw Polski w biegach przełajowych. W rywalizacji seniorów złote krążki trafiły do wojskowych. Na krótszych dystansach wygrywali: Marcin Lewandowski i Paulina Kaczyńska, na dłuższych: Aleksandra Brzezińska i Tomasz Grycko. Ciekawie było również w kategoriach juniorskich, gdzie z presją faworytów poradzili sobie rekordziści kraju. 

Rekordziści robią swoje

Zawody rozpoczęły biegi nastolatek i nastolatków. Na 2 km juniorek (U20) pewnie wygrała Klaudia Kazimierska (LKS Vectra Włocławek). Srebrna medalistka tegorocznych MP seniorek na 1500 m przecięła metę w 5:43 (czas pokazuje, że w przełajach dystans należy traktować umownie). Druga finiszowała Zuzanna Bronowska (Mazovia ProActive Ciechanów), a trzecia Olimpia Breza (KUKS Remus Kościerzyna).

W tej samej kategorii wiekowej, ale na dystansie 4 km wygrała Oliwia Wawrzyniak (KS Energetyk Poznań).  Srebro zdobyła Natalia Bielak (KS SMS Szklarska Poręba), brąz trafił do Emilii Mikszuty (SKLA Sopot). Oliwia podobnie, jak Klaudia pomimo młodego wieku poznała już w tym sezonie smak rywalizacji z seniorkami. Podczas MP we Włocławku zajęła 8 miejsce z najlepszym w historii czasem na 5000 m juniorek (16:25.84).

O ile dziewczyny wygrywały z wyraźną przewagą, o tyle w rywalizacji juniorów młodszych (U18) nie zabrakło emocji do samego końca. Prawdziwą gratką okazał się pojedynek Krzysztofa Różnickiego (GKS Cartusia Kartuzy) z Filipem Rakiem (AZS KU Politechniki Opolskiej) na 3 km. Ostatecznie wygrał Różnicki, meldując się na mecie 1 sekundę przed rywalem z Opolszczyzny. Przypomnijmy, że obaj zawodnicy są aktualnie juniorskimi rekordzistami kraju w kategorii U18 – Krzysztof na 800 i 1000 m, Filip na 1500 m. Na trzecim stopniu podium stanął inny rekordzista (na halowe 600 m) Kacper Lewalski (MKS Truso Elbląg).

Żołnierze strzelają w złoto

W rywalizacji seniorek na krótszym dystansie (4 km) wygrała Paulina Kaczyńska (WMLKS Pomorze Stargard). Po 7. miejscu MP na 10000 m w Karpaczu i nieszczęśliwym 4. MP na uliczną dychę w Poznaniu, podopieczna trenera Zbigniewa Krzyśka „osłodziła” sobie złotem przełajów trudny sezon.  Za Kaczyńską na mecie pojawiła się obrończyni tytułu z Olszyny młodzieżówka Beata Topka (ULKS Talex Borzytuchom), trzecia była aktualna wicemistrzyni Polski na 5000 m Sylwia Indeka (LKS Pszczyna).

4 km kobiet S i U23

1.KACZYŃSKA Paulina(WMLKS Pomorze Stargard)12:42
2.TOPKA Beata (ULKS Talex Borzytuchom)12:45 – złoto U23
3.INDEKA Sylwia(LKS Pszczyna)12:52

Na 4 km mężczyzn, wzorem biegu pań, seniorzy wystartowali wspólnie z zawodnikami z kategorii U23. Największym faworytem był rzecz jasna Marcin Lewandowski (CWZS Zawisza Bydgoszcz). Nasz brązowy medalista na 1500 m z Dohy sprostał oczekiwaniom, choć do końca musiał uważać na atakującego młodzieżowca Patryka Kozłowskiego (RLTL ZTE Radom). Jako trzeci na mecie pojawił się kolejny zawodnik z kat. U23 – Oliwier Mutwil (CKS Budowlani Częstochowa).

4 km mężczyzn S i U23

1.LEWANDOWSKI Marcin(CWZS Zawisza Bydgoszcz)11:21
2.KOZŁOWSKI Patryk (RLTL ZTE Radom)11:23 – złoto U23
3.MUTWIL Oliwier(CKS Budowlani Częstochowa) 11:27 – srebro U23

Wśród seniorek, które wybrały dystans 6 km, za największe faworytki należało uznać zawodniczki z grupy wojskowej Henryka Szosta – Aleksandrę Brzezińską (MKL Toruń) i Annę Bańkowską (KS Podlasie Białystok). Obie panie dość szybko wypracowały sobie przewagę nad resztą stawki, tocząc brato… siostrobójczy pojedynek. Zwycięsko z tej potyczki wyszła Aleksandra Brzezińska, odrywając się Bańkowskiej na przedostatniej pętli. Do ostatnich metrów ważyły się losy 3 miejsca. Brąz dosłownie wyszarpała sobie młodzieżówka Weronika Lizakowska (KUKS Remus Kościerzyna) wpadając na metę centymetry przed Sylwią Ślęzak (CKS Budowlani Częstochowa).

6 km kobiet S i U23

1.BRZEZIŃSKA Aleksandra(MKL Toruń)20:03
2.BAŃKOWSKA Anna(KS Podlasie Białystok)20:22
3.LIZAKOWSKA Weronika(KUKS Remus Kościerzyna)20:27 – złoto U23

Głównym daniem mistrzostw był bieg mężczyzn na dystansie 8 km. Chrapkę na kolejne złoto do kolekcji miał Tomasz Grycko (UKS Bliza Włądysławowo). Plany chciał mu jednak pokrzyżować Kamil Jastrzębski (SKB Kraśnik), który otworzył bieg w swoim stylu, od razu obejmując prowadzenie. Liderów próbował trzymać Błażej Brzeziński (CWZS Zawisza Bydgoszcz), jednak tempo, które od startu podyktował Jastrzębski, okazało się za mocne.

Prowadzący duet z każdą pętlą powiększał przewagę nad resztą stawki. Grycko przez dłuższy czas czaił się za plecami Jastrzębskiego. Kiedy jednak na szóstym okrążeniu podopieczny trenera Piotra Oberziga zaatakował, zrobił to przekonująco. Złoty medal dla Tomasza Grycko to jego piąty przełajowy triumf z rzędu. Wygrywał w roku 2016 w Żaganiu, w 2017 w Jeleniej Górze, w 2018 ponownie w Żaganiu i rok temu w Olszynie.

Drugie miejsce wywalczył Kamil Jastrzębski, dla którego jest to trzeci srebrny medal MP w tym roku (po 10 km i 5000 m). Trzecią pozycję do końca musiał bronić Błażej Brzeziński, którego atakował Krzysztof Gosiewski (CWZS Zawisza Bydgoszcz). Najlepszy młodzieżowiec w stawce Mikołaj Czeronek (WKS Śląsk Wrocław) finiszował siódmy.

8 km mężczyzn S i U23

1.GRYCKO Tomasz (UKS Bliza Władysławowo)23:34
2.JASTRZĘBSKI Kamil(SKB Kraśnik)23:45
3.BRZEZIŃSKI Błażej (CWZS Zawisza Bydgoszcz) 24:16
4.CZERONEK MIKOŁAJ(WKS Śląsk Wrocław)24:47 – złoto U23

1. GRYCKO Tomasz (UKS Bliza Władysławowo) 23:342. JASTRZĘBSKI Kamil (SKB Kraśnik) 23:453. BRZEZIŃSKI Błażej (CWZS Zawisza Bydgoszcz) 24:16…7. CZERONEK MIKOŁAJ (WKS Śląsk Wrocław) 24:47 – złoto U23

Klasyfikację klubową wśród seniorów wygrał CWZS Zawisza Bydgoszcz (dla którego punktowali: Lewandowski, Brzeziński i Gosiewski). Drugie miejsce zajął LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża (Dąbrowski, Demczyszak, Niemczyk). Brąz zdobyli zawodnicy z GKS-u Żukowo (Serkowski, Żygenda, Zyborowicz). Wśród seniorek najmocniejszą ekipę miało KS Podlasie Białystok (Bańkowska, Mikiewicz-Łapińska, Parszczyńska). Srebro przypadło biegaczkom z AZS AWF Kraków (Broniatowska, Górak, Szostecka), a brąz zawodniczkom LŁKS Śniadowo Łomża (Jagielska, Szyszka, Bytner-Kwiatkowska). 

PEŁNE WYNIKI 92. MP W BIEGACH PRZEŁAJOWYCH 

Możliwość komentowania została wyłączona.

Krzysztof Brągiel
Krzysztof Brągiel

Biega od 1999 roku i nadal niczego nie wygrał. Absolwent II LO im. Mikołaja Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu. Mieszka na Warmii. Najbardziej lubi startować na 800 metrów i leżeć na mecie.