10 października 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

Wojskowe Mistrzostwa Europy w biegu na 20 km


W niedzielę, 13 października w Paryżu odbędą się Wojskowe Mistrzostwa Europy w biegu na 20 km. Podobnie jak w roku ubiegłym w stolicy Francji wystartuje silna reprezentacja Polski na czele z rekordzistą kraju w maratonie – Henrykiem Szostem i obrończynią tytułu – Iwoną Lewandowską.

iwona lewandowska

Przypomnijmy, że na ubiegłorocznych mistrzostwach Polacy wywalczyli trzy złote medale: drużynowo w klasyfikacji ogólnej, drużynowo wśród mężczyzn i indywidualnie za sprawą Iwony Lewandowskiej. Do tego doszły miejsca na podium Błażeja Brzezińskiego (srebro), Mariusza Giżyńskiego (brąz) i Olgi Kalendarowej-Ochal (brąz), a także jeden rekord Polski.

Autorką rekordu naszego kraju była wspomniana Lewandowska. Iwona w klasyfikacji generalnej kobiet zajęła wysokie, czwarte miejsce, a uzyskany przez nią wynik 1:07:20 był o minutę lepszy od poprzedniego rekordu Polski należącego do Wandy Panfil uzyskanego podczas mistrzostw kraju w biegu na 20 km (Brzeszcze, 1988 r.).

W tym roku Iwona Lewandowska także powinna powalczyć o medal. Po kontuzji, która wyeliminowała ją ze startów w pierwszej części sezonu nie ma już śladu. Potwierdziła to w minioną niedzielę zwyciężając w Biegnij Warszawo z bardzo dobrym wynikiem 33:04.

f2.jpg 
W 2012 r. Polacy spisali się znakomicie. Czy w tym roku powtórzą sukces? Naturalnymi liderami naszej kadry wydają się Henryk Szost oraz Iwona Lewandowska. fot. https://www.facebook.com/iwona.lewandowska.run

 

Obok rekordzistki Polski w Paryżu zobaczymy m.in. Henryka Szosta, dla którego będzie to pierwszy start w biegu ulicznym od kwietniowego Orlen Warsaw Marathon, Michała Kaczmarka, który bardzo dobrze spisał się w Warszawie podczas Biegnij Warszawo (1 miejsce z czasem 29:29) i podopiecznych Grzegorza Gajdusa: Błażeja Brzezińskiego i Arkadiusza Gardzielewskiego, którzy mają za sobą start w Maratonie Berlińskim.

Skład reprezentacji Polski:

  • Błażej Brzeziński
  • Arkadiusz Gardzielewski
  • Michał Kaczmarek
  • Olga Kalendarowa-Ochal
  • Iwona Lewandowska
  • Henryk Szost

Bieg na 20 km w Paryżu jest jednym z najważniejszych sportowych wydarzeń w stolicy Francji. Trasa tej wyjątkowej imprezy biegowej wiedzie przez najsłynniejsze ulice i zabytki tego wspaniałego miasta. Biegacze, także amatorzy, ścigają się nad Sekwaną i co najważniejsze, start i meta biegu umiejscowione są w pobliżu wieży Eiffla.

 

ff.jpg 

Les 20 Km de Paris, bo tak brzmi oficjalna nazwa imprezy, ma swój start pod wieżą Eiffla 

Najważniejszą tegoroczną imprezą dla polskich maratończyków szkolących się w wojsku będą Mistrzostwa Świata Wojskowych, które odbędą się 23 listopada w Paramaribo w Surinamie.

 

Możliwość komentowania została wyłączona.