29 stycznia 2015 Redakcja Bieganie.pl Sport

W Warszawie powstanie nowoczesny stadion lekkoatletyczny


W Warszawie może wkrótce powstać nowoczesny stadion lekkoatletyczny. Andrzej Biernat, Minister Sportu i Turystyki zapowiedział, że trwają pracę nad tym by do 2020 roku wybudować narodowy stadion lekkoatletyczny na bazie istniejącego stadiony Skry.

stadion skra

Brak nowoczesnego stadionu lekkoatletycznego sprawia, że największe imprezy lekkoatletyczne omijają Warszawę. Ta sytuacja może zmienić się przed 2020 rokiem, do tego czasu ma bowiem powstać nowoczesny obiekt, na którym mogłyby się odbywać nawet mistrzostwa Europy.

Informację tę podał Andrzej Biernat. Minister Sportu i Turystyki chciałby aby stadion powstał na bazie istniejącego stadionu Skry. Niestety nie jest to takie proste, gdyż na drodze stają problemy z własnością gruntu.

Jak podaje na swojej stronie internetowej Polski Związek Lekkiej Atletyki stadion Skry został przekazany lekkoatletyce w końcu lat 60. XX wieku. Po długich dyskusjach czy nowoczesny obiekt tartanowy ma powstać na obiektach Legii czy Skry zdecydowano się na drugą opcję. 15 sierpnia 1969 roku otwarto na Skrze pierwszy w naszej części Europy stadion z bieżnią tartanową, a Warszawa starała się nawet o organizację w roku 1971 mistrzostw kontynentu (ostatecznie zawody odbyły się w Helsinkach). Przez lata obiekt był centrum życia lekkoatletycznego w Polsce.

Obecnie na stadionie Skry, mimo stosunkowo nowej bieżni, nie są rozgrywane oficjalne zawody. Obiekt nie posiada certyfikatu PZLA, a jego trybuny są w fatalnym stanie. Liczymy na to, że pomysł Ministerstwa Sportu i Turystyki zmieni ten stan rzeczy.

Lekkoatletyka dla każdego

Aby w przyszłości na nowoczesnym stadionie miał kto startować ministerstwo uruchomiło program „Lekkoatletyka dla każdego”. Program upowszechniania lekkiej atletyki ma na celu reaktywowanie i pobudzenie działań lekkoatletycznych ośrodków oraz popularyzację lekkiej atletyki, jako wiodącej dyscypliny sportu służącej wszechstronnemu rozwojowi dzieci i młodzieży.

Celami projektu są m.in.:

  • popularyzacja i upowszechnianie lekkiej atletyki,
  • stworzenie atrakcyjnej oferty dotyczącej organizacji zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży pochodzących z różnych środowisk,
  • opracowanie spójnego modelu procesu szkoleniowego zgodnego z wytycznymi federacji lekkoatletycznych IAAF i EA,
  • przygotowanie ogólnopolskiego systemu diagnozy, selekcji i naboru oraz identyfikacji talentów w szkoleniu młodzieży,
  • budowanie ścieżki rozwoju kariery lekkoatletycznej stanowiącej podstawę nowej struktury organizacji szkolenia dzieci i młodzieży w Polsce.

W akcję zaangażowali się czołowi, byli polscy lekkoatleci: Lidia Chojecka, Paweł Czapiewski i Sebastian Chmara.

Możliwość komentowania została wyłączona.