New Balance 1080v12
 
29 stycznia 2015 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

ASICS GEL-Glorify – debiut tuż, tuż!


ASICS GEL-Glorify – nowość na rynku butów biegowych, która zadebiutuje na półkach sklepowych Intersportu na początku lutego. But trafił już w ręce testerów. Jednym z nich jest Maciek Łucyk – biegacz z rekordem życiowym w maratonie 2:29:14. Ciekawi opinii?
SPECYFIKACJA TECHNICZNA 

dedykowany dla stopy: neutralnej i supinującej
typ biegacza: od amatora po profesjonalistę
waga biegacza: +80 kg
główne technologie: I.G.S. – IMPACT GUIDANCE SYSTEM, SYSTEMY AMORTYZACJI: FLUID RIDE, GEL REARFOOT AND FOREFOOT, GUIDANCE LINE DISCREET LACING SYSTEM, CLUTCH COUNTER, GENDER SPECYFICS +3 WOMAN (spadek w bucie dla kobiet o 3 mm wyższy niż w bucie dla mężczyzn)
waga buta: 320 g w rozmiarze 9 US (męski)
spadek (drop): 10 mm (męski), 13 mm (damski)

ASICS GEL Glorify
Fot.: ASICS GEL-Glorify
Po pierwszym założeniu butów miałem bardzo pozytywne odczucia. W pierwszej kolejności najbardziej „odczułem” zapiętek w Glorify – ten jest podwyższony, a sam but wyższy przy stawie skokowym, co zapewniało uczucie bardzo dobrego trzymania stopy. Samo dopasowanie buta – wprost idealne. Bardzo cenną cechą butów ASICS jest duża przestrzeń przy palcach (dużo początkujących biegaczy tego nie docenia), co pozwala uniknąć niepotrzebnych obtarć podczas biegu.

Maciek1.jpg
Fot.: Maciek Łucyk testuje ASICS GEL-Glorify

Zrobiłem już kilka treningów w tych butach i mogę stwierdzić, że:

  • Uwzględniając stosunek ogromnej ilości GEL-u zastosowanego pod piętą i przednią częścią stopy, a mojej maratońskiej wagi (64 kg) oceniam dynamikę modelu na bardzo zaawansowaną. Jeszcze parę lat temu mierząc model podobnej klasy czułem się dosłownie jak na poduszkach (cała dynamika biegu ginęła), natomiast Glorify zachowuje się bardzo dynamicznie. Wszystko to dzięki zastosowaniu pianki FluidRide, która w połączeniu z amortyzacją GEL zapewnia odpowiednią dynamikę buta.

  • Przetaczanie stopy w tym modelu jest podobne do autopilota w samolocie – od momentu zetknięcia z podłożem stopa przetacza się w prawidłowy, anatomiczny sposób. Osobiście mam tendencję do skręcania stawu skokowego na treningach, a w tych butach jest to niemożliwe.

Maciek3
Fot.: ASICS GEL-Glorify

  • Podeszwa buta jest dość szeroka i dużą powierzchnią przylega do podłoża. Niektórzy zapewne stwierdzą, że są one zbyt toporne. Moim zdaniem – nic bardziej mylnego. W ostatnich dniach pogoda płatała różne figle i musiałem biegać w błocie, śniegu i miejscami nawet po delikatnym lodzie. Stwierdzam z czystym sumieniem, że przyczepność tego modelu w ciężkich warunkach jest idealna. Niedawno biegałem po ośnieżonej, oblodzonej drodze. Nogi mi nie uciekały, a dość ciekawe doznanie.

Maciek2
Fot.: Maciek Łucyk testuje ASICS GEL-Glorify

Po tych testach mogę z czystym sumieniem polecić ten model, który jest w stanie spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagającego biegacza.