5 lipca 2016 Redakcja Bieganie.pl Sport

W środę startują Mistrzostwa Europy w Amsterdamie


Już w środę startują Mistrzostwa Europy w Amsterdamie, dla wielu naszych zawodników to druga, po Igrzyskach Olimpijskich, najważniejsza impreza lekkoatletyczna tego roku. Ile szans medalowych mają Polacy i co czeka nas w pierwszych dniach zawodów? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w poniższym tekście.
Mistrzostwa Europy rozgrywane w roku olimpijskim to nie nowość. Od 2010 roku mistrzostwa Starego Kontynentu organizowane są w cyklu dwuletnim, co oznacza, że już po raz drugi będziemy mieli do czynienia ze wspomnianą sytuacją. Pierwsze mistrzostwa rozgrywane w roku olimpijskim odbyły się w Helsinkach i niespecjalnie zachwyciły swoim poziomem. W tym roku ma być inaczej, także w kontekście występu naszej reprezentacji.

Cztery lata temu nasi lekkoatleci wywalczyli w Helsinkach zaledwie 4 krążki (tym dwa w konkurencji biegowej). Był to efekt tego, że nie zobaczymy tam pierwszego składu polskich lekkoatletów, dla których priorytetem był start na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie. 

0W5A6652

Zdecydowanie lepszy występ reprezentanci Polski odnotowali dwa lata później w Zurychu, gdzie aż 12-krotnie zawodnicy w biało-czerwonych barwach stawali na podium (6 w konkurencjach biegowych). W tym roku powtórzenie tego sukcesu nie będzie łatwe, ale i tak powinniśmy być zadowoleni z faktu, że do Amsterdamu wybrało się naprawdę wielu naszych najlepszych lekkoatletów. 

Z biegowych faworytów w Holandii zabraknie jedynie Patryka Dobka, który świadomie zrezygnował ze startu na rzecz przygotowań do Igrzysk w Rio. Pełny skład naszej reprezentacji znajdziecie tutaj: Liczna reprezentacja Polski na Mistrzostwa Europy w Amsterdamie.

Kandydaci do medali

Z grona medalistów poprzednich mistrzostw na bieżni w Amsterdamie zobaczymy Adama Kszczota, który będzie bronić tytułu mistrza w biegu na 800 m, Krystiana Zalewskiego, który przed dwoma laty był drugi w biegu na 3000 m z przeszkodami, Joannę Jóźwik, trzeciej w Zurychu na 800 m oraz sztafetę mężczyzn na 4x 400 m, która na poprzednich mistrzostwach Europy zajęła trzecie miejsce.

asw ms reporter 22

Oprócz wspomnianych zawodników szanse na medale mają także Angelika Cichocka i Marcin Lewandowski, choć w ich przypadku nie wiadomo na jakim dystansie pobiegną (zostali zgłoszeni do biegów na 800 i 1500 m), a także Sofia Ennaoui, Joanna Linkiewicz i żeńska sztafeta 4x 400 m.

Pierwszy dzień zawodów

Amsterdamskie mistrzostwa trwać będą przez pięć dni. Pierwsza konkurencja (eliminacje rzutu młotem kobiet) odbędzie się już w środę 6 lipca o godzinie 10:35. Pierwsza konkurencja biegowa (nie uwzględniając rywalizacji wieloboistów), odbędzie się godzinę później. Wówczas na bieżni swój udział w Mistrzostwach Europy rozpoczną płotkarki startujące w konkurencji 100 m ppł. – wśród nich Karolina Kołeczek.

Oprócz Kołeczek w pierwszym dniu zawodów zobaczymy Agatę Forkasiewicz, Annę Kiełbasińską, Klaudię Konopko (preeliminacje na 200 m), Przemysława Słowikowskiego, Remigiusza Olszewskiego (preeliminacje na 100 m), Patrycję Wyciszkiewicz (preeliminacje na 400 m), Jakuba Krzewinę, Łukasza Krawczuka (preeliminacje na 400 m), Roberta Brylińskiego, Patryka Adamczyka (400 m pł), Krystiana Zalewskiego (eliminacje na 3000 m prz) oraz Angelikę Cichocką, Joannę Jóźwik i Sofię Ennaoui (eliminacje na 800 m). 

737A2371

Jedynym finałem, który odbędzie się w środę będzie finałowy bieg na 10000 m kobiet. Niestety w tej konkurencji na starcie zabraknie Polek. Faworytkami tego biegu będą Turczynka Tasemin Can, Brytyjka Jo Pavey i Portugalka Sara Moreira.

Gdzie śledzić mistrzostwa?

Relację z Amsterdamu śledzić będzie można w telewizji na TVP Sport i Eurosporcie (1 i 2), a także w TVP1 i TVP2 w dniach finałowych (piątek, sobota, niedziela). Dostępna będzie także transmisja w internecie w serwisie sport.tvp.pl oraz na stronie European Athletics: www.european-athletics.org.

Na stronie European Athletics dostępne są także aktualne listy startowe oraz wyniki na żywo: http://www.european-athletics.org/competitions/european-athletics-championships/2016/schedules-results/

Możliwość komentowania została wyłączona.