7 grudnia 2012 Redakcja Bieganie.pl Sport

W niedzielę 19. Mistrzostwa Europy w biegach przełajowych


W niedzielę w Budapeszcie odbędą się 19. Mistrzostwa Europy w biegach przełajowych. Zawodnicy rywalizować będą o medale w klasyfikacji indywidualnej i drużynowej w sześciu biegach. Łącznie w stolicy Węgier wystartuje rekordowa liczba ponad 500 zawodników z 35 krajów.

Najwięcej emocji towarzyszy tradycyjnie rywalizacji seniorów. Na starcie nie pojawią się może najlepsi zawodnicy w Europie (Mo Farah, dwukrotny mistrz olimpijski i przełajowy mistrz Europy z 2006 r., zrezygnował ze startu w Budapeszcie), mimo to o złoto powinni powalczyć liczący się na naszym kontynencie długodystansowcy.

blazej brzezinski
Błażej Brzeziński (na zdjęciu podczas przełajowych mistrzostw świata w Bydgoszczy)
będzie w tym roku jedynym Polakiem, który na przełajowych ME wystartuje w biegu seniorów
(fot. Sławomir Naskręt dla bieganie.pl)

Zawodnikiem, którego nazwisko najczęściej wymienia się w gronie faworytów jest Hiszpan Ayad Lamdassem. Urodzony w Maroku zawodnik ma już na swoim koncie dwa srebrne medale przełajowych mistrzostw Europy. W tym roku liczy na zwycięstwo indywidualne oraz drużynowe, Hiszpanie wystawiają bowiem silną reprezentację, w której poza Lamdassemem pobiegną Carles Castillejo (przełajowy mistrz Hiszpanii), Alberto Lozano, Javier Guerro, Juan Carlos Higuero (halowy mistrz Europy na 1500 m z 2007 r.) i Antonio David Jimenez (niegdyś świetny przeszkodowiec).

Na zwycięstwo i powtórzenie tym samym sukcesu z ubiegłego roku liczy Atelaw Yeshetela Bekele. Belg to kolejny reprezentant kraju spoza Europy (urodził się w Etiopii), który korzysta ze zmiany obywatelstwa i zdobywa medale imprez międzynarodowych. Na taki sam los liczy jego rodak Abdi Bashir, który w tym roku zajął już 4 miejsce podczas mistrzostw Europy w biegu na 10000 m.

Pochodzącym z Afryki biegaczom będzie chciał przeszkodzić Sergiy Lebid. 37-letni reprezentant Ukrainy to 9-krotny zwycięzca przełajowych mistrzostw Europy (łącznie zdobył 12 medali). Do walki o medale powinni włączyć się także Włosi: Andrea Lalli i Daniele Meucci.

Wśród zgłoszonych seniorek brakuje głośnych nazwisk. Do grona faworytek zaliczają się medalistki z ubiegłego roku Fionnuala Britton z Irlandii (1 przed rokiem) i Dulce Felix z Portugalii (2). Poza nimi do walki o złoto powinny włączyć się Portugalka Sara Moreira (dwukrotna brązowa medalistka mistrzostw Europy na 5000 m), Belgijka Almensh Belete i Holenderka Adrienne Herzog.

W kategoriach młodzieżowych wyróżniającymi postaciami powinni być reprezentanci Azerbejdżanu Hayle Ibrahimov (bieg mężczyzn) i Layes Abdullayeva (bieg kobiet) – oboje urodzeni w Etiopii.

Polacy w żadnym biegu nie będą pełnili roli faworytów (największe szanse na wysoką lokatę daje się Szymonowi Kulce w biegu juniorów). O składzie naszej 10-osobowej reprezentacji, która w historii startów w przełajowych mistrzostwach Europy wywalczyła 9 medali (1 złoty, 4 srebrne i 4 brązowe), możecie przeczytać tutaj: Skład reprezentacji Polski na ME w biegach przełajowych

Możliwość komentowania została wyłączona.