oregon
21 lipca 2022 Krzysztof Brągiel Sport

Trzymamy kciuki za Annę Wielgosz. Zapowiedź VII dnia MŚ w Eugene


Już wiemy, że to nie będą spektakularne mistrzostwa świata w wykonaniu polskich ośmiusetmetrowców. Panowie odpadli w pierwszej rundzie, ale jest jeszcze nadzieja w Annie Wielgosz. Polka pobiegnie w ostatniej, szóstej serii kwalifikacyjnej. Ponadto, siódmego dnia zmagań poznamy najlepszych specjalistów od 200 metrów. Będą to jedyne czwartkowe finały. Jak dokładnie wygląda rozkład jazdy na 7 dzień zawodów? O której wstać, żeby nie przegapić startu Polki? Sprawdzamy, co ciekawego wydarzy się na słynnym Hayward Field siódmego dnia lekkoatletycznego mundialu.

Ostatnia nadzieja polskich dwóch kółek

Mężczyźni koncertowo pogrzebali nadzieje polskich kibiców. Jest jednak szansa, że jutro będziemy w lepszych humorach. Anna Wielgosz pobiegnie w szóstej serii eliminacyjnej i to już jest powód do optymizmu. Polka będzie znała wyniki poprzednich przedbiegów, co ułatwi ewentualny awans z czasem (6x q).

W Europie nie ma już słabych drużyn, a na mistrzostwach świata nie ma słabych ośmiusetmetrówek. Mimo wszystko, wylosowane przez Wielgosz rywalki, zdają się być w zasięgu. Ponad poziom wybija się Kenijka, Mary Moora, która 30 czerwca w Sztokholmie pokonała Keely Hodgkinson. Pozostałe biegaczki nie robią już takiego wrażenia. Miejsce w top 3, gwarantujące automatyczny awans (Q), to nie mrzonki.

Jamajskie podium po raz drugi?

Interesująco zapowiadają się finały 200 metrów. W stawce pań są medalistki na 100 m: Shelly-Ann Fraser-Pryce, Shericka Jackson i Elaine Thompson-Herah. O ile dwie pierwsze w przedbiegach przekonywały, o tyle „Fast Elaine” biegała ciężko. Jest to dobra wiadomość dla największej przegranej finału na setkę, Diny Asher-Smith. Brytyjka wyrównała rekord kraju 10.83 i została bez krążka. To dobry moment, żeby powetować straty.

W stawce brakuje fenomenalnych Namibijek, które robiły furorę w Tokio. Christine Mboma w związku z kontuzją i konfliktem z menadżerem w ogóle odpuściła Eugene. Beatrice Masilingi odpadła w półfinale. Ciekawe jak poradzą sobie Amerykanki: Abby Steiner i Tamara Clark. W poprzednich rundach radziły sobie całkiem nieźle.

Lyles vs Knighton

Na ten pojedynek czeka cały sprinterski świat. Noah Lyles, urzędujący mistrz świata, podejmie juniorską gwiazdę, Erriyona Knightona. Póki co, obaj dżentelmeni szli przez kwalifikacje jak czołgi. Dziś jeden będzie szczęśliwy, a drugi smutny jak Ingebrigtsen po finale 1500 m.

Knighton ustanowił w tym roku rekord świata U20, zatrzymując zegar w Baton Rouge na 19.49. Co ciekawe, Usain Bolt jako junior biegał zaledwie 19.93. Lyles ma przewagę psychologiczną, ponieważ wygrał z młodszym kolegą podczas mistrzostw USA z całkiem sympatycznym 19.67. Knighton miał 19.69.

Szkoda, że kontuzja wyeliminowała z zabawy mistrza świata na 100 m, Freda Kerleya.

Półfinały na 800 m, eliminacje na piątkę

W czwartek rozegrane zostaną półfinały 800 m mężczyzn. Mimo, że bez Polaków w stawce, to emocji nie zabraknie. Zasady kwalifikacji są surowe jak warunki na obozie aklimatyzacyjnym PZLA w Seattle. Tylko miejsce w top 2 gwarantuje awans do finału (ponadto są zaledwie 2 miejscówki na promocję z czasem „q”).

W pierwszym półfinale m.in. mistrz olimpijski, Emmanuel Korir i właściciel drugiego wyniku na tegorocznych listach światowych, Wyclife Kisasy. Poza nimi: Peter Bol, czy Tony Van Diepen. W drugim półfinale zobaczymy halowego mistrza i wicemistrza świata: Mariano Garcię i Noah Kibeta. W trzecim przedbiegu wystąpią: mistrz świata juniorów, Emmanuel Wanyonyi, Marco Arop, Benjamin Robert, czy Mark English.

Wczoraj na piątkę walczyły panie, dziś o miejsce w finale rywalizować będą panowie. Selemon Barega trafił do serii z Joshuą Cheptegeim. W drugim półfinale pojawi się Jakob Ingebrigtsen, który o prawo walki o medale będzie się ścigać mi.in. z Yomifem Kejelchą, Jacobem Kropem, czy Markiem Scottem, który zimą w Belgradzie zdobył brąz halowych mistrzostw świata na 3000 m. Pewny awans daje miejsce w top 5 (Q).

VII dzień MŚ w Eugene (21 lipca/22 lipca)

2:10 – 800 m kobiet – eliminacje (Anna Wielgosz)
3:10 – 5000 m mężczyzn – eliminacje
4:00 – 800 m mężczyzn – półfinały
4:35 – 200 m kobiet – FINAŁ
4:50 – 200 m mężczyzn – FINAŁ

Możliwość komentowania została wyłączona.

Krzysztof Brągiel
Krzysztof Brągiel

Biega od 1999 roku i nadal niczego nie wygrał. Absolwent II LO im. Mikołaja Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu. Mieszka na Warmii. Najbardziej lubi startować na 800 metrów i leżeć na mecie.