11 lipca 2015 Redakcja Bieganie.pl Sport

Trzy medale polskich biegaczy w Tallinie


Karolina Kołeczek, Patrycja Wyciszkiewicz i Karol Zalewski cieszyli się w sobotę z wywalczonych w Tallinie medali Młodzieżowych Mistrzostw Europy. Kołeczek była druga w biegu na 100 m ppł., Wyciszkiewcz trzecia na 400 m, natomiast Zalewski został mistrzem Starego Kontynentu w biegu na 200 m.

Pierwszą polską biegaczką, która w Tallinie stanęła na podium była Karolina Kołeczek. Nasza najlepsza płotkarka zajęła drugie miejsce w finałowym biegu na 100 m ppł. ulegając jedynie Szwajcarce Noemi Zbaren, która wynikiem 12.71 ustanowiła nowy rekord mistrzostw.

Czas uzyskany przez Polkę, 12.92, jest jej drugim wynikiem w karierze i jednocześnie trzecim poniżej 13 sekund. Rezultat ten daje jej gwarancję startu na mistrzostwach świata w Pekinie.

0W5A7413

0W5A7448

– Jestem bardzo szczęśliwa z osiągniętego wyniku – powiedziała po biegu. – Jestem także zadowolona ze srebrnego medalu, cieszę się, że mogłam sprawić radość kibicom z mojego kraju. Na mistrzostwach świata w Pekinie chcę poprawić rekord życiowy. To jest mój kolejny duży cel. Dziś byłam bardzo blisko.

Zdobywając srebrny medal zawodniczka Trójki Sandomierz powtórzyła swój sukces sprzed dwóch lat z Tampere.

Drugi medal dla Polski wywalczyła w sobotę Patrycja Wyciszkiewicz. Polka uplasowała się na trzecim miejscu w finale 400 m kobiet z czasem 51.63, zaledwie o 0.01 s. słabszym od jej wyniku z eliminacji będącego zarazem nowym rekordem Polski w kategorii U23. 

Reprezentantkę naszego kraju wyprzedziły Rumunka Bianca Razor i Rosjanka Jekatierina Rieńżyna. Co ciekawe wszystkie medalistki biegu w Tallinie stały także na podium podczas Mistrzostw Europy Juniorów, które odbyły się dwa lata temu w Rieti. Wówczas pierwsza była Wyciszkiewicz, Razor druga, a Rieńżyna trzecia.

0W5A8159

Złoto Zalewskiego

Największy sukces podczas trzeciego dnia mistrzostw i jak dotychczas największy podczas całych zawodów odniósł Karol Zalewski. Obrońca tytułu wywalczonego dwa lata temu w Tampere i tym razem okazał się najlepszy w biegu na 200 m,

Polak w finale osiągnął czas 20.49 (+1.1 m/s), dzięki czemu o 0.14 s. wyprzedził drugiego na mecie Leona Reida z Wielkiej Brytanii i o 0.33 .s trzeciego Jana Jirka z Czech.

– Tegoroczne mistrzostwa były dla mnie lepsze niż dwa lata temu – powiedział Zalewski. – Bieg nie było do końca łatwy, bo nie było widać wszystkich rywali. Na szczęście pogoda była idealna, z tylnym wiatrem, udało mi się wygrać, więc jestem naprawdę szczęśliwy.

Ennaoui i Kuciapski z szansą na kolejne złote medale

W pozostałych finałach biegowych Polacy zajmowali miejsca poza podium. Syntia Ellward była ósma w biegu na 800 m, Zofia Wróblewska piąta na 200 m, zaś w piątek Dominik Kopeć był także piąty w finale 100 m, a Agata Forkasiewicz ósma na tym samym dystansie wśród kobiet.

W niedzielę ostatni dzień zawodów. W programie finałowego dnia mistrzostw znajdziemy m.in. biegi na 1500 m kobiet i 800 m mężczyzn, gdzie faworytami będą Sofia Ennaoui i Artur Kuciapski (w sobotę zwyciężył w pierwszym półfinale).

0W5A8025

Przypominamy, że rywalizację młodzieżowców można na żywo śledzić w internecie na stronie: http://www.eurovisionsports.tv/ea/index.html

Wyniki dostępne są tutaj: http://www.european-athletics.org/

Kaczyńska tuż za podium na Uniwersjadzie

Dodajmy, że na trwającej równocześnie w Gwangju Uniwersjadzie Paulina Kaczyńska – mistrzyni Polski w biegu na 10000 m – zajęła czwarte miejsce w finałowym biegu na dystansie 5000 m. Polce, która osiągnęła czas 16:05.81 do medalu zabrakło 1.72 sekundy.

Taką samą pozycję zajął również Damian Czykier, któremu do medalu w biegu na 110 m przez płotki zabrakło zaledwie 0.03 s. (czas Polaka 13.72).

Jutro (niedziela, 12 lipca) także ostatni dzień rywalizacji studentów. Przypomnijmy, że dotychczas medale w Korei wywalczyły trzy biegaczki: Joanna Linkiewicz, Emilia Ankiewicz (obie na 400 m ppł.) i Małgorzata Hołub (400 m).

Możliwość komentowania została wyłączona.