szost
30 marca 2024 Artur Kozłowski Sport

Treningi Henryka Szosta przed swoim ostatnim maratonem w Dębnie


Rekordzista Polski w maratonie Henryk Szost trenuje do swojego ostatniego maratonu w karierze. Sprawdziliśmy, jak sportowo wyglądają jego przygotowania, ile przebiega kilometrów, a także jakie najcięższe treningi wykonał w swoich ostatnich maratońskich treningach.

Ostatni maraton Henryka Szosta odbędzie się podczas jubileuszowego 50. Maratonu Dębno, który rozegrany zostanie 12 maja 2024 roku. Będzie to doskonała okazja, by uczcić na biegowo karierę naszego reprezentanta, ale również dopingować go po raz ostatni na maratońskim dystansie!

Artur Kozłowski: Jak idą przygotowania do ostatniego maratonu w karierze?

Henryk Szost: Jeżeli chodzi o przygotowania, to idą bardzo falowo, dlatego że kilka razy miałem kłopoty ze zdrowiem. Tak jak teraz wypadło mi kilka dni treningu. Ogólnie nie mam problemu z pokonywaniem dłuższych dystansów, ale też tak jak mówiłem, nie nastawiam się na jakieś wielkie bieganie w Dębnie, to ma być oficjalne zakończenie kariery. Teraz mam dużo pracy, skończyłem pracę w wojsku, zacząłem szerszą współpracę z marką New Balance w nowym projekcie i dlatego czasu jest mniej. Ale będę się starał jak najlepiej przygotować.

Czyli jesteś teraz prawdziwym amatorem biegania, który łączy pracę z bieganiem?

Tak, ja zawsze mówiłem, że wielu amatorów jest bardziej ambitnych, niż zawodnicy wyczynowi, ponieważ zawodnicy wyczynowi nie do końca doceniają, jaki mają komfort przygotowania. Natomiast amator musi wiązać pracę, którą wykonuje ze swoją pasją, czyli bieganiem, i to jest naprawdę godne podziwu.

Nie należysz do tych, którzy prowadzą statystyki, ale ile teraz biegasz kilometrów tygodniowo?

Jeżeli chodzi o rozbiegania to wszystko, co realizuję to zarówno krótsze dystanse od 10 kilometrów, ale też dłuższe odcinki do 30-kilometrowe. Póki co są to same rozbiegania na prędkościach między 3.50 a 4.00 min/km. Ostatnio przebiegłem 30-kę narastającą ze średnią 3.47 min/km, na wymagającej trasie w Bielsku-Białej. Tam było ciągle pod górę albo w dół, ale przebiegłem ją w zdrowiu i byłem zadowolony, nie byłem bardzo zmęczony. To był taki mój najdłuższy bieg, ale ja nigdy nie biegałem dłużej niż 30 kilometrów w przygotowaniach maratońskich. Poza tym biegam jednorazowo 10-20 kilometrów, u siebie też mam pętlę 22-kilometrową, ale skupiam się teraz, żeby biegać dla przyjemności i nie mam zamiaru wskakiwać na jakieś wielkie obroty. To, co miałem zrobić w trakcie mojej kariery biegowej to już zrobiłem. Mamy teraz młodych zawodników i jeżeli chodzi o wyniki, to na nich trzeba się skupić.

Ile razy w tygodniu wychodzisz biegać?

Jak było wszystko zdrowotnie dobrze, to starałem się wychodzić 5 razy w tygodniu. Teraz wypadło mi 6 dni treningowych, ale jak będzie zdrowie, to do tego wrócę.

Wszedłeś w nowy projekt z marką New Balance, na czym on polega?

To jest taki promo truck, bus promocyjny marki New Balance, gdzie można obejrzeć najnowsze modele butów, można je przymierzyć, można przetestować. Bardzo fajna sprawa, bo mam super kontakt z tymi, którzy przychodzą i pytają o buty. Bardzo fajna inicjatywa, w ramach której będę jeździł po całej Polsce. W ostatni weekend byłem w Warszawie, w najbliższym czasie będę na maratonie w Bratysławie, gdzie New Balance jest partnerem technicznym, a potem będziemy mogli się spotkać podczas Mistrzostw Polski w maratonie 28 kwietnia w Łodzi. W kolejnych miesiącach planuję spotkania z grupami biegowymi w Polsce, gdzie będziemy się spotykali na treningach, będziemy mogli razem pobiegać, porozmawiać, przetestować buty.

nb

Mamy 6 tygodni do maratonu w Dębnie. Gdybyś miał idealne zdrowie czas, to jak byś je wykorzystał?

Gdybym miał czas solidnie przygotowywać się na konkretny wynik, to pojechałbym teraz do Szklarskiej Poręby na miesiąc, skupiłbym się na treningu tempowym, odcinkach bieganych z prędkością docelową i pewnie chciałbym jeszcze zrobić 3 długie narastające treningi. Niestety takiej opcji nie mam, bo podjąłem pracę, na której się koncentruję, ale będę się starał jak najlepiej przygotować.


Zapisy do Maratonu Dębno wciąż trwają. Na listach startowych jest już ponad 2400 zawodników. Przypomnijmy, że wśród osób, które ukończą maraton, wylosowany będzie nowy Fiat 500! Zapisów można dokonywać tutaj. Wszystkie informacje na stronie organizatora www.maratondebno.pl.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Artur Kozłowski
Artur Kozłowski

Maratończyk z życiówką 2:10.58, olimpijczyk z Rio de Janeiro, zwycięzca ORLEN Warsaw Marathon...tak było kiedyś, a teraz gość który łapie biegowe endorfiny w przerwach między byciem ojcem, prowadzeniem firmy i dzieleniem się biegowym doświadczeniem, współtwórca aplikacji biegowej www.planbieganie.pl