02 pieninyultratrail
31 maja 2024 Karolina Obstój Trail running

Mistrzostwa Europy Off-Road – dzień pierwszy – wyniki verticala

31 maja rozpoczęły się Mistrzostwa Europy Off-Road w Annecy. Impreza rozpoczęła się od Uphill Mountain Race. Wśród medalistów pojawiło się sporo niespodzianek. Mistrzami Europy zostali Brytyjczyk Joe Steward i Niemka Nina Engelhard. Dominik Tabor zajął 36. miejsce.

Uphill Mountain Race, czyli bieg alpejski, rozgrywany w formule biegu pod górę został rozegrany na dwóch dystansach:

• seniorzy: 7,6 km i przewyższenie +990m/-60m  (suma podbiegów/zbiegów),
  • U20: 5,6km, +830m/-10m.

“Niespodziewani” medaliści

Alpy Francuskie przywitały biegaczy “pogodą dla koneserów”. Padał deszcz, a w wielu miejscach na trasie zalegało sporo błota, więc biegacze nie uniknęli ślizgania się. Mistrzem Europy – z ponad minutową przewagą – został Brytyjczyk Joe Steward, który w verticalu na poprzednich Mistrzostwach Europy, odbywających się w 2022 r. w El Paso zajął 7. miejsce i 8. miejsce na zeszłorocznych Mistrzostwach Świata. Srebro wywalczył Brytyjczyk Jacob Adkin, który na verticalu podczas ME w El Paso zajął dopiero 29. miejsce. Brązowy medal zdobył dziewiętnastoletni Niemiec Lukas Ehrle, który mógł startować ze swoimi rówieśnikami w biegu juniorów, ale zdecydował się na rywalizację seniorską.

Na dość odległych pozycjach dobiegli biegacze wymieniani wśród faworytów do zwycięstwa, którzy na swoim koncie mają już medale ME. Włoch Cesare Maestri, który na poprzednich Mistrzostwach Europy wywalczył złoto w verticalu i srebro w biegu anglosaskim, w Annecy zajął dopiero 41. miejsce. Daniel Osanz i Zak Hanna – trzeci i czwarty w El Paso – zajęli odpowiednio 29. i 34. miejsce. Włoch Francesco Puppi, regularnie zajmujący czołowe miejsca w biegach z serii GTWS, zdobywca drugiego miejsca podczas zeszłorocznego OCC, zajął 16. miejsce.

Dominik Tabor, jedyny reprezentant Polski na biegu verticalowym seniorów zajął 36. miejsce z czasem 48 minut i 50 sekund. W rywalizacji juniorów Jakub Florek zajął 24. miejsce, a Maciej Lachowski 26. Bieg seniorski ukończyło 69 biegaczy, a juniorski 38.

TOP5

1. Joe Steward – Wielka Brytania – 42:37
  2. Jacob Adkin – Wielka Brytania – 43:55
  3. Lukas Ehrle – Niemcy – 44:23
  4. Roberto Delorenzi – Szwajcaria – 44:41
  5. Frederic Tranhand – Francja – 44:48

Złoto drużynowe wywalczyli Brytyjczycy, srebro Szwajcarzy, a brąz Francuzi.

Niespodziewana zwyciężczyni

Mistrzynią Europy została Niemka Nina Engelhard, która debiutowała w imprezie rangi mistrzowskiej. Jej dotychczasowym największym osiągnięciem było 9. miejsce w Mistrzostwach Niemiec w biegu przełajowym w 2023 r. Srebro wywalczyła doświadczona Brytyjka Scout Adkin, brązowa medalistka z El Paso w biegu anglosaskim i czwarta na verticalu, siostra Jacoba, który także wywalczył srebro. Brązowy medal zdobyła Rumunka Madalina Monica Florea, srebrna medalistka z biegu anglosaskiego w El Paso i zwyciężczyni biegu finałowego zeszłorocznego GTWS.

Sporym zaskoczeniem było dopiero 17. miejsce Maude Mathys, podwójnej złotej medalistki z El Paso w verticalu i biegu anglosaskim. Judith Wyder, która w 2023 r. wywalczyła srebrny medal podczas MŚ w biegach górskich w biegu anglosaskim, w Annecy zajęła 6. miejsce.

W seniorskiej rywalizacji Polskę reprezentować miała Anna Celińska, która niestety nie pojawiła się na starcie z powodu urazu pleców, którego doznała na kilka dni przed zawodami. W rywalizacji juniorek Karolina Tyman zajęła 27. miejsce.

Bieg ukończyło 57 seniorek i 36 juniorek.

TOP5

1. Nina Engelhard – Niemcy – 50:08
  2. Scout Adkin – Wielka Brytania – 51:43
  3. Madalina Monica Florea – Rumunia – 52:33
  4. Christel Dewalle – Francja – 53:32
  5. Elise Poncet – Francja – 53:58

Klasyfikację drużynową wygrały Francuzki, srebro wywalczyły Brytyjki, a brąz Szwajcarki.

Sporo zaskoczeń wśród medalistów mogło wynikać z warunków jakie panowały na trasie. Tym bardziej, że na verticale biegacze często wybierają buty asfaltowe, bez agresywnego bieżnika. W błotnistych warunkach było to z pewnością dużą przeszkodą i skutkowało ześlizgiwaniem się, szczególnie na stromych odcinkach.