DSC05018 1
25 kwietnia 2023 Karolina Obstój Trail running

Jak spakować się na bieg i co warto mieć w plecaku?


Co spakować do plecaka? To zależy od wielu czynników m.in. od tego: czy wybieramy się na trening, czy startujemy w zawodach, jak długi bieg przewidujemy, jaka jest pora roku oraz w jakim terenie planujemy biegać. W przypadku zawodów jest o tyle łatwiej, że organizatorzy wskazują, jakie wyposażenie obowiązkowo powinien mieć ze sobą każdy uczestnik. Pojawia się także pytanie, w co to wszystko zapakować? I jak to zrobić, żeby było nam wygodnie? Mamy dla Was dużo wskazówek!

Co zabrać ze sobą na trening?

Wybierając się na wycieczkę biegową w górskim terenie, warto wyposażyć się w kilka najpotrzebniejszych rzeczy. Z jednej strony mają one umożliwić nam wykonanie efektywnego treningu, a z drugiej służyć naszemu bezpieczeństwu na szlaku. Trening to też najlepszy moment na  przetestowanie i przyzwyczajanie się do biegania z różnymi elementami wyposażenia, wymaganych podczas zawodów. Jak zostało wskazane wcześniej, to co zabierzemy ze sobą na trening, zależy od wielu czynników. Zatem poniższą listę potraktujcie jako sugestię, a nie „must have” każdej wycieczki. 

DSC05163

W co się spakować?

Zanim odpowiemy na pytanie: co ze sobą zabrać? Ustalmy, do czego to zapakować? Rynek biegowy oferuje biegaczom dużo udogodnień, które przyczyniają się do zwiększenia komfortu biegania po górach:

 • Spodenki z kieszonkami – jeśli zabieracie ze sobą tylko kilka najpotrzebniejszych rzeczy np. telefon, mały softflask (miękki bidon) i kilka żeli, to najprościej będzie spakować to w spodenki z dużą ilością kieszeń lub ze wbudowanym pasem z kieszeniami.
 • Pas na biodra – kolejnym rozwiązaniem jest elastyczny pas zakładany na biodra z jedną dużą „przelotową” kieszenią lub podzielony na kilka mniejszych kieszonek. Jeśli nigdy tego nie próbowaliście, bo myślicie, że jest na pewno niewygodny i wszystko będzie skakać, to polecam się przekonać i spróbować. To naprawdę komfortowe rozwiązanie.
 • Kamizelka lub plecak biegowy – jeśli plecak kojarzy się wam tylko ze szkolnym tornistrem i nigdy nie mieliście do czynienia z plecakami – a tym bardziej kamizelkami – biegowymi, to czym prędzej zorientujcie się, jeśli chodzi o ten temat. Plecaki i kamizelki mają rozmiary, tak jak ubrania, więc można je idealnie dopasować. Mają mnóstwo kieszonek – mniejszych i większych – co ułatwia pakowanie. Ostatnio pojawiły się nawet kamizelki przystosowane pod anatomiczną budowę kobiet. Kieszenie na softflaski umieszczono poniżej biustu, aby zapewnić kobietom jak największy komfort.

Co zabrać ze sobą na wycieczkę biegową?

 • Picie + pojemnik na płyny – nawadniać powinniśmy się na treningach przez cały rok, dlatego pamiętajcie, żeby zabrać ze sobą jakieś napoje w postaci wody lub izotoniku. Najlepiej zaopatrzyć się w tzw. softflaski, czyli miękkie bidony, które można wygodnie transportować, albo w plecak ze wbudowanym bukłakiem na płyny.
 • Jedzenie – zabierzcie ze sobą to, co najbardziej lubicie jeść podczas treningu. Żele, batony energetyczne, banana lub bakalie. Schronisko może być zamknięte, więc lepiej mieć swój zapas.
 • Telefon komórkowy – ze względów bezpieczeństwa warto mieć ze sobą telefon i co najważniejsze musi być on NAŁADOWANY. Pamiętajcie, że w minusowych temperaturach bateria rozładowuje się szybciej.
 • Folia NRC – jest lekka, nie zabiera dużo miejsca, a może się przydać – szczególnie w niskich temperaturach – nie tylko w sytuacji wypadku, czy doznania kontuzji. Wyobraźcie sobie, że jesteście na wycieczce z kolegą, który zabłądził i ma przy sobie kluczyki do samochodu. Podczas czekania na niego, koc termiczny może okazać się zbawienny.
 • Kurtka + odzież na zmianę – jeśli wybieracie się w wyższe partie gór, to pamiętajcie, że warunki w górach potrafią się dynamicznie zmieniać, a na grzbiecie może być dużo zimniej i wietrzniej niż w dolnych partiach. Dlatego warto zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową lub przeciwwiatrową oraz tzw. komin/buff. Jeśli zaplanowaliście kilkugodzinną wycieczkę, warto zabrać ze sobą również koszulkę na zmianę. Zanim włożycie odzież do plecaka, zapakujcie ją najpierw do worka foliowego, żeby nie zamokła od potu lub deszczu. 
 • Mapa trasy – nie sugeruję brania ze sobą klasycznej, papierowej mapy, ale jeśli korzystacie z map online, to przed wyruszeniem na wycieczkę zróbcie screen mapy, bo w górach możecie nie mieć zasięgu. Jeśli macie taką możliwość, to wgrajcie GPX z mapą trasy do zegarka.
DSC06743

W zależności od okoliczności listę tę można wydłużyć m.in. o raczki/nakładki z kolcami na buty, pieniądze (na zakup ewentualnych posiłków lub picia w schronisku, albo w celu nabycia biletów wstępu do parku narodowego) lub dowód osobisty (gdy trasa przebiega poza granicami polski). 

Co zabrać ze sobą na zawody?

W przypadku zawodów sytuacja jest o tyle prostsza, że w zdecydowanej większości przypadków, regulamin zawodów przewiduje, jakie wyposażenie obowiązkowe biegacz powinien mieć ze sobą podczas biegu. Można postawić tezę, że im dłuższe zawody, tym dłuższa lista wyposażenia. Czasem organizatorzy wskazują także, jakie wyposażenie jest dodatkowo zalecane. Przykładowo, na Dolnośląskim Festiwalu Biegów Górskich (DFBG) na trasie Złotego Maratonu w wyposażeniu obowiązkowym znajduje się:

 • aktywny telefon przez cały czas zawodów (wraz z roamingiem),
 • kubek na wodę lub bidon,
 • numer startowy oraz chip – dostarczony przez organizatora,
 • dowód osobisty lub paszport,
 • folia NRC.
DSC04984

Przed zawodami należy sprawdzić w regulaminie, jakie wyposażenie obowiązkowe jest wymagane i posiadać je ze sobą na trasie. Te wytyczne nie są fanaberią organizatora, ale mają służyć bezpieczeństwu biegaczy. Oprócz wymaganego wyposażenia do biegowego plecaka, kamizelki czy pasa na biodra w zależności od preferencji, możecie spakować dodatkowy sprzęt lub pożywienie. Jednak lista wskazana przez organizatora, jako wyposażenie obowiązkowe, to „must have”. Z pewnością niektórych elementów wyposażenia obowiązkowego nigdy nie wykorzystacie, ale jak mówi przysłowie: lepiej nosić, niż się prosić. Poza tym pamiętajcie, że:

 • Organizatorzy coraz częściej przeprowadzają wyrywkowe kontrole wyposażenia obowiązkowego. Zazwyczaj ma to miejsce na mecie, ale na niektórych zawodach zdarza się to także na punktach kontrolnych. W przypadku DFBG zgodnie z regulaminem zawodów: Za brak jakiegokolwiek z elementów obowiązkowego wyposażenia określa się karę czasową w wysokości – minimum 15 min/każdy element;
 • Na niektórych zawodach wyposażenie obowiązkowe trzeba okazać już w trakcie odbioru pakietu startowego. W przypadku braku jakiegoś elementu pakiet nie zostanie wydany.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Karolina Obstój
Karolina Obstój

Z wykształcenia prawniczka, a z zamiłowania ambitna biegaczka amatorka, spełniająca się w biegach górskich, choć od asfaltu nie stroni. Trenerka biegania i organizatorka obozów biegowych. Więcej o mnie znajdziesz na Instagramie.