Tokyo Marathon
19 września 2021 Kuba Pawlak Sport

Tokyo Marathon przełożony na marzec 2022


W piątek 17 września organiztorzy Tokyo Marathon – jednego z sześciu największych maratonów świata, zrzeszonych pod szyldem Abbott World Marathon Majors – poinformowali o przełożeniu imprezy na początek przyszłego roku. Czy biegaczy czeka kolejna fala przeniesień?

Japonia próbuje wypłaszczyć krzywą liczby zachorowań, która wyraźnie wzrosła w lipcu tego roku, czyli w okresie organizacji Igrzysk Olimpijskich. Aktualnie w Kraju Kwitnącej Wiśni odnotowuje się spadek liczby nowych przypadków, ale wciąż jest to poziom ok. 5000 zachorowań dziennie.

Pomimo iż stan wyjątkowy w Tokio został przedłużony do 30 września organizatorzy tamtejszego maratonu postanowili dłużej nie czekać i w piątek 17 września zamieścili komunikat o kolejnym przeniesieniu imprezy.

Nawet jeśli stan wyjątkowy zostanie zniesiony, trudno określić, czy w aktualnej sytuacji służby zdrowia jesteśmy w stanie zapewnić wystarczające zabezpieczenie wydarzenia. Z uwagi na możliwość utrzymania ograniczeń dotyczących podróży i innych obszarów, ze starannym rozważeniem tego, jak to wpłynie na społeczność, podjęliśmy trudną decyzję o odroczeniu Tokyo Marathon 2021…” – poinformowano w specjalnej notatce.

Nowo zaplanowany termin – 6 marca – przypada wtedy gdy miał odbyć się Tokyo Marathon 2022. W praktyce oznacza to rezygnację z jego organizacji. Zgodnie z informacjami płynącymi od decydentów biegacze, którzy zapisali się na Tokyo Marathon 2022 otrzymają wkrótce szczegółowe informacje o tym, co stanie się z ich startem. W tej chwili nie jest jasne, czy oznacza to zwrot kosztów, czy udział w kolejnej edycji biegu.

Tokyo Marathon

Przełożenie Tokyo Marathon to kolejny cios, jaki ze strony pandemii otrzymuje prestiżowy cykl Abbott World Marathon Majors. W 2020 roku maratony w Bostonie, Berlinie, Chicago i Nowym Jorku zostały całkowicie odwołane, a Tokio i Londyn zorganizowały imprezy tylko dla elity.

W 2021 r. wszystkie wiosenne imprezy zrzeszone w cyklu zostały przesunięte na jesień i właśnie mają się rozpocząć. Już za tydzień 26 września odbędzie się impreza w Berlinie, a następnie w Londynie (3 października). Maratony w Chciago i Bostonie odbedą się podczas jednego weekendu 10 i 11 października. Piątym i ostatnim ma być Maraton Nowojorski, który zaplanowano na 7 listopada.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Kuba Pawlak Bieganie.pl
Kuba Pawlak

Naczelny szafiarz Bieganie.pl. Często ryzykuje karierę redaktora dla dodatkowych 15 minut drzemki. Mając na szali sportową formę i czipsy, zawsze wybiera paprykowe. Biega dla pięknych i wygodnych butów. Naczelny szafiarz na Instagramie