21 marca 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

To oni powalczą w Bydgoszczy z najlepszymi na świecie


Przedstawiamy sylwetki reprezentantów Polski, którzy w niedzielę wystartują w 40. Mistrzostwach Świata w biegach przełajowych. 24 polskich zawodników w Bydgoszczy będzie rywalizowało o sukces indywidualny i drużynowy w czterech kategoriach wiekowych.

SENIORKI

Katarzyna Kowalska (LKS Vectra Włocławek)
Trener: Marian Nowakowski

Jedna z najbardziej utytułowanych polskich zawodniczek, specjalizująca się w biegu na 3000 m z przeszkodami. Uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Pekinie (2008) i Londynie (2012). Podwójna Młodzieżowa Mistrzyni Europy, brązowa medalistka ME U23 w przełajach, finalistka MŚ w Berlinie na dystansie 3000 m pprz, wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski. Podczas marcowych MP w przełajach zdobyła po raz szósty z rzędu tytuł mistrzowski. Bieganie to nie tylko jej zawód, ale prawdziwa pasja.

Agnieszka Mierzejewska dawniej Ciołek (AZS AWF Wrocław)

Trener Jacek Wosiek

W swoim dorobku ma dziesięć medali Mistrzostw Polski, w tym dwa złote na 10000 m i w maratonie. Razem z drużyną młodzieżówek, zdobyła w 2007 roku brąz na Mistrzostwach Europy w przełajach w Toro. Kibicom zaimponowała walką na 5000 m podczas Drużynowych Mistrzostw Europy w Lerii w 2009 r. W 2011 roku jej kariera stanęła pod znakiem zapytania – lekarz wykrył u niej chorobę serca. Mistrzyni Polski w maratonie przeżywała ciężkie chwile. Na szczęście kolejne badania wykazały, że zawodniczka może nadal uprawiać sport. Agnieszka jest bardzo skromna, ale za to ambitna i uparta. – Gdy stawiam sobie cel, to dążę do niego mimo przeciwności losu – mówi o sobie. Sukcesy sportowe łączy z udanym życiem osobistym – rok temu Agnieszka została żoną Huberta Mierzejewskiego.

Więcej o Agnieszce: Serce chce na Igrzyska – rozmowa z Agnieszką Ciołek

Dominika Napieraj (AZS AWF Wrocław)
Trener Jacek Wosiek

22-letnia podopieczna Jacka Wośka to na pewno jedno z odkryć ostatnich lat. Biegaczka przebojem wdarła się do czołówki polskich biegaczek długodystansowych, kiedy to zabłysnęła świetnym występem podczas Akademickich MP w przełajach. W sezonie 2012 dwukrotnie stawała na trzecim stopniu podium Młodzieżowych MP na stadionie oraz w przełajach. Pierwszy medal MP seniorów zdobyła podczas MP w przełajach w Bydgoszczy. Dzięki temu sukcesowi zakwalifikowała się do drużyny MŚ w przełajach.

seniorki.jpg
Stoją od lewej: Agnieszka Mierzejewska, Katarzyna Kowalska i Dominika Napieraj
Urszula Nęcka (MKS-MOS Płomień Sosnowiec)
Trener: Wiesław Paszta
Wielokrotna medalistka MP, specjalizująca się w biegu przeszkodowym. W 2003 roku została mistrzynią Polski juniorek na 2000 m pprz. i zajęła 8 miejsce na ME juniorów. W 2004 roku zwyciężyła na MMP w Gdańsku na 3000 m pprz. W 2012 roku zdobyła wicemistrzostwo kraju w biegach przełajowych.

Paula Kopciewska (Podlasie Białystok)
Trener: Tomasz Dąbrowski

Najmłodsza w drużynie seniorek 21-letnia Paula, to wielokrotna medalistka MP w kategorii juniorów na dystansach długich. Przełomowym sezonem w jej karierze był rok 2010, kiedy zawodniczka reprezentowała Polskę na MŚ juniorów w przełajach, zajmując wtedy 48 miejsce. W sezonie letnim podczas MP juniorów wywalczyła złoto na 5000 m oraz srebro na 3000 m. Awans do reprezentacji wywalczyła, zajmując szóste miejsce w biegu na 8 km, po pasjonującym finiszu z Aleksandrą Brzezińską. Start w MŚ seniorów to na pewno najważniejsze w karierze zawodniczki osiągnięcie.

Poza sportem zajmują ją studia na kierunku Fizjoterapia na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku

angelika_cichocka.jpg
Angelika Cichocka

Angelika Cichocka (ULKS Talex Borzytuchom)

Trener: Jarosław Ścigała

25-letnia zawodniczka, specjalizująca się w biegach na 800 m i 1500 m, po raz drugi w karierze sięgnęła po tytuł Mistrzyni Polski w przełajach na krótszym dystansie. Od lat utrzymuje się w czołówce najlepszych polskich „średniaczek”, co udowadnia ilością zdobytych medali Mistrzostw Polski. Cichocka ma za sobą starty w takich imprezach jak Mistrzostwa Europy (Barcelona, Helsinki), HMŚ (Doha, Istambuł), HME (Sztokholm).

Wyczynowe bieganie łączy z nauką na AWF w Gdańsku.

 

SENIORZY
 

Błażej Brzeziński (WKS Śląsk Wrocław)
Trener: Grzegorz Gajdus
Trzykrotny medalista mistrzostw Polski w kategorii seniorów (srebro w półmaratonie w 2010, złoto w maratonie w 2011 i złoto w biegu przełajowym na 12 km w 2013 roku). Urodzony w Aleksandrowie Kujawskim zawodnik przez wiele lat związany był z Bydgoszczą. To tu trenując pod okiem Pawła Małkowskiego i Grzegorza Stefanko odnosił swoje pierwsze sukcesy na zawodach ogólnopolskich. Obecnie jest zawodnikiem Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk Wrocław i w jego barwach z powodzeniem startuje na międzynarodowych zawodach wojskowych. Na swoim koncie ma już srebrny medal Otwartych Wojskowych Mistrzostw Europy w biegu na 20 km oraz brązowy medal Wojskowych Mistrzostw Świata w biegach przełajowych. Reprezentował nasz kraj podczas Przełajowych Mistrzostw Świata w 2010 roku (104 miejsce).
Polecamy stronę internetową zawodnika: www.blazejbrzezinski.com.pl.

brzezinski_gardziel.jpg
Błażej Brzeziński i Arkadiusz Gardzielewski (obaj WKS Śląsk Wrocław)
do mistrzostw przygotowywali się na obozie w Kenii

Arkadiusz Gardzielewski (WKS Śląsk Wrocław)
Trener: Grzegorz Gajdus
Kolega klubowy Błażeja. Od wielu lat znajduje się w czołówce polskich długodystansowców, długo jednak nie mógł wywalczył złotego medalu mistrzostw naszego kraju. Ten zdobył dopiero w ubiegłym roku w Pile na dystansie półmaratonu. Wielokrotnie reprezentował nasz kraj na arenie międzynarodowej. Wywalczył dwa medale Mistrzostw Europy w biegach przełajowych: w 2005 złoty w klasyfikacji drużynowej juniorów, natomiast w 2007 roku srebro w klasyfikacji drużynowej młodzieżowców. Na swoim koncie ma także tytuł wojskowego wicemistrza świata w maratonie. W 2010 roku był najlepszym polskim seniorem podczas Przełajowych Mistrzostw Świata w Bydgoszczy (76 miejsce).
Tomasz Szymkowiak (LUKS Orkan Września)
Trener: Ryszard Biesiada
Specjalista w biegu na 3000 m z przeszkodami, wielokrotny mistrz Polski, olimpijczyk z Pekinu, 4. zawodnik ME w Barcelonie, zwycięzca DME w Bergen. Po złotym medalu w MP przełajach w 2012 roku, w sezonie letnim zmagał się z kontuzją, która uniemożliwiła mu kwalifikację na IO w Londynie. Bardzo dobry występ podczas MP w przełajach (brązowy medal), daje nadzieję, że utalentowany przeszkodowiec problemy zdrowotne ma za sobą.
Prywatnie żonaty, ojciec dwóch córek.

Łukasz Kujawski (SKLA Sopot)
Trener: Jacek Kostrzeba
Dwukrotny złoty medalista mistrzostw Polski z 2011 roku (3000 m pprz. i 5000 m). Największy sukces na imprezie międzynarodowej odniósł w roku 2007 podczas Mistrzostw Europy Juniorów. Wówczas w biegu na 5000 m zajął czwarte miejsce. Na swoim koncie ma także 14 miejsce na Akademickich Mistrzostwach Świata w biegach przełajowych oraz taką samą pozycję podczas Młodzieżowych Mistrzostw Europy w biegu na 10000 m. Od kilku lat trenuje pod okiem trenera Jacka Kostrzeby.

lukasz_kujawski.jpg
Łukasz Kujawski
Krystian Zalewski (UKS Barnim Goleniów)
Trener: Jacek Kostrzeba
Kolejny podopieczny trenera Jacka Kostrzeby. Zawodnik odnoszący największe sukcesy w biegu przeszkodowym. W 2007 roku zajął 7 miejsce na Mistrzostwach Świata Juniorów, w 2009 roku był trzeci na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy, natomiast w 2012 roku zajął 7 miejsce na Mistrzostwach Europy Seniorów. Reprezentował nasz kraj podczas Przełajowych Mistrzostw Świata w 2010 roku (107 miejsce).
Polecamy stronę internetową zawodnika: www.krystianzalewski.pl.

Krzysztof Żebrowski (UOLKA Ostrów Mazowiecka)
Trener: Andrzej Wardaszka

Największe sukcesy w karierze osiągnął w 2012 roku, kiedy to został podwójnym złotym medalistą Młodzieżowych MP na 800 m i 1500 m, zajął 4. miejsce w biegu na 1500 m MP seniorów oraz reprezentował Polskę na Mistrzostwach Europy w Helsinkach. Złoty medal MP w przełajach jest jego pierwszym w karierze seniora.

Bieganie łączy ze studiowaniem na Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego i Turystyki w Białymstoku.

JUNIORKI

Sofia Ennaoui (LKS Lubusz Słubice)
Trener: Wojciech Szymaniak

sofia_ennaoui.jpg
Sofia Ennaoui

Katarzyna Rutkowska (Podlasie Białystok)
Trener: Tomasz Dąbrowski

 

Alicja Konieczek (WMLKS Nadodrze Powodowo)
Trener: Artur Walczak

Sylwia Ślęzak (CKS Budowlani Częstochowa)
Trener: Marek Ciuk

Paulina Pawłowska (MKS Pogoń Siedlce)
Trener: Michał Markowski

Natalia Wiera (LKS Pszczyna) 
Trener: Marzanna Helbik

JUNIORZY

juniorzy.jpg
Stoją od lewej: Maciej Bielawiec, Rafał Matuszczak i Szymon Topolnicki

Rafał Matuszczak (LLKS Osowa Sień)
Trener: Andrzej Orłowski

Maciej Bielawiec (KS Podlasie Białystok)
Trener: Romuald Chyliński

Szymon Topolnicki (MKS-MOS Katowice)
Trener: Dorota Rolak

Paweł Pankratow (MKS Hermes Gryfino)
Trener: Jan Podleśny 

Aleksander Kuśmierz (MKS Agros Chełm)
Trener: Marek Mazurek

damian_rudnik.jpg
Damian Rudnik

Damian Rudnik (MKS Chojniczanka 1930 Chojnice)
Trener: Jarosław Wróblewski