21 marca 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

Pietro Mennea nie żyje

Dziś rano, w czwartek, 21 marca, świat obiegła smutna wiadomość: w Rzymie po długiej chorobie zmarł Pietro Mennea, mistrz olimpijski w biegu na 200 m z Moskwy. Włoch był pierwszym białym zawodnikiem, który na dystansie 200 m złamał barierę 20 sekund.

Mennea urodził się 28 czerwca 1952 w Barletcie. Na arenie międzynarodowej zadebiutował już w wieku juniora zajmując szóste miejsce w biegu na 200 m podczas ​​Mistrzostw Europy w 1971 roku i zdobywając brąz w sztafecie 4x 100 m. Rok później, w wieku zaledwie 20 lat, po raz pierwszy wystąpił na igrzyskach olimpijskich i niespodziewanie wywalczył brązowy medal na 200 m. W sumie świetny sprinter wywalczył trz medale Igrzysk Olimpijskich, dwa medale mistrzostw świata oraz sześć medali mistrzostw Europy.

Bardziej niż z medali Włoch zasłynął jednak jako rekordzista świata oraz pierwszy biały sprinter, który pokonał barierę 20 sekund w biegu na 200 m. Oba rewelacyjne wyniki (19.96 i 19.72) uzyskał podczas Uniwersjady w Meksyku. Jego rekord trwał niepobity przez 17 lat.

Pogrzeb włoskiego sprintera odbędzie się w sobotę rano (23 marca) w bazylice Santa Sabina w Aventino w Rzymie.