11 września 2011 Redakcja Bieganie.pl Sport

Sprawdzian przed Maratonem Warszawskim


dycha1.jpg
Czy naszym trenerom może zabraknąć pomysłów na kolejne treningi? Zdecydowanie nie – bywalcy warszawskiego BiegamBoLubię na Stadionie SKRY w sobotę (10 września) mieli okazję wziąć udział w sprawdzianie na 5 lub 10 km. Dla wielu z nich było to pierwsze ściganie się na takich dystansach, a dla jeszcze innych – znakomity sprawdzian formy na dwa tygodnie przed najważniejszą imprezą biegową roku w stolicy – Maratonem Warszawskim.
Wprowadzenie do programu zajęć takiego sprawdzianu było reakcją organizatorów akcji na licznie pojawiające się prośby biegaczy o pomóc w przygotowaniu do maratońskiego debiutu. – Wynik na 10 km może dużo powiedzieć o naszej formie tuż przed startem w maratonie, a poza tym mocny start to po prostu najlepszy bodziec poprawiający nasze możliwości  – tłumaczy trener warszawskiego BBL, Beata Andres legitymująca się życiówką na królewskim dystansie rzędu 2 godzin i 48 minut.

dycha2.jpg

Warszawskie BBL zaczęło się jednak od kilkunastu minut spokojnego truchtu. Następnie, pod okiem – wyjątkowo licznego tego dnia grona biegowych ekspertów (pojawili się m.in. Paweł Januszewski, prezes FUNdacji BIEGanie i Adam Klein, redaktor naczelny portalu Bieganie.pl) przeprowadzono solidną rozgrzewkę. Dopiero po jego zakończeniu chętni do testu podzieleni na dwie grupy – biegających na 5 lub 10 km – wystartowali. Pozostałymi „zaopiekował się” Paweł Januszewski. Były czołowy polski 400-metrowiec zaaplikował im ćwiczenia siły biegowej oraz m.in. przebieżki. Mięśnie bolały od samego patrzenia.

dycha3.jpg
Najlepszym wynikiem na dystansie 25 okrążeń (co na stadionie SKRY odpowiada 10 tys. m.) był znakomity czas 38 minut. Zresztą tego dnia aż dwóm biegaczom udało się złamać "magiczną" granicę 40 minut.  W sprawdzianie brała udział również Magda Nowocin, która zameldowała się na mecie z wynikiem 54 minuty. Jednak jak sama twierdzi – nie jest to szczyt jej możliwości. – Nie jestem zadowolona. Ale moja dzisiejsza forma to chyba efekt tego, że wczoraj trochę imprezowałam. Ogólnie biegam dużo – do 60 km tygodniowo, chociaż bardziej niż na szybkości skupiam się na pokonywaniu coraz dłuższych dystansów – tłumaczyła Magda. Jej najbliższym sportowym celem jest zadebiutowanie w zbliżającym się wielkimi krokami Maratonie Warszawskim. – Biegam już drugi rok. Decyzję o starcie w maratonie podjęłam na początku roku, to było takie postanowienie noworoczne – opowiada.

magda.png

– W niedzielę zawsze robię długie wybieganie, już nawet ponad 30 km – chwali się Magda.

Biegaczka chce w swoim pierwszym maratonie złamać 4:30. Czy jej się uda? Musi, bo to w końcu jedna ze stałych bywalczyń warszawskiego BiegamBoLubię!

– Często słyszę głosy początkujących biegaczy pełne obaw czy nie są to zajęcia zbyt trudne dla nich – mówi Adam Klein z Bieganie.pl – Zawsze wtedy mówię, że one są przede wszystkim dla nich. Kiedy dowiaduję się, że nowo przybyła osoba uważa, że jest w stanie biec nie dłużej niż kilkanaście lub kilkadziesiąt sekund wtedy zostawiam aparat i razem biegamy i ćwiczymy tak, żeby zrozumiała, jak źle oceniała własną formę. Bo to jest przede wszystkim brak wiary we własne siły oraz złe początki – uzupełnia. Czy są to zatem zajęcia tylko dla początkujących? – Biegacze bardziej zaawansowani chyba nigdy się nie nudzą. To jest stadion lekkoatletyczny, a zatem okazja do zrobienia mocniejszego treningu, na dobrej nawierzchni, dobrze wymierzonej. Spektrum zadań jakie wykonują uczestnicy jest bardzo zróżnicowane, czasem jakaś grupa biega mocne ale tlenowe odcinki na niepełnym wypoczynku, inni robią przebieżki lub inne ćwiczenia motoryczne a inni dopiero się wdrażają truchtając powoli po zewnętrznych torach. To jest jak cotygodniowy biegowy piknik, który zawsze się staram jakoś rejestrować choć potem nie zawsze jest czas na pokazanie efektów. Ale uważam, że to jest zupełnie unikalne miejsce na biegowej mapie Polski jeśli nie Świata – śmieje się Klein – A właściwie blisko dwadzieścia takich miejsc na mapie bo akcja jest ogólnopolska. W każdą sobotę o 9:30 – kończy.

biegzkamera 540
– Na zajęciach głównie biegam z aparatem lub kamerą – mówi Adam

Niedługo zawitamy z wizytą w kolejnym z 17 miast gdzie odbywają się zajęcia BiegamBoLubię!

Pełną fotorelację znajdziecie na fan page’u "Biegam bo Lubię" na Facebooku:

dycha_ost.jpg

Możliwość komentowania została wyłączona.