15 marca 2008 Redakcja Bieganie.pl Sport

Silny skład Etiopczyków do Edynburga


a577_524.jpg

Pięciokrotny podwójny złoty medalista mistrzostw świata w biegach przełajowych – Kenenisa Bekele oraz dwukrotna mistrzyni na długim dystansie Tirunesh Dibaba, to liderzy w gronie zawodników powołanych do reprezentacji Etiopii na 36. Przełajowe Mistrzostwa Świata, które 30 marca odbędą się w Edynburgu.

Bekele i Dibaba to jednak nie jedyni mocni faworyci tego zespołu do wywalczenia medali na tej imprezie. Etiopczycy są bowiem w tym roku bardzo zmobilizowani i rządni rewanżu za nieudane ubiegłoroczne mistrzostwa w Mombasie, gdzie wśród seniorów zdobyli jedynie dwa medale indywidualnie i jeden drużynowo.

Zespół męski seniorów składać się będzie z 9 zawodników. Czołowym biegaczem w tym składzie jest oczywiście Kenenisa Bekele, który jest zdeterminowany do tego, by po roku przerwy ponownie zostać najlepszym przełajowcem na świecie. Przypomnijmy, rok temu, podczas mistrzostw w Mombasie, Bekele zszedł z trasy na 4 okrążeniu. Podobny scenariusz spotkał trzech innych Etiopczyków, w efekcie czego drużyna tego kraju nie została w ogóle sklasyfikowana. Skład etiopskich seniorów na tegoroczne mistrzostwa uzupełniają m.in. podwójny srebrny medalista mistrzostw świata na 10000 m – Sileshi Sihine, Abebe Dinkessa (RŻ na 10000 m – 26:30.74) i Gebregziabher Gebremariam (RŻ 26:52.33).

W gronie kobiet zdecydowaną liderką powinna być 22-letnia Tirunesh Dibaba, dwukrotna mistrzyni z 2005 i 2006 roku, a także druga zawodniczka w 2007. Jej najsilniejszymi partnerkami w zespole będą medalistki ostatnich mistrzostw na hali: Meselech Melkamu (2 miejsce na 3000 m) i Gelete Burka (3 na 1500 m). W historii mistrzostw Etiopki wywalczyły 9 złotych medali w drużynie – od 1997 jedynie w 1998 i 2001 lepsze były Kenijki.

Skład reprezentacji Etiopii:

6 km – Juniorki
1. Emebet Etea (Defence)
2. Genzebe Dibaba (Muger Cement)
3. Tigist Mamuye (Defence)
4. Bitew Yehunegne (Amhara region)
5. Bethlehem Moges (Defence)
6. Emebet Bacha (Ethiopian Banks)

8 km – Juniorzy
1. Ibrahim Jeylan (Muger Cement)
2. Ayele Abshiro (Ethiopian Banks)
3. Hunegnaw Mesfin (Ethiopian Banks)
4. Dejen Gebremeskel (Ethiopian Banks)
5. Feyissa Lelisa (Defence)
6. Emane Merga (Defence)

8 km – Seniorki
1. Tirunesh Dibaba (Prisons Police)
2. Meselech Melkamu (EEPCO)
3. Gelete Burka (Prisons Police)
4. Koreni Jelila (Defence)
5. Mestawet Tufa (Omedla)
6. Asselefech Mergia (Omedla)

12 km – Seniorzy
1. Kenenisa Bekele (Muger Cement)
2. Sileshi Sihine (Prisons Police)
3. Abebe Dinkessa (Prisons Police)
4. Demesew Tsega (St. George)
5. Gebregziabher Gebremariam (Ethiopian Banks)
6. Habtamu Fekadu (Defence)
7. Zenbaba Yegezu (St. George)
8. Dereje Regassa (Defence)
9. Tadesse Tola (Prisons Police)

Źródło: IAAF.

Możliwość komentowania została wyłączona.