6 marca 2009 Redakcja Bieganie.pl Sport

Rozczarowanie w pierwszym dniu: Czapi za burtą!


W hali Oval Lingoto w Turynie rozpoczęły się dziś 30. Halowe Mistrzostwa Europy. W pierwszym dniu zawodów poznaliśmy medalistów w biegach płotkarskich na 60 metrów. Polscy biegacze startowali dziś tylko w eliminacjach.
Poza wieloboistkami, które jako pierwsze pojawiły się na bieżni turyńskiej hali, pierwszymi reprezentantami Polski, którzy przystąpili dziś do rywalizacji halowych mistrzostw Europy byli czterystumetrowcy: Piotr Klimczak i Jan Ciepiela. Obaj dobrze będą wspominać eliminacje. Klimczak z wynikiem 47.24 zajął trzecie miejsce w swoim biegu eliminacyjnym i z czasem zdołał awansować do półfinału. Do kolejnej fazy, z pierwszego miejsca w swojej serii, awansował także Ciepiela, który jednocześnie poprawił rekord życiowy (46.72).

a114_fot4.jpg Jan Ciepiela

Dwójka naszych najszybszych czterystumetrowców w sesji popołudniowej nie zdołała jednak uzyskać awansu do finału. Bliski szczęścia był Ciepiela, który w swoim półfinale zajął czwarte miejsce z wynikiem 47.54. Ostatecznie w klasyfikacji końcowej zajął siódme miejsce. Piotr Klimczak zaliczył upadek i bieg półfinałowy ukończył na przedostatniej pozycji.

Ze zmiennym szczęściem w eliminacjach startowali nasi średniodystansowcy na 800 m. Bardzo dobrze spisali się młodzi zwodnicy: Adam Kszczot i Marcin Lewandowski, którzy zapewnili sobie awans do półfinału zajmując pierwsze miejsca w swoich biegach. Zawiódł natomiast halowy mistrz Europy z 2002 – Paweł Czapiewski. Rekordzista Polski zajął w swojej serii ostatnią pozycję i pożegnał się z rywalizacją.

a1144_fot1.jpg
Paweł Czapiewski odpadł już w eliminacjach

Ostatnią polską biegaczką, która wystąpiła dziś na bieżni w Turynie była Lidia Chojecka. Obrończyni tytułu sprzed dwóch lat z Birmingham zdołała awansować do finału w biegu na 1500 m uzyskując czas 4:12.09.

Po pierwsze medale halowych mistrzostw Europy w konkurencji biegowej
sięgnęły: Belgijka Eline Berings (7.92), Czeszka Lucie Skrobakova
(7.95) i Irlandka Derval O’Rourke (7.97) – pierwsze trzy zawodniczki w
finałowym biegu na 60 m ppł.. W tej samej konkurencji wśród mężczyzn
zwyciężył Francuz Ladji Doucoure (7.55), drugi był Gregory Sedoc z
Holandii (7.55), a trzeci Czech Petr Svoboda (7.61). Polacy w biegach
płotkarskich nie startowali.

a1144_fot2.jpg
Finałowy bieg na 60 m ppł. mężczyzn

W pozostałych finałach zwyciężały: Niemka Petra Lammert (pchnięcie kulą) oraz Rosjanka Anna Bogdanowa (pięciobój). Polskie wieloboistki uplasowały się na piątym (Karolina Tymińska) i jedenastym (Kamila Chudzik) miejscu. Warto dodać, że tradycyjnie w biegu na 800 m, kończącym rywalizację pięcioboistek, najszybsza była Karolina Tymińska.

Wyniki: www.sportresult.com.

Zdjęcia: Adam Nurkiewicz, mediasport.pl, wszystkie prawa zastrzeżone.

Możliwość komentowania została wyłączona.