7 marca 2009 Redakcja Bieganie.pl Sport

Kszczot, Kuć, Lewandowski w finałach


Rekord Europy w biegu na 60 m poprawiony przez Dwaina Chambersa (6.42) był ozdobą drugiego dnia halowych mistrzostw Europy. Polacy cieszyli się z awansów Adama Kszczota, Marcina Lewandowskiego (800 m) i Dariusza Kucia (60 m). Lidia Chojecka w finale 1500 m była siódma.

Chojecka, która jeszcze rano wystartowała w eliminacyjnym biegu na 3000 m, nie obroniła tytułu mistrzyni Europy wywalczonego dwa lata temu w Birmingham. Rekordzistka kraju zajęła w finale 1500 m siódme miejsce z przeciętnym czasem 4:15.90. Zwycięstwo odniosła faworyzowana Anna Alminowa (4:07.76), która o blisko sekundę wyprzedziła tegoroczną liderkę list światowych, Hiszpankę Natalię Rodriguez (4:08.72). Brązowy medal dla Sonji Roman ze Słowenii (4:11.42).

a1145_fot1.jpg
Lidia Chojecka z Turynu wróci bez medalu
Na tym samym dystansie swój udział w halowych mistrzostwach Europy już w eliminacjach zakończył Łukasz Parszczyński. Zawodnik warszawskiej Polonii uzyskał czas 3:44.27, co dało mu szóstą pozycję w drugiej serii, a czternastą w łącznej klasyfikacji. Pewny awans do finału zapewnili sobie m.in. trzej Hiszpanie oraz Portugalczyk Rui Silva.
Wysoką formę już w biegu półfinałowym na 60 m potwierdził Dwain Chambers. Brytyjczyk znany ze stosowania środków dopingujących, o czym sam pisze w swojej autobiografii, uzyskał wynik 6.42 będący nowym rekordem Europy w hali. Poprzedni najlepszy wynik należał do Francuza Ronalda Pognona (6.45). Dobry występ zaliczył także Dariusz Kuć, którego także zobaczymy w finale. W eliminacjach,  po słabym występie, odpadł Jacek Roszko.

a1145_fot3.jpg Dariusz Kuć

Podobnie jak Kuć do finału awansowali dziś także nasi ośmiusetmetrowcy: Adam Kszczot i Marcin Lewandowski. Kszczot, halowy mistrz Polski z tego roku, zajął drugie miejsce w pierwszym półfinale ustępując jedynie doświadczonemu Borżakowskiemu. Lewandowski awans zapewnił sobie z trzeciego miejsca zajętego w biegu drugim. Finał jutro o godzinie 16:15. Poniżej skład finału.

Fin – 800 m
godz. 16:15, 8 marca 2009

Zawodnik Kraj
1 Manuel Olmedo  ESP
2 Mattias Claesson  SWE
3 Marcin Lewandowski POL
4 Adam Kszczot  POL
5 Luis Alberto Marco  ESP
6 Yuriy Borzakovskiy  RUS
a1145_fot2.jpg
Marcin Lewandowski podczas biegu półfinałowego

W drugim dniu zawodów, już bez udziału Polaków, odbyły się także biegi finałowe na 3000 m mężczyzn oraz 400 m. W pierwszej konkurencji zwycięstwo odniósł lider tegorocznych tabel europejskich Mohamed Farah. Pochodzący z Somalii Brytyjczyk z pomocą kolegów z reprezentacji od początku podyktował szybkie tempo, co prócz zwycięstwa dało mu także rekord mistrzostw – 7:40.14. Kolejne pozycje medalowe zajęli Francuz Bouabdellah Tahri i Hiszpan Jesus Espana.

W biegach na 400 m zwycięstwa święcili Szwed Johan Wissman oraz Rosjanka Antonina Kriwoszapka. Srebrne medale dla reprezentanta gospodarzy Claudio Licciardello i Ukrainki Natalii Pygydy, brązowe natomiast dla Rumuna Ioana Vieru i Darii Safinowej z Rosji.

Złote medale w konkurencjach technicznych zdobywali dziś Iwan Uchow (skok wzwyż), Fabrizio Donato (trójskok), Julia Gołubczykowa (skok o tyczce) oraz Ksenija Balta (skok w dal). Siódme miejsce w konkursie skoku o tyczce zajęła Joanna Piwowarska, ósma w skoku  w dal była Joanna Skibińska.

Wyniki: www.sportresult.com.
Wyniki w bazie Puma PRO: 30. Halowe Mistrzostwa Europy w Turynie.

Zdjęcia: Adam Nurkiewicz, mediasport.pl, wszystkie prawa zastrzeżone.

Możliwość komentowania została wyłączona.