New Balance 1080v12
 
7 kwietnia 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

Rozciąganie statyczne czy dynamiczne?


„Czy to prawda, że rozciąganie statyczne ma zły wpływ na szybkość i ogólną sprawność?” Rafał.
Witam. Spotkałem się ostatnio z opinią, iż rozciąganie statyczne ma negatywny wpływ na szybkość biegową i ogólną sprawność przed akcentem czy zawodami, dlatego też powinno się stosować rozciąganie dynamiczne. Ile w tym tak naprawdę jest prawdy? I jak powinno wyglądać przykładowe rozciąganie dynamiczne?
Jest wiele szkół wykorzystujących różne rodzaje stretchingu przygotowujące do startu i do treningu. Zazwyczaj w Polsce stosowany jest stretching statyczny, natomiast w wielu krajach ta forma jest wykorzystana w małym stopniu i została zastąpiona przygotowaniem dynamicznym lub właśnie stretchingiem dynamicznym.
Aby stwierdzić, który rodzaj strethingu lepiej działa na daną jednostkę, wykonuje się różne pomiary badające aktywność włókien mięśniowych. Na podstawie aktualnego stanu badań nie ma jednoznacznej odpowiedzi, czy rozciąganie statyczne negatywnie skutkuje na szybkość, siłę i dynamikę. Natomiast potwierdzone jest, że stretching dynamiczny w większym stopniu angażuje większą ilość włókien do pracy, za sprawą pompy krążeniowej. Jest ona aktywowana podczas ruchu i powoduje ukrwienie większej ilości włókien mięśniowych oraz wymusza aktywizację mięśnia  na całej długości, łącznie z jego przyczepem do kości. Podajemy orientacyjną metodykę wykonania:
•         Czas: 20- 25 min
•         Liczba Ćwiczeń : mobilizująca wszystkie partie mięśniowe
•         Czas jednego ćwiczenia: ok 40 sekund
•         Czas skurczu podczas ćwiczenia ok 7-8 sekund
•         Dodatkowo, po wykonaniu podstawowej ilości ćwiczeń wykonuje się rytmową przebieżkę ok 100 m w tempie ok 70 % swoich możliwości.
Z takiej formy przygotowania korzystają najlepsi sprinterzy na świecie. Domyślam się, że właśnie do takiej grupy lekkoatletów Pan należy… Zapraszamy również do kontaktu z nami Fizjoperfekt. W naszej pracy zajmujemy się właśnie takimi sportowcami, jak Pan.
Szczepan Figat