14 listopada 2015 Redakcja Bieganie.pl Sport

Rosyjska Federacja Lekkoatletyczna zawieszona


Rada IAAF podjęła bezprecedensową decyzję i tymczasowo zawiesiła Rosyjską Federację Lekkoatletyczną (ARAF) w prawach członka IAAF ze skutkiem natychmiastowym.

Decyzja została podjęta 13 listopada na Zgromadzeniu Rady IAAF, które odbyło się w formie telekonferencji, pod przewodnictwem prezydenta IAAF Sebastian Coe.

W sumie udział wzięło 24 członków Rady: 22 głosowało za sankcjami przeciwko ARAF, 1 głosował przeciw. Rosja nie była uprawniona do udziału w głosowaniu.

Wypowiadając się na temat decyzji, IAAF Prezydent Sebastian Coe powiedział:

„Dzisiaj mamy do czynienia z upadkiem ARAF i podjęliśmy decyzję, aby tymczasowo ją zawiesić, co jest największą sankcją  jaką możemy zastosować w tym momencie. Ale dyskutowaliśmy i zgodziliśmy się, że cały system poniósł porażkę wobec zawodników, nie tylko w Rosji, ale na całym świecie.”

„To był wstydliwe przebudzenie i jest jasne, że oszukiwanie na każdym poziomie, nie będą tolerowane. W tym celu IAAF, WADA, federacje członkowskie i sportowcy muszą uważnie spojrzeć na siebie, naszą kulturę i procesy aby móc określić gdzie występują błędy i twardo dążyć do ich naprawienia aby odbudować zaufanie do naszego sportu. Nie ma teraz nic ważniejszego dla naszego sportu „

KONSEKWENCJE tymczasowego zawieszenia

– ani zawodnicy ani żaden personel pomocniczy z Rosji nie może brać udziału w światowych zawodach lekkoatletycznych ani Igrzyskach Olimpijskich

– Rosja nie będzie miała prawo do organizacji w 2016 roku Mistrzostw Świata w Chodzie sportowym (Czeboksary) i Mistrzostwach Świata Juniorów 2016 (Kazan) * (IAAF ogłosi gdzie zostaną zorganizowane)

– ARAF przekaże wszystkie toczące się postępowania antydopingowe do CAS

Tymczasowe zawieszenie:

– nie dotyczy rosyjskich sportowców uczestniczących w zawodach krajowych w Rosji

– nie zdejmuje obowiązku z rosyjskich zawodników do przestrzegania przepisów antydopingowych IAAF, w tym w dalszym ciągu podlegania testom poza zawodami

NASTĘPNE KROKI

– Jeżeli ARAF nie przyjmie dobrowolnie tymczasowego zawieszenia, IAAF jest uprawniony do przeprowadzenia pełnej rozprawy aby zdecydować, czy tymczasowe zawieszenie nie powinno być zamienione w pełne zawieszenie.

– Aby odzyskać członkostwo IAAF nowa federacja będzie musiała spełniać listę kryteriów przygotowanych przez zespół inspekcyjny prowadzony przez niezależnego przewodniczącego Rune Andersena, niezależnego międzynarodowego eksperta antydopingowego (norweskiego) i trzech członków Rady IAAF, którzy zostaną powołani w ciągu najbliższych kilku dni.

Możliwość komentowania została wyłączona.