2 grudnia 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

PZLA punkty za styl – „Sprawa Gosiewskiego”

gosiewski

Kilka dni temu, na Mistrzostwach Polski w Przełajach w Krakowie, na długim (10km) męskim dystansie wygrał zawodnik Krzysztof Gosiewski. Mistrzostwa Polski miały być przy okazji naszymi krajowymi kwalifikacjami na Mistrzostwa Europy, które za kilka dni odbędą się w Bułgarii.

Wydawać by się mogło, że zasady kwalifikacji są jasne:

„Do Reprezentacji Polski na 21. Mistrzostwa Europy w Biegach Przełajowych zostaną powołani przez Zarząd PZLA zawodnicy i zawodniczki, którzy podczas rozegranych w Krakowie w dniu 29.11.2014 86. Mistrzostw Polski Seniorów w Biegach Przełajowych wykażą się dobrą dyspozycją startową i zajmą:

1 miejsce w biegu na dystansie 10 000m seniorów „

Czyli zwycięzca biegu automatycznie jedzie na Mistrzostwa Europy.  A jednak, nie. Bo zdanie ułożone przez PZLA jest zdaniem złożonym i zawiera jak się okazało jeszcze jeden warunek: „wykazanie się dobra dyspozycją startową”.  Ten warunek jest oczywiście uznaniowy. I szef bloku wytrzymałościowego trener Rolbiecki (podobno razem z grupką innych trenerów) uznał, że Krzysztof Gosiewski, wygrywając Mistrzostwa Polski w Przełajach nie wykazał się „dobrą dyspozycja startową”.  Co ciekawe w biegu kobiet, „dyspozycja startowa” Katarzyny Kowalskiej została doceniona, bo mimo, że zajęła drugie miejsce to na Mistrzostwa Europy pojedzie.

rolbiecki1

„- Mistrz Polski nie potwierdził dobrej dyspozycji startowej – Zbigniew Rolbiecki”

Grupa 36 zawodników, trenerów, organizatorów wystosowała do PZLA List Otwarty, do którego my też się dołączamy.